Airedale Terrier

Airedale Terier jest rzeczywiście rasą brytyjską pochodzącą z hrabstwa Yorkshire w Anglii. Nazwa rasy prawdopodobnie pochodzi od wystawy, która odbyła się w Airedale, na której prezentowano psy o nazwie "waterside terriers". Te psy pochodziły z okolicznych miejscowości położonych w dolinach rzek Wharfe, Calder i Aire. Airedale Terier jest największym przedstawicielem terierów i uważany jest za króla tej grupy psów.Jedną z charakterystycznych cech Airedale Teriera jest jego znakomity węch. Rasa ta była wykorzystywana jako pies tropiący w różnych miejscach, takich jak Afryka, Indie i Kanada. Podczas wojny Airedale Teriery służyły również jako psy pomocnicze w Czerwonym Krzyżu, a także jako psy policyjne i służbowe zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Rosji. Mają one wiele cech, które czynią je wszechstronnymi i oddanymi towarzyszami.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 20-30 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

Airedale terrier nie linieje sezonowo, jednak traci on martwy włos. Właśnie dlatego konieczne jest regularne trymowanie. Dzięki takiemu zabiegowi pies zyska piękną, klasyczną formę. Niestety, zaniedbanie tego obowiązku wpłynie negatywnie nie tylko na wygląd psa, ale też na kondycję skóry i włosa. Dodatkowo należy regularnie szczotkować sierść. Informacji o tym, jakie szczotki kupić (a musi być ich kilka) warto poszukać u groomera, który będzie sprawował opiekę nad szatą psa. 

 

Gatunek włosa: Szorstka

Jedną z cech charakterystycznych airedale terriera jest jego wyjątkowa szata. Sierść jest twarda i gęsta, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia ona wrażenia zmierzwionej. Pies ma miękki i krótki podszerstek, a warstwa okrywowa sierści jest sztywna. Jeśli chodzi o umaszczenie, airedale terrier wygląda bardzo specyficznie. Górne partie szyi, grzbiet i wierzch ogona są czarne lub szaro-czarne. Sierść na pozostałych częściach ciała jest podpalana. 

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Często

Airedale terrier jest bardzo czujnym psem. Może on reagować na każdy podejrzany hałas za oknem. W związku z tym może mieć tendencję do nadmiernej szczekliwości. Warto nad tym pracować, aby w przyszłości zapobiec częstemu, głośnemu szczekaniu. 

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

Pies rasy airedale terrier potrzebuje bardzo dużo aktywności. Muszą to być nie tylko długie wędrówki, połączona z odkrywaniem nowych terenów, ale też wszelkiego rodzaju aktywności intelektualne. Airedale terrier jest bardzo inteligentnym psem, więc warto to wykorzystać, na przykład podczas różnego typu psich sportów. Zaniedbując potrzebę aktywności airedale terriera, należy liczyć się z tym, że pies stanie się nadmiernie reaktywny, a nawet zacznie niszczyć przedmioty w domu. Jeśli jednak jego potrzeby zostaną zaspokojone, dom stanie się miejscem wypoczynku. 

Podatność na układanie: Dobra

Airedale terrier jest bardzo inteligentny i chętny do zabawy. Jednocześnie jest on też niezależny – z pewnością nie jest to pies odpowiedni dla osób, które wymagają od czworonoga pełnego posłuszeństwa. Podczas szkolenia opiekun musi wykazać się konsekwencją i cierpliwością. Regularne szkolenia mogą być doskonałym sposobem na zbudowanie wspaniałej relacji z airedale terrierem. Warto zadbać o socjalizację w okresie szczenięcym – pozwoli to zapobiec nadmiernej lękliwości, a nawet agresji, w wieku dorosłym. 

Predyspozycje użytkowe: Myśliwski

Pies rasy airedale terrier wykazuje bardzo silny instynkt łowiecki. Obecnie traktowany jest on przede wszystkim jako pies do towarzystwa, jednak może to być doskonały pies obronny i stróżujący. 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Toleruje

Airedale terrier ma pozytywny stosunek do innych zwierząt. Nie poleca się jednak posiadania dwóch samców airedale terriera, ponieważ mogą one mieć trudności z zaakceptowaniem drugiego psiego domownika tej samej rasy. Dodatkowo airedale terrier może stanowić zagrożenie dla niewielkich zwierząt domowych, na przykład dla gryzoni.

Stosunek do dzieci: Z rezerwą

Odpowiednio zsocjalizowany airedale terrier będzie miał bardzo pozytywny, łagodny stosunek do dzieci. Pies ten jest niezwykle radosny i uwielbia spędzać czas z człowiekiem. Należy jednak mieć na uwadze, że jest on dość duży i ciężki, dlatego w przypadku zabawy z małym dzieckiem, trzeba zachować ostrożność. 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.