REKLAMA
  • Pies
  • Mam psa
  • Zrozumieć psa

Czym jest podszerstek u psa? Wyczesywanie podszerstka

Opublikowane: 12:35 Przeczytasz w: 7 min

Sierść wielu ras psów składa się z dwóch warstw - podszerstka i włosów okrywowych. Wymagają one więcej zabiegów pielęgnacyjnych w porównaniu do psów z krótką sierścią, zwłaszcza w okresach intensywnego linienia. Każdy opiekun powinien wiedzieć, jak zadbać o futro swojego pupila.

Spis treści

    Sierść psa 

    Sierść psa pełni niezwykle istotne funkcje. Między innymi zabezpiecza organizm przed niesprzyjającym warunkami pogodowymi, dzięki czemu zwierzęta są bardziej odporne na niskie temperatury. Chroni także skórę przed zranieniami oraz nadmierną ilością promieniowania słonecznego. 

    Na jakość i długość sierści psa wpływają czynniki genetyczne, temperatura zewnętrzna, oświetlenie, dieta, hormony oraz ogólny stan zdrowia. Każde zaburzenie stanu skóry i włosów może być objawem choroby czworonoga i wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii

    Podszerstek u psa 

    Podszerstek u psa stanowi najgłębszą część sierści, leżącą blisko skóry. Ta miękka warstwa futra zbudowana jest z tzw. mieszków włosowych złożonych. Oznacza to, że z jednej struktury wyrasta kilka do kilkunastu włosów. Są one bardzo miękkie i przeplatają się ze sobą, tworząc idealną warstwę izolacyjną chroniącą psa przed niską temperaturą. 

    Rasy psów obdarzone obfitym podszerstkiem zwykle ewoluowały pod wpływem surowych warunków klimatycznych regionu, z którego pochodzą. Są to m.in. owczarek niemiecki, border collie, siberian husky i owczarek szetlandzki. 

    Niestety do tej warstwy sierści najbardziej przylega brud. Kurz, błoto, fragmenty roślin mogą wplątywać się między włosy podszerstka, tworząc trudne do rozczesania kołtuny. Tu również najczęściej można znaleźć niepożądanych lokatorów takich jak kleszcze czy pchły. U psów z gęstym podszerstkiem choroby skóry leczą się dłużej i w niektórych przypadkach mogą wymagać całkowitego ogolenia czworonoga. 

    To właśnie podszerstek u psa jest odpowiedzialny za duże ilości gubionej sierści, widocznej w całym domu. Najbardziej intensywne linienie ma miejsce dwa razy do roku - na wiosnę i przed zimą. Psy wymagają wtedy nawet codziennego wyczesywania podszerstka. 

    Pies wyczesywany grzebieniem

    Wizyta u groomera 

    Wizyta u groomera może być konieczna, jeśli właściciel psa sam nie radzi sobie z wyczesywaniem. W przypadku niektórych ras specjalistyczna pielęgnacja jest wręcz niezbędna, aby utrzymać dobrą kondycję sierści. 

    Pierwsza wizyta może być dla psa stresująca. Warto uzgodnić z groomerem, że będzie to sesja zapoznawcza, w czasie której najważniejsze jest poznanie nowego otoczenia i nawiązanie pozytywnej relacji z obsługą. 

    Aby dłużej utrzymać efekt zabiegu w salonie groomerskim, wyczesywanie i pielęgnację warto kontynuować w domu. Profesjonalista zawsze chętni doradzi, jaki sprzęt będzie dobry dla danego psa, biorąc pod uwagę zarówno rodzaj sierści, jak i upodobania zwierzęcia. 

    Konsekwencje zaniedbanej sierści 

    Podszerstek to najgłębsza warstwa sierści, chroniąca przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Każdy właściciel psa powinien znać podstawy pielęgnacji sierści i posiadać odpowiedni sprzęt, dostosowany do potrzeb pupila. 

    Wyczesywanie podszerstka jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Kołtuny i sfilcowana sierść mogą stać się przyczyną poważnych schorzeń skóry. Otarcia i odparzenia stanowią drogę wejścia dla bakterii i długo leczących się grzybic. Warto poświęcić czas na codzienną pielęgnację z troski o zdrowie swojego pupila. 

    Włos okrywowy 

    Włos okrywowy stanowi zewnętrzną warstwę sierści. Tworzą go zwykle twardsze i dłuższe włosy, wyrastające z prostych (pojedynczych) mieszków włosowych. Zawierają barwniki tj. eumelaninę czy feomelaninę, nadające psu charakterystyczne umaszczenie. 

    Linienie psów dotyczy także warstwy okrywowej, jednak ilość traconej sierści jest o wiele mniejsza niż w przypadku podszerstka. 

    Wyczesywanie psa 

    Regularne wyczesywanie podszerstka jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Zapobiega tworzeniu się kołtunów i filcowaniu sierści, przynosi ulgę psu i ogranicza ilość sierści gubionej w domu. 

    Komfort zabiegów pielęgnacyjnych 

    Przed rozpoczęciem szczotkowania szczególną uwagę należy zwrócić na stan skóry i sierści. Podrażnienia, zaczerwienienie, otarcia, a także liczne kołtuny sprawiają psu dyskomfort. W takiej sytuacji zwierzę może całkowicie odmawiać wyczesywania podszerstka, uciekając od opiekuna, a nawet reagując agresywnie. W tym przypadku lepiej zacząć od wizyty u specjalisty, który doradzi odpowiednie rozwiązanie dla danego psa. 

    Większość psów dobrze znosi zabiegi pielęgnacyjne. Aby budować dobre skojarzenia z wyczesywaniem, warto zacząć od krótkich sesji oswajania pupila z dotykiem i sprzętem. Liczy się cierpliwość, prawidłowe odczytywanie subtelnych reakcji psa i sowite nagradzanie postępów. Najlepiej zacząć od grzbietu i boków ciała, następnie przechodząc na brzuch, nogi, głowę i ogon. Niestety kołtuny często tworzą się we wrażliwych miejscach takich jak pachwiny i okolice uszu - te rejony także warto łagodnie odczulić. 

    Istotne jest też dobranie pory i miejsca na wyczesywanie psa. Zwierzę podniecone perspektywą zbliżającego się spaceru lub posiłku nie będzie grzecznie siedzieć podczas szczotkowania. Przed pielęgnacją warto wyciszyć psa i udać się w spokojne miejsce domu. 

    Jak wybrać szczotkę i grzebień? 

    W sklepach zoologicznych jest ogromny wybór akcesoriów do wyczesywania psów. Znalezienie odpowiedniej szczotki może sprawiać trudność, a czasem poprzedza je kilka nieudanych zakupów. 

    Szczotka pudlówka 

    Szczotka pudlówka jest podstawowym akcesorium do pielęgnacji psa, idealnie sprawdzającym się w wyczesywaniu podszerstka. Tworzą ją gęsto ułożone szpilki, wygięte lub zabezpieczone na końcach. Pielęgnację pudlówką należy zacząć od głębszych warstw sierści - po rozdzieleniu poszczególnych pasm wykonuje się kilka krótkich ruchów szczotką, a następnie przechodzi się do kolejnego miejsca. Pudlówka nie nadaje się do wyczesywania dłuższego włosa okrywowego. 

    Szczotka z włosia dzika 

    Szczotka z włosia dzika jest bardzo przyjemna w dotyku i stosunkowo łagodnie działa. Pomaga rozprowadzać po włosach okrywowych naturalną wydzielinę skóry, odżywiającą sierść psa. Można jej użyć do wyczesywania podszerstka w połączeniu z innym narzędziem np. pudlówką lub grzebieniem. 

    Szczotka z pinami 

    Jest podobna do pudlówki, ale dzięki szerzej rozstawionym pinom działa łagodniej. Szczotkę z pinami można użyć do wyczesywania podszerstka, a także długich włosów okrywowych. 

    Gumowe zgrzebło i rękawica 

    Gumowe akcesoria lepiej sprawdzają się u psów o krótkiej sierści i nie podołają wyczesywaniu podszerstka. Są za to bardzo delikatne, więc można ich użyć w trakcie oswajania psa z pielęgnacją. 

    Grzebień 

    Grzebień jest niezbędnym narzędziem dla psów o długiej sierści. Idealnie rozczesuje długi włos okrywowy, nie niszcząc przy tym jego struktury. Pomaga też w usunięciu kołtunów z podszerstka. Jednak przed zastosowaniem grzebienia, warto rozczesać sierść psa łagodniej działającą szczotką, aby usunąć część splątanych włosów. 

    Furminator 

    Furminator może być używany tylko do wyczesywania podszerstka u psa. Tworzy go ostrze ze stali nierdzewnej z gęsto ułożonymi ząbkami, zbierające martwe włosy z głębokich warstw. Przed jego zastosowaniem warto wstępnie rozczesać sierść swojego pupila, aby usunąć kołtuny. Furminator należy stosować maksymalnie dwa razy w tygodniu, a do codziennej pielęgnacji lepiej wybrać szczotkę i grzebień. 

    Bibliografia
    1. Dallas S., North D., Angus J., Grooming manual for the dog and cat, Blackwell Publishing Ltd, 2006, ISBN 1-4051-1183-6

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 5,0 | liczba ocen: 1
    0/400
    Natalia
    5
    29.05.2023

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.