Gryzienie, rozrywanie, memłanie i żucie to zachowania, które leżą w naturze każdego psa. To ważna potrzeba gatunkowa, której nie można oduczyć. Żeby ofiarą psich zębów nie stały się ulubione buty, warto zaproponować zwierzakowi zdrową i pyszną alternatywę. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając gryzaki naturalne dla swojego pupila.
Spis treści
Jadalne gryzaki dla psów — jakie wybierać?
Gryzienie, rozrywanie, memłanie i żucie to zachowania, które leżą w naturze każdego psa. To ważna potrzeba gatunkowa, której nie można oduczyć. Żeby ofiarą psich zębów nie stały się ulubione buty, warto zaproponować zwierzakowi zdrową i pyszną alternatywę. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając gryzaki naturalne dla swojego pupila.
Ważny element wyprawki dla psa – naturalne gryzaki
Wiemy już, że każdy pies posiada naturalną potrzebę gryzienia. Wynika ona bezpośrednio z czynników ewolucyjnych. Jeszcze do niedawna zjedzenie posiłku wymagało od psa zaangażowania wszystkich wymienionych wyżej czynności. Suche i mokre karmy pojawiły się w sklepach zoologicznych dopiero w XX wieku.
Właśnie dlatego każdy psiak powinien mieć w zasięgu zębów naturalne przysmaki, które zaspokajają potrzebę gryzienia i jednocześnie dbają o higienę jamy ustnej. Pomagają również zrelaksować się i opanować emocje.
Naturalne gryzaki powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także zdrowe i dopasowane do potrzeb konkretnego psiaka.
Naturalny gryzak a higiena jamy ustnej
Często można spotkać się z opinią, według której regularne korzystanie z gryzaków pozwala usunąć z psiego pyska kamień nazębny. Czy to prawda? W istocie gryzienie pomaga usunąć nagromadzoną płytkę nazębną, a tym samym wyczyścić zęby po jedzeniu.
Warto jednak pamiętać, że kamień nazębny jest formą osadu, który uległ już mineralizacji. Jego skuteczne usunięcie jest możliwe tylko w gabinecie lekarza weterynarii. Naturalne gryzaki mogą stanowić świetną formę profilaktyki powstawania kamienia, jednak nie są w stanie spowodować jego skutecznego usunięcia.
Dbanie o higienę jamy ustnej jest konieczne nie tylko w przypadku starszych psów. O zęby pupila warto troszczyć się już od szczeniaka, między innymi podając naturalne gryzaki do żucia.
Gryzaki naturalne na szybką przegryzkę
Warto dobierać gryzaki nie tylko do wielkości psa. Istotne jest również rozróżnienie ich pod kątek twardości. W ten sposób możesz łatwo przewidzieć, ile czasu mniej więcej twój zwierzak spędzi nad swoim gryzakiem.
Jeżeli chcesz nagrodzić swojego psa czymś naprawdę specjalnym, a jednocześnie wiesz, że nie macie wiele czasu na długie gryzienie, wybierz dla niego gryzak naturalny o delikatnej i chrupiącej strukturze. W tej roli dobrze sprawdzą się na przykład:
- królicze uszy;
- kurze łapki;
- tchawice wołowe;
- małe kawałki surowców zwierzęcych, na przykład prasowanej skóry wieprzowej.
Naturalne gryzaki na kilka godzin zabawy
Gryzienie jest naturalną potrzebą zarówno szczeniaka, jak i dorosłego psa. Właśnie dlatego warto raz na jakiś czas zapewnić swojemu pupilowi twardy i solidny naturalny gryzak, który zajmie go nawet na kilka godzin.
W tej roli świetnie sprawdzi się na przykład penis wołowy, kość z prasowanej skóry zwierzęcej wypełniona żwaczem, czy roladki ze skóry łososia. Podczas zakupów koniecznie zwróć uwagę na to, czy oferowane w sklepie gryzaki dla psa w procesie produkcji nie były bielone chlorem. Nie powinny również posiadać ostrych krawędzi ani nienaturalnych kolorów.
Jakie gryzaki wybrać dla dużych ras
Psy ras dużych i olbrzymich oraz takie, które posiadają mocny uścisk szczęki. Mogą wymagać wyjątkowo twardych i odpornych gryzaków. Co wybrać dla takiego zwierzaka? Wybór jest bardzo szeroki, ponieważ wiele naturalnych gryzaków (na przykład ser himalajski czy skóra wołowa) jest dostępnych w różnych rozmiarach i grubościach.
Z grona gryzaków do zadań specjalnych wymienić można na pewno poroże jelenia, czy specjalne korzenie drzewa kawowego. Dostępne w formie dużych kawałków są bardzo trwałe a jednocześnie bezpieczne, dlatego mogą okazać się doskonałym wyborem dla większych psiaków.
Jakie gryzaki wybrać dla szczeniaków i małych psów?
Właściciele szczeniaków i psów małych ras dobrze wiedzą, że znalezienie odpowiedniego gryzaka dla małego pyszczka może okazać się dosyć trudnym zadaniem. W takich wypadkach świetnie sprawdzają się miękkie i kruche gryzaki – na przykład suszone ucho królicze czy niewielkie kawałki żwaczy wołowych.
W przypadku szczeniaków warto zainwestować również w gumowe gryzaki typu kong przeznaczone specjalnie dla tej grupy wiekowej. Można wypełnić je pastą mięsną lub po prostu mokrą karmą. Zajmą maluchowi czas i okażą się dużym wparciem w treningu samodzielnego zostawania w domu.
Jadalne gryzaki dla psich alergików
Gryzaki dla psa, podobnie jak karma i przysmaki mogą powodować alergie pokarmowe. W istocie wszystko zależy od tego, jakie składniki stanowią ich bazę. Jeżeli twój pies ma skłonności do uczuleń, wybieraj dla niego gryzaki, które zostały wykonane tylko z jednego rodzaju mięsa.
Unikaj również dodatków, takich jak zboża czy sztuczne barwniki, które mogą wzmagać alergię. Najlepiej sprawdzą się wysokiej jakości gryzaki na przykład z suszonej skóry sarny, wołowych penisów czy żwaczy.
Pamiętaj, że kluczowa jest identyfikacja alergenu i konsekwentne wyeliminowanie go z diety. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zoologicznym.
Jakich gryzaków naturalnych najlepiej unikać?
Na koniec warto powiedzieć kilka słów na temat gryzaków, których zdecydowanie nie powinniśmy podawać naszym pupilom. Zawsze unikaj kości gotowanych, które są zbyt kruche i mogą spowodować rany w układzie pokarmowym.
W przypadku naturalnych gryzaków kupowanych w sklepach zoologicznych postaraj się unikać tych produkowanych poza Unią Europejską. Nie warto sięgać również po gryzaki, które nie mają jasno rozpisanego składu. Wówczas nie mamy pewności, co zostało wykorzystane do ich produkcji.
Naturalne gryzaki można żuć, memlać, rozrywać a w razie potrzeby także przytrzymać łapami. Są one świetnym rozwiązaniem dla psa każdej wielkości i na wszystkich etapach życia. Pamiętaj jednak, aby wybierać te wysokiej jakości niewzbogacane sztucznymi aromatami i barwnikami.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.