REKLAMA
 • Pies
 • Żywienie psów
 • Przysmaki i suplementy

Jadalne gryzaki dla psów - jakie wybierać?

Opublikowane: 13:31 Przeczytasz w: 12 min

Gryzienie, rozrywanie, memłanie i żucie to zachowania, które leżą w naturze każdego psa. To ważna potrzeba gatunkowa, której nie można oduczyć. Żeby ofiarą psich zębów nie stały się ulubione buty, warto zaproponować zwierzakowi zdrową i pyszną alternatywę. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając gryzaki naturalne dla swojego pupila.

Spis treści

  Jadalne gryzaki dla psów - jakie wybierać? Źródło: 123rf.com

   

  Jakie są najlepsze gryzaki dla psa?

  Gryzienie, rozrywanie, memłanie i żucie to zachowania, które leżą w naturze każdego psa. To ważna potrzeba gatunkowa, której nie można oduczyć. Żeby ofiarą psich zębów nie stały się ulubione buty, warto zaproponować zwierzakowi zdrową i pyszną alternatywę. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając gryzaki naturalne dla swojego pupila. 

  Z czego gryzaki dla psa?

  Wiemy już, że każdy pies posiada naturalną potrzebę gryzienia. Wynika ona bezpośrednio z czynników ewolucyjnych. Jeszcze do niedawna zjedzenie posiłku wymagało od psa zaangażowania wszystkich wymienionych wyżej czynności. Suche i mokre karmy pojawiły się w sklepach zoologicznych dopiero w XX wieku. 

  Właśnie dlatego każdy psiak powinien mieć w zasięgu zębów naturalne przysmaki, które zaspokajają potrzebę gryzienia i jednocześnie dbają o higienę jamy ustnej. Pomagają również zrelaksować się i opanować emocje. 

  Naturalne gryzaki powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także zdrowe i dopasowane do potrzeb konkretnego psiaka. 

   

  Jakich gryzaków nie kupować? 

  Oto lista rodzajów przysmaków dla psa, których nie należy kupować dla psa:

  1. Gryzaki z surowej skóry – Mogą powodować zadławienia, a także trudności z trawieniem, co może prowadzić do problemów żołądkowych i jelitowych.
  2. Gryzaki z plastiku – Mogą pękać na ostre kawałki, które mogą zranić psa lub spowodować zadławienie.
  3. Gryzaki z chemicznymi dodatkami – Unikaj gryzaków zawierających sztuczne barwniki, konserwanty i inne chemikalia, które mogą być szkodliwe dla zdrowia psa.
  4. Gryzaki z łatwo łamliwych materiałów – Gryzaki, które łatwo się łamią, mogą powodować zadławienie lub uszkodzenie zębów.
  5. Kości gotowane – Mogą łatwo się łamać na ostre kawałki, które mogą zranić przewód pokarmowy psa.
  6. Gryzaki z cukrem – Produkty z dodatkiem cukru lub syropu kukurydzianego mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość i problemy z zębami.

  Jak zrobić naturalne gryzaki dla psów?

  Oto przepisy na domowe przysmaki dla psa. 

  Suszone mięsne gryzaki dla psa

  Składniki: Chude mięso (np. kurczak, wołowina, indyk

  Przygotowanie:

  • Pokrój mięso na długie, cienkie paski.
  • Opcjonalnie, możesz marynować mięso w naturalnych składnikach, jak np. w puree z dyni lub jabłka, ale pamiętaj, aby unikać cebuli i czosnku, które są toksyczne dla psów.
  • Rozłóż mięso na ruszcie piekarnika.
  • Piecz w niskiej temperaturze (około 60-70°C) przez kilka godzin, aż mięso będzie całkowicie wysuszone.
  • Przechowuj w szczelnym pojemniku.

  gryzaki warzywne dla psa

  Składniki: Bezpieczne dla psów warzywa, jak marchewka czy bataty.

  Przygotowanie:

  • Pokrój warzywa na kawałki.
  • Piecz w piekarniku w niskiej temperaturze, aż będą twarde.
  • Możesz również gotować warzywa, a następnie suszyć, aby uzyskać różnorodność tekstur.

  gryzaki z łososia dla psa

  Składniki: Filet z łososia.

  Przygotowanie:

  • Pokrój łososia na długie paski.
  • Piecz w piekarniku w niskiej temperaturze, aż będą twarde.

  kości surowe (odpowiednia dla ras dużych)

  Składniki: Surowe kości (np. udźce wołowe).

  Przygotowanie:

  • Upewnij się, że kości są odpowiedniej wielkości dla twojego psa.
  • Podawaj surowe, unikając kości drobiowych i gotowanych, które mogą być niebezpieczne.

   

  Naturalne gryzaki a problem nadwagi?

  Naturalne gryzaki dla psów, mimo że mogą być zdrową i wartościową częścią diety psa, również mogą potęgowc problem nadwagi psa, jeśli nie będą podawane z umiarem. Oto kilka kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę:

  • Wartość kaloryczna:

  Naturalne gryzaki często są bogate w kalorie, szczególnie te wykonane z suszonego mięsa lub skóry. Nadmierna ilość tych przekąsek w diecie psa może prowadzić do zwiększenia masy ciała.

  • Brak aktywności fizycznej:

  Jeśli psu podaje się gryzaki bez równoważenia tego odpowiednią aktywnością fizyczną, ryzyko nadwagi wzrasta. Psy, które są mniej aktywne fizycznie, potrzebują mniej kalorii.

  • Nadmierna nagroda:

  Gryzaki często są używane jako nagrody w treningu. Jeśli są podawane zbyt często lub w dużych ilościach, mogą przyczynić się do nadmiaru kalorii w diecie psa.

  • Równowaga diety:

  Gryzaki powinny stanowić tylko małą część diety psa. Główną dietę powinny stanowić zbilansowane karmy, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

  • Różnice indywidualne:

  Każdy pies ma indywidualne potrzeby kaloryczne, zależne od wieku, rasy, poziomu aktywności i stanu zdrowia. To, co jest odpowiednie dla jednego psa, może nie być odpowiednie dla innego.

  • Monitorowanie wagi:

  Regularne monitorowanie wagi i kondycji ciała psa jest ważne. Jeśli zauważa się wzrost masy ciała, warto dostosować ilość podawanych gryzaków lub zwiększyć aktywność fizyczną psa.

  Aby uniknąć ryzyka nadwagi, ważne jest, by traktować gryzaki jako dodatek do zbilansowanej diety, a nie jako jej główny składnik.

  Naturalny gryzaki a higiena jamy ustnej

  Często można spotkać się z opinią, według której regularne korzystanie z przysmaków funkcjonalnych pozwala usunąć z psiego pyska kamień nazębny. Czy to prawda? W istocie gryzienie pomaga usunąć nagromadzoną płytkę nazębną, a tym samym wyczyścić zęby po jedzeniu. 

  Warto jednak pamiętać, że kamień nazębny jest formą osadu, który uległ już mineralizacji. Jego skuteczne usunięcie jest możliwe tylko w gabinecie lekarza weterynarii. Naturalne gryzaki mogą stanowić świetną formę profilaktyki powstawania kamienia, jednak nie są w stanie spowodować jego skutecznego usunięcia. 

  Higiena jamy ustnej jest konieczne nie tylko w przypadku starszych psów. O zęby pupila warto troszczyć się już od szczeniaka, między innymi podając naturalne gryzaki do żucia. 

  Gryzaki naturalne na szybką przegryzkę 

  Warto dobierać gryzaki nie tylko do wielkości psa. Istotne jest również rozróżnienie ich pod kątek twardości. W ten sposób możesz łatwo przewidzieć, ile czasu mniej więcej twój zwierzak spędzi nad swoim gryzakiem. 

  Jeżeli chcesz nagrodzić swojego psa czymś naprawdę specjalnym, a jednocześnie wiesz, że nie macie wiele czasu na długie gryzienie, wybierz dla niego gryzak naturalny o delikatnej i chrupiącej strukturze. W tej roli dobrze sprawdzą się na przykład: 

  • królicze uszy; 
  • kurze łapki; 
  • tchawice wołowe; 
  • małe kawałki surowców zwierzęcych, na przykład prasowanej skóry wieprzowej. 

  Naturalne gryzaki na kilka godzin zabawy 

  Gryzienie jest naturalną potrzebą zarówno szczeniaka, jak i dorosłego psa. Właśnie dlatego warto raz na jakiś czas zapewnić swojemu pupilowi twardy i solidny naturalny gryzak, który zajmie go nawet na kilka godzin. 

  W tej roli świetnie sprawdzi się na przykład penis wołowy, kość z prasowanej skóry zwierzęcej wypełniona żwaczem, czy roladki ze skóry łososia. Podczas zakupów koniecznie zwróć uwagę na to, czy oferowane w sklepie gryzaki dla psa w procesie produkcji nie były bielone chlorem. Nie powinny również posiadać ostrych krawędzi ani nienaturalnych kolorów. 

  Jakie gryzaki wybrać dla dużych ras 

  Psy ras dużych i olbrzymich oraz takie, które posiadają mocny uścisk szczęki. Mogą wymagać wyjątkowo twardych i odpornych gryzaków. Co wybrać dla takiego zwierzaka? Wybór jest bardzo szeroki, ponieważ wiele naturalnych gryzaków (na przykład ser himalajski czy skóra wołowa) jest dostępnych w różnych rozmiarach i grubościach. 

  Z grona gryzaków do zadań specjalnych wymienić można na pewno poroże jelenia, czy specjalne korzenie drzewa kawowego. Dostępne w formie dużych kawałków są bardzo trwałe a jednocześnie bezpieczne, dlatego mogą okazać się doskonałym wyborem dla większych psiaków. 

   

  Oto kilka opcji naturalnych gryzaków, które mogą być odpowiednie dla dużych ras psów:

  • Duże kości surowe:

  Surowe kości, na przykład z udźca wołowego, są popularnym wyborem. Ważne jest, aby były one duże i świeże, aby uniknąć ryzyka pęknięcia zębów i zadławienia. Należy unikać gotowanych kości, ponieważ są one bardziej kruche i mogą łatwiej pękać.

  • Rogi jeleni lub łosia:

  Są one trwałe i długotrwałe, co sprawia, że są świetne dla psów, które lubią intensywne żucie. Dodatkowo, rogowe gryzaki są naturalnym źródłem minerałów.

  • Duże skóry surowe:

  Skóra surowa, szczególnie te większe i grubsze kawałki, może być dobra dla dużych ras. Jednakże, należy upewnić się, że są one dobrze oczyszczone i pochodzą z bezpiecznego źródła.

  • Suszone mięso:

  Duże kawałki suszonego mięsa, takie jak płuca, uszy wołowe lub tendony, mogą być również dobrym wyborem. Są one mniej trwałe niż kości czy rogi, ale mogą oferować dodatkową wartość odżywczą.

  • Gryzaki z łososia lub innych ryb:

  Te są szczególnie dobre dla psów z alergiami pokarmowymi, ponieważ ryby są często hipoalergiczne. Gryzaki rybne mogą również wspierać zdrowie skóry i sierści dzięki zawartości kwasów omega-3.

  • Rogi wołowe:

  Są one bardzo trwałe i mogą zapewnić długotrwałą zabawę. Jednakże, ze względu na ich twardość, należy uważać, aby nie doszło do uszkodzenia zębów.

  Jakie gryzaki wybrać dla szczeniaków i małych psów? 

  Właściciele szczeniaków i psów małych ras dobrze wiedzą, że znalezienie odpowiedniego gryzaka dla małego pyszczka może okazać się dosyć trudnym zadaniem. W takich wypadkach świetnie sprawdzają się miękkie i kruche gryzaki – na przykład suszone ucho królicze czy niewielkie kawałki żwaczy wołowych. 

  W przypadku szczeniaków warto zainwestować również w gumowe gryzaki typu kong przeznaczone specjalnie dla tej grupy wiekowej. Można wypełnić je pastą mięsną lub po prostu mokrą karmą. Zajmą maluchowi czas i okażą się dużym wparciem w treningu samodzielnego zostawania w domu. 

  Szczeniaki nie powinny dostawać niektórych typów naturalnych gryzaków (m.in, wszelkiego rodzaju kości - suszone, wędzone, gotowane i surowe) z kilku powodów:

  • Miękkie zęby mleczne. Szczenięta mają delikatniejsze zęby mleczne, które mogą być łatwiej uszkodzone przez twarde gryzaki. Gryzaki wykonane z twardych materiałów, takich jak kości czy rogi, mogą prowadzić do pęknięć lub złamań zębów.
  • Ryzyko zadławienia. Szczenięta są mniej doświadczone w żuciu i mogą łatwiej się zadławić twardymi przedmiotami. Drobne fragmenty gryzaków mogą stanowić zagrożenie, jeśli szczeniak przypadkowo je połknie.
  • Potrzeby żywieniowe. Szczenięta mają specyficzne wymagania żywieniowe, które różnią się od potrzeb dorosłych psów. Niektóre gryzaki mogą zawierać składniki, które nie są odpowiednie dla młodych psów.
  • Odpowiednie dojrzewanie układu pokarmowego. Układ pokarmowy szczeniaka jest jeszcze w trakcie rozwoju. Twarde gryzaki mogą być trudne do strawienia i mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe.
  • Ryzyko alergii. Szczenięta są bardziej narażone na rozwijanie alergii pokarmowych. Niektóre naturalne gryzaki mogą zawierać alergeny, które mogą wywołać reakcję u młodych psów.

  Jadalne gryzaki dla psich alergików 

  Gryzaki dla psa, podobnie jak karma i przysmaki mogą powodować alergie pokarmowe. W istocie wszystko zależy od tego, jakie składniki stanowią ich bazę. Jeżeli twój pies ma skłonności do uczuleń, wybieraj dla niego gryzaki, które zostały wykonane tylko z jednego rodzaju mięsa. 

  Unikaj również dodatków, takich jak zboża czy sztuczne barwniki, które mogą wzmagać alergię. Najlepiej sprawdzą się wysokiej jakości gryzaki na przykład z suszonej skóry sarny, wołowych penisów czy żwaczy. 

  Pamiętaj, że kluczowa jest identyfikacja alergenu i konsekwentne wyeliminowanie go z diety. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zoologicznym. 

  Jakich gryzaków naturalnych najlepiej unikać? 

  Na koniec warto powiedzieć kilka słów na temat gryzaków, których zdecydowanie nie powinniśmy podawać naszym pupilom. Zawsze unikaj kości gotowanych, które są zbyt kruche i mogą spowodować rany w układzie pokarmowym. 

  W przypadku naturalnych gryzaków kupowanych w sklepach zoologicznych postaraj się unikać tych produkowanych poza Unią Europejską. Nie warto sięgać również po gryzaki, które nie mają jasno rozpisanego składu. Wówczas nie mamy pewności, co zostało wykorzystane do ich produkcji. 

  Naturalne gryzaki można żuć, memlać, rozrywać a w razie potrzeby także przytrzymać łapami. Są one świetnym rozwiązaniem dla psa każdej wielkości i na wszystkich etapach życia. Pamiętaj jednak, aby wybierać te wysokiej jakości niewzbogacane sztucznymi aromatami i barwnikami. 

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.