Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Porady żywieniowe

Pies wegetarianin – czy pies może nie jeść mięsa?

Opublikowane: 15:10 Przeczytasz w: 7 min

Rosnąca popularność diety wegetariańskiej u ludzi sprawia, że bardzo często wegetarianie, którzy zauważają korzystne skutki stosowania tego rodzaju diety u siebie, zastanawiają się, czy ich pies mógłby także otrzymywać pokarm pozbawiony mięsa. Przed podjęciem decyzji należy rozważyć wszelkie za i przeciw. Mięso zawiera bowiem składniki, które nie występują w innych pokarmach lub występują w niedostatecznych ilościach. Warto więc zastanowić się, czy żywienie psa pozbawione tego składnika jest dla niego odpowiednie.

Spis treści

    Pies wegetarianin – czy pies może nie jeść mięsa? Źródło: 123rf.com

    Dieta wegetariańska u psa — czy pies to ścisły mięsożerca? 

    Jeżeli porówna się psa z kotem, okazuje się, że bez wątpliwości można go sklasyfikować jako zwierzę wszystkożerne (choć oryginalnie jest mięsożercą). Świadczy o tym choćby większa liczba stałych zębów przedtrzonowych i trzonowych u psów niż u kotów, sugerująca, że mogą one znacznie lepiej rozgryzać i przeżuwać posiłek z uwagi na większą powierzchnię trącą. W efekcie pokarm roślinny może być dokładniej miażdżony, a składniki odżywcze efektywniej wchłaniane w jelicie cienkim. Poza tym psy odczuwają słodki smak, a ponieważ pokarmy słodkie to najczęściej węglowodany pochodzenia roślinnego, stanowi to kolejne przystosowanie do roślinożerności. Psy potrafią również dostosować własny metabolizm do rosnącej ilości węglowodanów w diecie wegetariańskiej, zwiększając nie tylko trawienie i ich wchłanianie, ale także wykorzystywanie tych składników w organizmie. Psy posiadają również relatywnie długie jelito cienkie i duże jelito grube, w którym bytujące bakterie mogą fermentować składniki diety roślinnej niestrawione we wcześniejszych odcinkach przewodu pokarmowego. Powyższe przesłanki anatomiczne i fizjologiczne wskazują na to, że pies może być wegetarianinem. 

    Dieta wegetariańska u psa — z czego powinna się składać? 

    Najważniejszym czynnikiem, który zadecyduje o ewentualnym przejściu psa na dietę wegetariańską, jest pokrycie jego zapotrzebowania na białko, a przede wszystkim na niezbędne aminokwasy. Powszechnie uważa się, że najlepszym źródłem tego składnika jest białko pochodzenia zwierzęcego, przy czym wzorzec stanowi białko jaja kurzego. Istnieje jednak możliwość przygotowania takiej diety roślinnej dla psów, która będzie dostarczała wszystkich niezbędnych aminokwasów w odpowiednich proporcjach. Jest to możliwe w przypadku, kiedy białko w tej diecie będzie pochodzić z przynajmniej dwóch różnych źródeł. Wynika to z faktu, że np. białko sojowe jest niedoborowe w metioninę, ale zawiera dużo lizyny, z kolei białko kukurydziane zawiera relatywnie mało lizyny, argininy i tryptofanu. W efekcie istnieje więc możliwość skonstruowania diety wegetariańskiej, która będzie pokrywała zapotrzebowanie psa na białko i aminokwasy, pod warunkiem, że jego źródła będą różne. Obecne na rynku wegetariańskie karmy dobrej jakości, które powstały we współpracy z dietetykami, zawierają niezbędne składniki odżywcze i stanowią podstawę zbilansowanej diety. Niekiedy są one sprzedawane jako produkty "hipoalergiczne", zapewne z powodu, że nie zawierają białka pochodzenia zwierzęcego, które jest najczęstszym alergenem. Gotowa karma wegetariańska, posiadająca źródło białka wysokiej jakości, dobrze sprawdzi się w przypadku właścicieli nieposiadających doświadczenia w tego rodzaju żywieniu. 

    Przepis na naturalną karmę wegetariańską dla psa 

    Przygotowanie naturalnej karmy wegetariańskiej dla psa wymaga starannego zaplanowania, aby zapewnić wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Oto przykładowy przepis, który możesz dostosować do potrzeb Twojego psa, pamiętając o konsultacji z weterynarzem przed wprowadzeniem istotnych zmian w diecie zwierzęcia:

    Składniki:

    • Gotowane pełnoziarniste ziarna, na przykład brązowy ryż lub quinoa (źródło węglowodanów).
    • Białko roślinne, takie jak gotowana ciecierzyca, soczewica, tofu, czy tempeh (ważne jest, aby upewnić się, że żadne z tych produktów nie jest doprawione lub solone).
    • Warzywa - marchewka, brokuły, szpinak, cukinia (dostarczają witamin, minerałów i błonnika).
    • Źródła zdrowych tłuszczów, na przykład olej lniany, olej z wiesiołka, olej z nasion konopi (zapewniają niezbędne kwasy tłuszczowe).
    • Suplementy zgodnie z zaleceniami weterynarza, takie jak tauryna, L-karnityna, witamina B12, wapń.

    Przygotowanie:

    Ugotuj brązowy ryż lub quinoa według instrukcji na opakowaniu. Ugotuj wybrane białko roślinne (np. ciecierzycę, soczewicę) do miękkości lub skorzystaj już przygotowanych do spożycia. Warzywa możesz ugotować na parze lub upiec, aby zachować jak najwięcej składników odżywczych. W dużym naczyniu połącz ugotowane ziarna, białko roślinne, i warzywa. Dodaj olej roślinny i wszelkie suplementy zalecone przez weterynarza. Upewnij się, że jedzenie jest wystudzone przed podaniem.

    Dieta wegetariańska u psa — czy sprawdzi się u każdego czworonoga? 

    Dieta bezmięsna charakteryzuje się niską smakowitością, co może okazać się problematyczne w przypadku wybrednych zwierząt. Nawet jeżeli będzie zawierała prawidłową dawkę składników odżywczych o zadowalającej dostępności biologicznej, to nie zaspokoi potrzeb żywieniowych organizmu, jeśli będzie pobierana w zbyt małych ilościach. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. Otóż produkty roślinne wykorzystane w diecie psa mogą obniżać koncentrację energii. Wpływa na to podwyższona zawartość włókna i wody. W efekcie tego pies wegetarianin musi pobierać nadmierne ilości pokarmu, aby zaspokoić potrzeby energetyczne. Białko zwierzęce ma zasadnicze znaczenie zwłaszcza w żywieniu psów sportowych. Konsekwencją braku mięsa może być niższa zawartość hemoglobiny we krwi.  

    Dieta wegetariańska u psa — czy sama dieta wystarczy? 

    Mimo że organizm zdrowego psa ma zdolność adaptacji do podawanego pokarmu, stosowanie samodzielnie przygotowanej diety bezmięsnej, w której zawartość składników pokarmowych w dużym stopniu odbiega od zapotrzebowania, może doprowadzić do rozwoju poważnych objawów klinicznych. Dieta wegetariańska musi być wzbogacana w różne składniki odżywcze. Należy mieć bowiem świadomość, że mięso zawiera bardzo dużo makro- i mikroelementów, spośród których pewna część nie występuje w pokarmach roślinnych lub występuje w niedostatecznych ilościach. Dieta wegeteriańska może prowadzić do niedoborów między innymi tauryny, kobalaminy, witamin A i D oraz niektórych pierwiastków i kwasów tłuszczowych. W celu uzupełnienia ewentualnych niedoborów niezbędnych aminokwasów można zastosować preparaty aminokwasowe. Konieczność używania komercyjnych dodatków może jednak w znacznym stopniu zwiększyć koszty żywienia zwierzęcia.  

    Dieta wegetariańska u psa — podsumowanie 

    Prawidłowo ułożona dieta, której podstawę stanowią warzywa i produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak np. jaja, może zapewnić utrzymanie psa w dobrej kondycji. Brak mięsa w diecie wzbudza dużo więcej kontrowersji w przypadku kotów. Przed rozpoczęciem stosowania tego rodzaju diety opiekunowie powinni przemyśleć, czy własne przekonania mogą być podstawą do rezygnacji z podawania pupilowi produktów mięsnych, które stanowią źródło różnych wartościowych składników odżywczych. Dobrze jest skonsultować swoją decyzję z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, którzy pomogą odpowiednio przejść przez proces zmiany diety i nauczą właściwego żywienia psa. Wielu specjalistów sugeruje również regularne badania krwi, dzięki którym opiekun będzie mieć pewność, że wprowadzona dieta jest bezpieczna dla psa i nie szkodzi jego zdrowiu.

    Bibliografia
    1. Podstawy żywienia psów i kotów - Michał Ceregrzyn, Roman Lechowski, Berenika Barszczewska, s. 280-281
    2. Diety wegetariańskie w żywieniu psów i kotów. Cz. I - Adam Mirowski, 2013/06

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.