Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Porady żywieniowe

Orzechy dla psa - czy pies może jeść orzechy?

Opublikowane: 06:24 Przeczytasz w: 6 min

Wielu opiekunów psów poszukuje różnych alternatyw dla tradycyjnych smakołyków. Często zastanawiają się, czy pies może jeść orzechy i czy są one dla niego bezpieczne? Powszechnie znany jest ich pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, ale czy w taki sam sposób działają na naszych pupili?

Spis treści

    Orzechy dla psa - czy pies może jeść orzechy? Źródło: 123rf.com

    Jakich orzechów nie może jeść pies? 

    Pies bezwzględnie nie powinien jeść orzechów makadamia. W ich nasionach znajdują się glikozydy cyjanogenne oraz bardzo duże ilości potasu i fosforu. Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się już po kilku godzinach od spożycia i obejmują osowienie, ból brzucha i wymioty. W późniejszych etapach może dojść do sztywności i osłabienia mięśni. 

    Pamiętaj o tym, że orzechy makadamia mogą znajdować się jako jeden ze składników także w innych produktach, takich jak batony, ciastka czy inne wyroby cukiernicze. 

    Pod żadnym pozorem nie podawaj psu orzechów makadamia

    Czy pies może jeść orzechy włoskie? 

    Orzechy włoskie w niedużych ilościach są stosunkowo bezpieczne dla psów. Są one bogatym źródłem dla psa witamin z grupy E, B, A i C. Ponadto, zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

    Niemniej jednak, orzechy włoskie powinny stanowić jedynie dodatek do diety twojego psa. W dużych ilościach mogą przyczynić się do wywołania biegunki i bólu brzucha. Podawanie orzechów włoskich w dużych ilościach może doprowadzić nawet do zapalenia trzustki! Musisz więc zachować umiar i zdrowy rozsądek. Jeśli twój pies zjadł orzechy włoskie i nie czuje się dobrze, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. 

    Czy orzechy laskowe są dobre dla psa? 

    Pies może jeść orzechy laskowe w niedużych ilościach. Stanowią cenne źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niestety, podawane w nadmiernej ilości podobnie jak orzechy włoskie mogą spowodować rozstrój żołądka. 

    Jakie inne rodzaje orzechów mogę podać psu? 

    Wszystkie orzechy (oprócz makadamia) mogą stanowić cenny dodatek do diety twojego pupila. Pies może jeść orzechy nerkowca, arachidowe i pistacje. Przed podaniem ich psu pamiętaj o tym, że nie powinny być one solone ani czymkolwiek doprawione! Bezpieczne są również mniej popularne orzechy brazylijskie. 

    Upewnij się także, czy dobrze usunąłeś łupiny z orzechów. Skorupki połknięte przez psa przyczyniają się do podrażnienia przewodu pokarmowego, a w skrajnych przypadkach nawet do perforacji! W szczególności niebezpieczne są łupiny orzechów włoskich. Ich ostre krawędzie mogą uszkodzić błonę śluzową żołądka i jelit. 

    Zwróć także uwagę na to czy orzechy, które planujesz podać swojemu pupilowi nie są przypadkiem spleśniałe! Toksyny grzybicze podane nawet w niedużych ilościach mają działanie rakotwórcze i hepatotoksyczne. Dotyczy to każdego rodzaju pokarmu. Stare orzechy stanowią jednak idealną pożywkę dla grzybów. 

    Wszystkie rodzaje orzechów podawane w zbyt dużych ilościach mogą powodować problemy żołądkowe psa i zaszkodzić mu. 

    Orzechy mogą być ryzykowne dla psów i niektóre z nich mogą nawet być toksyczne. Zebraliśmy najważniejsze uwagi dotycząace związku psów i orzechów:

    • Orzechy makadamia: Są bardzo toksyczne dla psów. Mogą powodować osłabienie, wymioty, drżenie mięśni i hipertermię.
    • Orzechy włoskie: Mogą zawierać pleśń, która wytwarza toksyny powodujące drgawki lub problemy neurologiczne.
    • Migdały: Nie są trujące dla psów, ale mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe i potencjalnie blokadę przewodu pokarmowego, zwłaszcza u mniejszych psów.
    • Orzeszki ziemne: Są generalnie bezpieczne dla psów, ale powinny być podawane w umiarkowanych ilościach. Orzeszki ziemne powinny być niesolone i nieprażone.
    • Orzechy laskowe, orzechy pekan i pistacje: Mogą nie być trujące, ale podobnie jak migdały, mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe lub blokadę, zwłaszcza u mniejszych psów.
    • Orzechy nerkowca: Mogą być bezpieczne w małych ilościach, ale są wysokoenergetyczne i mogą prowadzić do przyrostu wagi.

    Pamiętaj, że orzechy są bogate w tłuszcze, które mogą powodować u psów trzustkowe i inne problemy zdrowotne, szczególnie jeśli są spożywane w dużych ilościach. Dlatego najlepiej unikać podawania psom orzechów, szczególnie tych, które mogą być dla nich szkodliwe.

    Czy masło orzechowe dla psa to dobry pomysł? 

    Masło orzechowe stanowi dla psa nie lada przysmak. Nie bez powodu w internecie królują filmiki, na których właściciele odwracają uwagę swojego pupila podczas obcinania pazurów właśnie tym rarytasem! 

    Podawanie psu masła orzechowego w niedużych ilościach nie powinno mu zaszkodzić. Należy jednak zwrócić uwagę na skład produktu, gdyż niektóre z nich mogą zawierać np. szkodliwy dla czworonogów ksylitol. 

    Traktuj orzechy jako dodatek w diecie psa 

    Psy to zwierzęta mięsożerne, dlatego ich przewód pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia produktów pochodzenia roślinnego, w tym orzechów. Warto nadmienić, że są one bogate w tłuszcze, dlatego mogą przyczynić się do powstania niestrawności i znacznego obciążenia trzustki. 

    Psy mogą jeść orzechy ziemne, laskowe, nerkowce i orzechy włoskie pod warunkiem, że nie są one przyprawione, są dobrze obrane z łupin i nie są spleśniałe. 

    Orzechy makadamia mogą wywołać objawy zatrucia i być przyczyną rozstroju żołądka. Pod żadnym pozorem nie podawaj ich psu. Jeśli zauważysz u swojego pupila niepokojące objawy, udaj się z nim do lekarza weterynarii i poinformuj go o tym, jakie orzechy zjadł zwierzak. 

    Bibliografia
    1. “Jakie pokarmy stwarzają potencjalne zagrożenie dla psów i kotów?” - A. Mirowski; Magazyn Weterynaryjny; 2022/02 
    2. “Ostre zapalenie trzustki jako konsekwencja zatruć u psów” - U. Latek, M. Mendel, M. Chłopecka; Magazyn Weterynaryjny, 2019/09 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.