Czy do diety psa warto wprowadzać oliwki? Czy dla pupila są one zdrowe i bezpieczne? Jak podawać oliwki czworonogowi? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście.
Spis treści
Oliwki dla psa — czy pies może jeść oliwki? Źródło: 123rf.com
Czy pies może jeść oliwki zielone lub czarne?
W diecie psa powinno dominować mięso. Uważa się, że produkty mięsne powinny stanowić około 70% psiego posiłku. Jednak oprócz drobiu, wołowiny, wieprzowiny itp. nasz czworonożny przyjaciel może od czasu do czasu skosztować przysmaku, jakim są zielone lub czarne oliwki.
Podawane psom surowe oliwki, w małych ilościach, pozbawione pestek oraz szkodliwych przypraw, mogą wprowadzić ciekawe urozmaicenie do jadłospisu pupila. Pamiętaj jednak, że istnieje kilka przeciwskazań do dawania czworonogowi owoców drzewa oliwnego. Przede wszystkim nie należy serwować ich psom mającym alergię na te produkty, a także tym pupilom, które mają wrażliwszy układ pokarmowy. Rasy psów, którym nie zaleca się aplikować oliwek, właśnie z uwagi na większą podatność na zaburzenia trawienia, to m.in. owczarek niemiecki, labrador, golden retriever, terrier szkocki i dog niemiecki. Nie powinno się również podawać małemu psu oliwek; lepiej, żeby nasz podopieczny skończył przynajmniej rok.
Co zawierają oliwki?
Oliwki dla psa mogą być bardzo korzystne dla jego zdrowia, są bowiem pełne niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Warto jeść oliwki ze względu na zawarte tam cenne komponenty, takie jak witamina E, A, witaminy z grupy B, polifenole. W oliwkach znajdziemy dobroczynny tłuszcz, czyli bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodany oraz białka. Te zdrowe owoce mogą jednak zawierać duże ilości sodu oraz przyprawy i warzywa (takie jak czosnek, cebula itp.), niebezpieczne dla systemu trawiennego psów. Stąd tak ważna jest forma podania tego produktu. Przed poczęstowaniem psa oliwkami należy usunąć pestki, ponieważ są toksyczne dla czworonoga. Co więcej, serwujemy najwyżej jedną oliwkę na tydzień lub raz na kilka dni. Szkodliwe mogą się także okazać zalewy, w których pływają oliwki. Dlatego oliwki dla psa powinny być ekologiczne, pozbawione jakichkolwiek dodatkowych substancji, poprawiających smak itd.
Zagrożenia dla psów związane z oliwkami
Jedzenie oliwek przez psa może wiązać się z niebezpieczeństwem wystąpienia niepożądanych reakcji zdrowotnych. Jedną z nich może być alergia na ten składnik pokarmowy. Choć zdarza się rzadko, może się pojawić akurat u naszego pupila. Przed podaniem psu oliwek, warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii.
Kolejnym zagrożeniem jest próba przegryzienia pestki znajdującej się w oliwce. Jest ona bardzo twarda, przez co zwierzę może uszkodzić sobie uzębienie, a nawet się zadławić. W grę wchodzi tutaj już nie tylko higiena jamy ustnej u psa, ale przede wszystkim jego życie.
Psy takich ras jak np. owczarek niemiecki, golden retriever, czy dog niemiecki, ze względu na specyfikę budowy układów trawiennych, są bardziej narażone na problemy pokarmowe po zjedzeniu oliwek. Zielonych i czarnych owoców nie powinny spożywać też szczenięta.
Jak podawać oliwki psu?
Dieta psa bazuje na mięsie, ale od czasu do czasu, można poczęstować futrzaka jakimś bezmięsnym smakołykiem. Zdrowy dorosły pies może jeść oliwki, o ile nie stanowią one dla niego zagrożenia alergologicznego, pokarmowego, czy innego. Jeśli dawać psu oliwki, to w niewielkich ilościach, najlepiej jedną na kilka dni, czy nawet na tydzień. Oczywiście zanim zaproponujemy pupilowi zielony lub czarny przysmak, wyjmijmy ze środka pestkę. Upewnijmy się też, że oliwki dla psa pochodzą z uprawy ekologicznej i nie zawierają szkodliwych dla niego substancji. Można też poszukać gotowego pożywienia dla zwierzaka, takiego jak karma dla psa z oliwką.
Czy oliwki są bezpieczne dla szczeniąt?
Karmienie szczeniaka oliwkami to nie najlepszy pomysł ze względu na ich wrażliwe żołądki oraz dojrzewający układ trawienny. Te owoce, nawet w niewielkiej ilości, mogą wywołać groźne następstwa zdrowotne. Podobnie nie powinniśmy podawać młodym psom ludzkiego jedzenia, czyli np. pieczywa, serów, wędlin, czy innych pozostałości z naszych talerzy.
Jakie są objawy zatrucia oliwkami u psa?
Niektóre psy mogą źle znieść spożycie oliwek. Jeśli po zjedzeniu przez pupila oliwki, zaobserwujesz takie symptomy jak wymioty, biegunka, osłabienie, brak apetytu, czy zwiększone zapotrzebowanie na wodę, koniecznie jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.