Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Porady żywieniowe

Karp dla psa — czy pies może jeść karpia?

Opublikowane: 11:22 Przeczytasz w: 3 min

Czy karp może zaszkodzić psu? Karma dla psa z rybą — nie, smażony karp z wigilijnego stołu — tak. Tak w skrócie należałoby rozumieć zalecenia dietetyczne dla naszych czworonogów.

Spis treści

    Co zawiera mięso karpia?

    Właściciele czworonogów lubią częstować swoich podopiecznych smakołykami z własnego stołu. Spędzając święta z psem podsuwają im różne dania i produkty, takie jak opłatek dla psa, z wigilijnego stołu. A czy świąteczny karp stanowi właściwe pożywienie dla szczekającego pupila? Karma dla psa, zawierająca obrobioną termicznie rybę (zwłaszcza morską), to dobry wybór dietetyczny. Natomiast surowa ryba może przysporzyć problemów trawiennych, a nawet poważniejszych perturbacji zdrowotnych w dalszej perspektywie. Podobnie może zadziać się z wigilijnym karpiem — posolonym, przyprawionym (w przyprawach nie brakuje bowiem środków chemicznych i sztucznych dodatków) i usmażonym. Takiego dania absolutnie nie należy dawać psu.

    Świeży karp składa się z takich komponentów jak m.in. witamina D, witaminy z grupy B, miedź, cynk, żelazo, nienasycone kwasy tłuszczowe czy kolagen. Jednak w surowym karpiu znajduje się też niekorzystna dla psów tiaminaza, która rozkłada witaminy z grupy B, co w konsekwencji może wywołać problemy neurologiczne i niewydolność krążeniową u zwierzaka.

    Karp — czy należy go podawać psu?

    Czy zatem dla psa karp stanowi wartościowy posiłek? Odpowiedź brzmi: nie do końca. Ta słodko-wodna ryba o niezbyt dużej zawartości tłuszczu nie jest ważnym ogniwem psiego jadłospisu. Czy to suszony karp, czy smażony — powinien stanowić rzadkość w psim menu.

    Jednak karp jako miękka przekąska wrzucona do psiej miski raz w roku nie powinien wyrządzić pupilowi krzywdy, o ile ryba nie jest surowa, przeszła jakąś termiczną obróbkę (najlepiej ją poddusić, czy podgotować — czas przygotowania zależy m.in. od wielkości porcji), nie została przyprawiona oraz pozbawiono ją ości, które mogłyby poranić przełyk zwierzęcia.

    Czy pies może jeść ryby?

    W zdrowej diecie dorosłych psów powinno dominować białko pochodzące z wołowiny, drobiu, cielęciny oraz dziczyzny. Niemniej jednak warto psie menu urozmaicać, dlatego od czasu do czasu można zaproponować pupilowi rybę, tym bardziej, że kryje ona w sobie liczne składniki odżywcze, takie jak witamina E, D oraz A, żelazo, bądź selen. Należy podkreślić, iż gotowa, sucha lub mokra karma, w której składzie znajduje się jakaś ryba, to bardzo dobry i treściwy posiłek dla czworonoga. Ale trzeba zaznaczyć, że ryba nie powinna być byle jaka, a najlepiej gdyby należała do m.in. takich gatunków jak łosoś, pstrąg, dorsz, flądra, halibut, sola albo szczupak. Można też raz na jakiś czas do psiego pożywienia dodać olej z łososia.

    Niezależnie od wieku, czy rasy psa okres świąt może okazać się trudny dla pupili. Postarajmy się w tym czasie otoczyć zwierzę uwagą. Pamiętajmy, że stres u psa można załagodzić inaczej niż podając mu ludzkie jedzenie, tak bardzo dla niego kuszące.

    Bibliografia
    1. Zuzanna Ingielewicz, Przysmaki na psie smaki, Wydawnictwo Jaguar, 2015.
    2. Jacek Wilczak, O żywieniu Twojego psa praktycznie, Wydawnictwo Dog and Sport, 2022.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci