Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Porady żywieniowe

Jakie owoce może jeść pies, a jakich nie powinien?

Opublikowane: 14:43 Przeczytasz w: 8 min

Owoce to bogate źródło witamin, w związku z czym stanowią nieodzowny element zbilansowanej diety ludzi. Nie dziwi więc fakt, że wielu właścicieli chce dzielić się tym dobrodziejstwem ze swoimi pupilami. Jednak czy na pewno wszystkie owoce są zdrowe dla czworonogów? Czy pies może jeść banany, jabłka lub cytrusy?

Spis treści

    Jakie owoce może jeść pies, a jakich nie powinien?  

    Owoce to bogate źródło witamin, w związku z czym stanowią nieodzowny element zbilansowanej diety ludzi. Nie dziwi więc fakt, że wielu właścicieli chce dzielić się tym dobrodziejstwem ze swoimi pupilami. Jednak czy na pewno wszystkie owoce są zdrowe dla czworonogów? Czy pies może jeść banany, jabłka lub cytrusy?  

    Czy owoce są ważne w diecie psa?  

    Psy to zwierzęta mięsożerne, dlatego głównym składnikiem ich diety powinno być mięso lub gotowe produkty pochodzenia zwierzęcego. Wybierając karmę dla naszego pupila, powinniśmy kierować się jej składem, który przez dobrych producentów wzbogacany jest zazwyczaj o witaminy oraz mikro- i makroelementy.  

    W celu rozważenia ewentualnej suplementacji należy udać się do gabinetu lekarza weterynarii, aby skonsultować, czy jest ona potrzebna, oraz jaki preparat sprawdzi się najlepiej w zastosowanym systemie żywienia.  

    Owoce jako źródło witamin mogą stanowić dodatek do wyżywienia psa, natomiast nie jest to jego obligatoryjny element. Są one bogatym źródłem błonnika. Zawierają także witaminy C, B, A, K i E oraz substancje przeciwutleniające.  

    Błonnik, czyli włókno pokarmowe, to substancje, które nie ulegają trawieniu w układzie pokarmowym psa, ale mają na niego bardzo dobry wpływ. Wspomagają prawidłową perystaltykę jelit, biorą udział w formowaniu kału i zmniejszają poczucie głodu.  

    Witaminy mają szerokie spektrum pozytywnego działania na organizm. Wspierają przemianę materii, funkcjonowanie narządów zmysłów oraz układu odpornościowego.  

    Jednak nie wszystkie owoce mają korzystny wpływ na zdrowie naszego pupila. Niektóre z nich mogą być dla niego nawet trujące.  

    Jakich owoców nie powinien jeść pies?  

    Pies nie powinien jeść owoców, które mogą negatywnie oddziaływać na jego zdrowie. Ze względu na dużą ilość cukrów prostych każdy owoc podawany w nadmiernej ilości może przyczyniać się do powstawania otyłości leżącej u podstaw wielu problemów zdrowotnych.  

    W żadnym wypadku nie wolno podawać psu owoców spleśniałych. W trakcie procesów psucia na owocach zaczynają rozwijać się grzyby z rodzaju Aspergillus spp. produkujące aflatoksyny. Są to substancje sprzyjające powstawaniu nowotworów i zaburzające poprawne funkcjonowanie wątroby. Nawet jeśli żywność jest tylko częściowo spleśniała, nie powinna być spożywana przez ludzi i zwierzęta. Toksyny obecne są w całej objętości produktu.  

    Istnieją owoce będące swoistą trucizną dla psów. Należą do nich winogrona, wszelkiego rodzaju cytrusy, awokado i owoce pestkowe. Nawet niewielkie ilości tych produktów mogą spowodować u zwierzęcia objawy zatrucia.  

    Czy pies może jeść winogrona?  

    Winogrona (a tym samym również rodzynki) to owoce silnie nefrotoksyczne dla psów. Ich działanie uszkadzające nerki widoczne może być już po zjedzeniu 4-5 winogron przez 8-kilogramowego psa.  

    Pierwsze objawy zatrucia manifestują się po 6-12 h od zjedzenia owoców i należą do nich wymioty i biegunka. Następnie obserwuje się symptomy związane z ostrą niewydolnością nerek, czyli brak oddawania moczu lub wydalanie go w małych ilościach. W związku z tym winogrona i rodzynki kategorycznie nie powinny znajdować się w diecie domowego czworonoga, nawet w małych ilościach.  

    Cytrusy — usuń je z psiej diety!  

    Owoce cytrusowe, takie jak pomarańcza, mandarynka, limonka lub grejpfrut, to produkty zawierające szereg substancji szkodliwych dla zwierząt. Należą do nich psoralen, D-limonen, linalol i olejki eteryczne. Niezdrowy jest zarówno miąższ, jak i nasiona, liście oraz skórka.  

    Na zatrucia cytrusami wrażliwe są szczególnie koty, natomiast nie zaleca się ich podawania również psom. Objawy, które mogą wystąpić po spożyciu wymienionych owoców, to wymioty, biegunka oraz podrażnienia błony śluzowej nosa i oczu. Cytrusy zdecydowanie nie powinny znajdować się w diecie psa.  

    Awokado — owoc, którego nie powinieneś podawać pupilowi  

    Spożycie przez psa awokado może powodować powstawanie obrzęków i gromadzenie się płynów w jamach ciała. Za objawy zatrucia odpowiedziana jest prawdopodobnie persyna, znajdująca się w pestkach, liściach, gałęziach, korze i owocach. Pomimo obfitości składników odżywczych oferowanej przez awokado, nie powinniśmy podawać go psu.  

    Owoce pestkowe jako źródło niebezpiecznych glikozydów  

    Śliwki, morele, brzoskwinie i wiśnie to bardzo toksyczne dla psa owoce. Posiadają duże pestki zawierające znaczne ilości glikozydów cyjanogennych. Są to substancje upośledzające procesy oddychania komórkowego. Spożycie dużej ilości glikozydów cyjanogennych może skończyć się nawet śmiercią zwierzaka.  

    Objawy towarzyszące łagodniejszym zatruciom to dyszenie, drżenia mięśniowe, konwulsje, wymioty oraz żywoczerwone błony śluzowe. Jeśli mamy wątpliwości, czy dany owoc pestkowy może być szkodliwy dla naszego psa, najlepiej zrezygnujmy z podawania go i zdecydujmy się na inny psi przysmak.  

    Jakie owoce może jeść pies?  

    Pies może jeść owoce, które nie mają udowodnionego szkodliwego działania dla jego zdrowia. Są to np. banany, borówki, truskawki i maliny. Jeśli decydujemy się na podanie psu jabłek lub gruszek - należy bezwzględnie usunąć z nich gniazdo nasienne. Pies może jeść jedynie ich miąższ.  

    Należy pamiętać o tym, że podawanie psu owoców w nadmiernej ilości może doprowadzić do zaburzeń żołądkowo - jelitowych oraz otyłości.  

    Terapeutyczne działanie owoców  

    Niektóre owoce poza tym, że są bogate w składniki odżywcze, mają również udowodnione działanie lecznicze. Badania wykazały, że podawanie psom zaprzęgowym borówek amerykańskich sprzyja procesom regeneracyjnym po wysiłku. Owoce aktinidii ostrolistnej i olej z nasion czarnej porzeczki mają dowiedzione działanie terapeutyczne w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Granaty zawierają związki polifenolowe, które są przydatne w dietoterapii nowotworów gruczołu sutkowego u kotów, a żurawina ma skuteczne działanie na drogi moczowe.  

    Owoce — dobry sposób na uzupełnienie diety czworonoga  

    Podawanie owoców naszemu pupilowi to bardzo dobry pomysł na urozmaicenie jego diety. Poznawanie nowych smaków stanowi dla psa rozrywkę i stymulację psychiczną. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie owoce nadają się do podawania czworonogom, a niektóre mogą mieć nawet działanie toksyczne.  

    Wszelka zmiana w diecie lub wprowadzenie nowego rodzaju pożywienia niesie za sobą ryzyko wystąpienia przejściowych zaburzeń żołądkowo-jelitowych w postaci biegunki.  

    Każdorazowo przed podaniem zwierzęciu nowego produktu trzeba dowiedzieć się, czy nie jest on dla niego szkodliwy. Najlepszym źródłem wiedzy na ten temat jest dietetyk weterynaryjny lub lekarz weterynarii.  

    Czerpanie radości z jedzenia to domena zarówno ludzi, jak i zwierząt. Pies może jeść warzywa, jak i liczne owoce. Pamiętajmy jednak o tym, aby wszystkie zmiany i nowości w diecie naszego pupila były przemyślane. Wiedza o tym, jakie owoce może jeść pies, może uratować jego zdrowie.  

    Bibliografia
    1. "Jakie pokarmy stwarzają potencjalne zagrożenie dla psów i kotów?" - A. Mirowski; Magazyn weterynaryjny, 2022, 03/02  
    2. "Ostre uszkodzenie nerek jako konsekwencja zatrucia u psów i kotów" - U. Latek, M. Posłuszny, M. Chłopecka, M. Mendel; Magazyn weterynaryjny, 2022, 07/08  
    3. "Zatrucie winogronami i rodzynkami u psów" - R. Sapierzyński, M. Wojtczak, M. Filich; Życie weterynaryjne, 2018, 93(6); 411-413  
    4. "Warzywa i owoce w żywieniu psów i kotów - część I" - A. Mirowski; Życie weterynaryjne, 2013, 88(2); 121-123  
    5. "Warzywa i owoce w żywieniu psów i kotów - część II" - A. Mirowski; Życie weterynaryjne, 2013, 88(3); 207-210  

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.