REKLAMA
  • Pies
  • Szkolenie psów
  • Szkolenie

Jak nauczyć psa komendy "siad"?

Opublikowane: 09:09 Przeczytasz w: 7 min

Komenda siad stanowi pierwszą podstawową komendę słowną w procesie szkolenia psa. Wszystkie pozostałe polecenia wykonywane są, kiedy pies usiądzie. Jak nauczyć psa, aby trwale przyswoił pierwszy etap układania?

Spis treści

    Jak nauczyć psa komendy "siad"? Źródło: 123rf.com

    Tradycyjna i współczesna nauka komendy siad 

    Komenda siad to podstawowa komenda posłuszeństwa. Tradycyjna nauka siadania prowadzona jest na smyczy. Pies znajduje się przy naszej lewej nodze w pozycji stojącej. Wydajemy komendę słowną siad i lekko uciskamy zad psa, przesuwając dłoń w kierunku nasady ogona. Pies usiądzie, wówczas chwalimy go i podajemy ulubiony smakołyk. W jednej sesji pies powinien wykonać 4-5 powtórzeń ćwiczenia. Po kilku sesjach będzie siadał na słowną komendę. Jeżeli uczymy psa wykonywać naszą komendę słowną, a jednocześnie unosimy dłoń, wówczas wystarczy kilkanaście powtórzeń ćwiczenia, a usiądzie on na widok gestu podniesionej ręki. Naukę prowadzi się w kilku sesjach, trwających nie dłużej niż pięć minut każda, aby nie zniechęcić czworonoga. 

    Obecnie szkoleniowcy odchodzą od tej metody nauki komendy siad. Współczesna polega na naprowadzaniu do pozycji siedzącej, trzymając w zamkniętej dłoni smakołyk. Podsuwamy tę dłoń pod nos psa i wydając słowną komendę siad, prowadzimy wciąż zamkniętą dłoń przez głowę psa ku karkowi. Podążając za zapachem, pies w pewnym momencie usiądzie, wówczas otwartą dłonią podajemy mu smakołyk, jednocześnie chwaląc, a ton głosu powinien być pogodny (dobry pies). Po kilku sesjach zrozumie, czego od niego oczekujemy i będzie można naprowadzać go pustą dłonią, a ulubiony smakołyk podawać drugą ręką. 

    W następnym etapie można zacząć naukę komendy siad za pomocą samego gestu – pies zajmie pozycję siedzącą, widząc naszą wystawioną dłoń. Stopniowo przechodzimy do coraz bardziej ograniczonego wykonywania gestu (ruchy rąk coraz mniejsze). Stopniowanie ma duże znaczenie, bowiem pies może nie zrozumieć gwałtownej zmiany jedynie na wystawioną dłoń. Oczywiście za każdym razem stosujemy nagrodę w postaci smakołyku. Wykonując gest, nie zapominamy o jednocześnie dawanej komendzie słownej siad. Po kilku sesjach pies będzie siadał zarówno na gest, jak i na komendę słowną. 

    Kroki szkoleniowe

    1. Zacznij od przyciągnięcia uwagi psa: Upewnij się, że masz pełną uwagę swojego psa. Możesz to osiągnąć, trzymając smakołyk w ręce lub po prostu wyciągając rękę, aby zwrócić na siebie uwagę psa.

    2. Użyj smakołyka jako zachęty: Trzymaj przysmak dla psa blisko nosa psa, aby przyciągnąć jego zainteresowanie. Smakołyk powinien być wystarczająco atrakcyjny, aby skupić uwagę psa.

    3. Prowadź nos psa smakołykiem: Powoli przesuń smakołyk nad głową psa w stronę ogona. Instynktownie, aby śledzić smakołyk, pies powinien opuścić tylną część ciała w dół, w pozycję siedzącą.

    4. Wypowiedz komendę "siad": Gdy pies zaczyna opuszczać się do pozycji siedzącej, wyraźnie wypowiedz komendę "siad". Ważne jest, aby powiedzieć to w momencie, gdy pies wykonuje pożądane działanie, aby skojarzył słowo z działaniem.

    5. Nagradzaj psa: Gdy pies usiądzie, natychmiast daj mu smakołyk i chwal go. Nagroda powinna nastąpić natychmiast po usiądnięciu, aby pies zrozumiał, że to właśnie to zachowanie jest nagradzane.

    6. Powtarzaj ćwiczenie: Powtarzaj ten proces kilka razy w krótkich sesjach. Pamiętaj, aby zachować cierpliwość i konsekwencję.

    Dodatkowe wskazówki

    • Krótkie sesje treningowe: Pies najlepiej uczy się podczas krótkich, ale częstych sesji treningowych. Idealnie jest ćwiczyć po kilka minut kilka razy dziennie.
    • Pozytywne wzmocnienie: Zawsze używaj pozytywnego wzmocnienia, takiego jak smakołyki, pochwały lub zabawki, aby utrwalić pozytywne zachowania.
    • Cierpliwość i konsekwencja: Niektóre psy uczą się szybciej niż inne. Ważne jest, aby być cierpliwym i konsekwentnym w treningu.
    • Stopniowe wycofywanie smakołyków: Gdy pies zacznie konsekwentnie reagować na komendę "siad", stopniowo zacznij wycofywać smakołyki, zastępując je pochwałami lub głaskaniem.

    Jak nauczyć psa komendy siad – pies dorosły 

    Według wielu obiegowych opinii nauczyć psa komendy siad (i innych) można tylko wtedy, kiedy jest on jeszcze szczenięciem, natomiast psy dorosłe tracą podatność na układanie. Jest to twierdzenie błędne. Co prawda pies dorosły ma swoje określone zachowania, niemniej można je skorygować lub całkowicie zmienić. Będzie to oczywiście wymagało odpowiedniego podejścia, czasu i cierpliwości, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia ze zwierzęciem „po przejściach” (np. adoptowanym ze schroniska lub z interwencji). Każdy pies wymaga także indywidualnej metody szkolenia. 

    Jeżeli dorosły pies nie jest przyzwyczajony do chodzenia na smyczy, koniecznie trzeba go najpierw tego nauczyć. Musi on chodzić swobodnie na luźnej smyczy i nie ciągnąć. Nauka komend odbywa się na dość szerokiej obroży (nie kolczatce!) i zwykłej, niezbyt długiej smyczy (nigdy automatycznej), zapinanej na karabińczyk spustowy, aby pies nie mógł się z niej wypiąć. 

    Kolczatka jest niezalecana z uwagi na jej opresyjny charakter – jeżeli pies ciągnie, odczuwa ból, który w ogóle jest współcześnie eliminowany ze wszystkich technik szkolenia. Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, że pies nie ma kontroli nad swoimi emocjami, zwłaszcza jeżeli nigdy nie był szkolony, a jest bardzo duży, silny i nie pozwala zapanować nad sobą opiekunowi. Jest to jedyny wypadek, kiedy można zastosować kolczatkę. Niektóre psy w ogóle nie są uczone posłuszeństwa jako szczeniaki, co w dorosłym życiu może skutkować różnymi konsekwencjami, dlatego w wyjątkowych sytuacjach zastosowanie kolczatki jest dopuszczalne. Nie można np. dopuścić, aby bardzo duży pies skakał na opiekuna i przewracał go na ziemię; jeżeli nie reaguje na komendę nie wolno lub fe, potrzebna będzie kolczatka. 

    Mając na uwadze, że nauczenie psa siadania łączy się z podawaniem smakołyków, w przypadku zwierzęcia dorosłego należy uwzględniać ich wartość kaloryczną w obliczaniu dobowego zapotrzebowania psa na energię. Chodzi bowiem o to, aby go nie zatuczyć. Przed ćwiczeniami nie powinien nic jeść, a pełnowartościowy posiłek podajemy mu po upływie około godziny po ostatniej sesji w danym dniu. Nie karmimy psa, zwłaszcza dużego i olbrzymiego, bezpośrednio po wysiłku ze względu na ryzyko wystąpienia skrętu żołądka. 

    Jak nauczyć psa siadania na komendę – podsumowanie 

    Nauczyć psa siadać nie jest trudno, choć nie każda rasa ma takie same predyspozycje do nauki. Jeżeli jednak mamy podstawową wiedzę na temat psychiki wybranej rasy, zadanie jest dużo prostsze. Nieco trudniej może być z psem dorosłym, szczególnie nieustalonej rasy albo takim, który nigdy nie zaznał jakiegokolwiek szkolenia, był źle traktowany lub przebywał dotąd w schronisku. Warto w takich sytuacjach skontaktować się z doświadczonym behawiorystą, który z pewnością udzieli wskazówek odnośnie postępowania z takim czworonogiem. 

    Jeśłi chcesz pogłebić swoją wiedzę o innych komendach i szerzej, o procesie szkolenia psa, przeczytaj poniższe artykuły:

    Jak nauczyć psa posłuszeństwa? Porady behawiorystyczne - Zoocial.pl

    Jak nauczyć psa komendy daj głos? Nauka od podstaw - Zoocial.pl

    Nauka aportowania - jak nauczyć psa aportować? - Zoocial.pl

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.