Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Psi behawiorysta – kim jest i w czym może pomóc?

Opublikowane: 17:29 Przeczytasz w: 8 min

Psi behawiorysta to dla opiekuna pierwsza pomoc, gdy pupil jest nadpobudliwy, broni miski z jedzeniem, demoluje dom i kompletnie nie słucha, co się do niego mówi. Często okazuje się, że problemy leżą głęboko w psychice i doświadczeniu psa, a ich przyczyn może być wiele. To właśnie behawiorysta zwierząt pomoże je znaleźć i rozwiązać. Zobacz, czym właściwie zajmuje się behawiorysta psi, czym różni się od trenera, tresera albo zoopsychologa i jak nim zostać.

Spis treści

    Kim jest behawiorysta psów?

    Behawiorysta jest specjalistą od rozwiązywania psich problemów. Nie znaczy to, że niczym za dotknięciem magicznej różdżki, jak filmowy zaklinacz koni rozwiąże wszystko w czasie jednej konsultacji. Behawiorysta pracuje zarówno z psem, jak i jego opiekunem. Zaproponuje nie tylko rozwiązanie, ale pokaże też jakie problemy natury behawioralnej ma pies i z czego wynikają. Nie bez powodu nazywany jest zamiennie zoopsychologiem lub psychologiem psów. Mimo że ani pies, ani opiekun nie usiądą na kozetce behawiorysty, to wnikliwe przeanalizuje on dobrostan, tryb życia, przeszłość i zachowanie psa.

    Czy psi behawiorysta jest lekarzem weterynarii?

    Dla wielu opiekunów wizyta u lekarza weterynarii jest naturalną okazją do zapytania o problemy behawioralne swojego pupil, takie jak gryzienie przez psa butów, czy niechęć do innych psów. Niestety nie każdy lekarz weterynarii będzie mógł w tym wypadku pomóc. Lekarz weterynarii może zostać również psim behawiorystą i wtedy łączy wiedzę dziedziny psychologii i medycyny weterynaryjnej. Osoba ta będzie miała praktykę w medycynie behawioralnej zwierząt, która bada zachowanie psów i ich psychiczne funkcjonowanie.

    Czy behawiorysta może przepisać leki psychotropowe dla psa?

    W Polsce specjalistów od medycyny behawioralnej jest mało, ale ze względu na swoje wykształcenie i uprawnienia mogą oni dobierać psu leki psychotropowe czy antydepresanty i przepisywać na nie recepty, czego nie może robić behawiorysta, który nie jest weterynarzem. Oczywiście farmakologia nie zawsze jest konieczna w rozwiązywaniu problemów psów, a i zwykły behawiorysta pomoże w dobraniu odpowiedniej terapii czworonogowi, bez użycia leków.

    Czym różni się trener psów od tresera i behawiorysty zwierzęcego?

    Psi behawiorysta, inaczej psi psycholog, to wbrew pozorom nie to samo, co trener czy treser psów.

    Treser czy trener psów?

    Zacznijmy od tego, że treser to słowo przestarzałe, od którego odchodzimy, gdyż kojarzy się bezpośrednio z tresurą cyrkową, która oparta jest na przemocy i niewoli. Trener psów to nazwa, która jest nowszym odpowiednikiem tresera. Osoba ta zajmuje się, jak nazwa wskazuje treningiem, czyli rozwiązaniami praktycznymi. Nauczy psa posłuszeństwa i nowych zachowań. Zawód ten wymaga dużego doświadczenia praktycznego. Trener poprowadzi szkolenia, kurs grupowy, nauczy podstawowych komend, dostosuje ćwiczenia do psa, ale też specjalizować się w może w sportach kynologicznych.

    Trener czy behawiorysta psów?

    Trener nie koniecznie zwraca uwagę na przyczyny problematycznych zachowań, a uczy psa nowych, bądź oducza różnymi metodami tych niepożądanych. Behawiorysta zaś skupia się na ogólnym dobrostanie psa, całokształcie jego życia tak, by znaleźć przyczyny problemów. Stara się, by nasz czworonożny przyjaciel osiągnął komfort psychiczny i spokój. Behawiorysta powinien mieć wiedzę z etologii, biologii, medycyny i sporo doświadczenia w postępowaniu z psami problemowymi.

    Daria Porębiak psia behawiorystka, ekspertka zoocial.pl
    zy behawiorysta psi może być jednocześnie trenerem?

    Jak najbardziej! Najlepiej, gdy zarówno behawiorysta, jak i trener łączyli wiedzę psychologiczną i doświadczenie z nauki zachowań. Gdy behawiorysta psi jest również trenerem, a przynajmniej ma doświadczenie w nauce posłuszeństwa i nowych zachowań, może lepiej dobrać metody terapii do danego psa i ma lepszy ogląd na to, jak uczą się czworonogi.

    W czym może pomóc behawiorysta psi?

    Psi behawiorysta zajmie się znalezieniem przyczyn, które wywołują niepożądane zachowania i postara się dobrać terapie tak, by zlikwidować problem behawioralny. Ponadto do jego zadań należy poprawienie relacji z czworonożnym przyjacielem w życiu codziennym i pokazanie, jak spełniać jego potrzeby. Psi behawiorysta zajmie się szkoleniem pupila tak, by zlikwidować niepożądane zachowania. Nawet jeśli mamy szczeniaka lub chcemy dopiero adoptować psa, warto skorzystać z pomocy behawiorysty, by nie popełniać niechcący błędów i lepiej komunikować się z psem.

    Oto przykładowe tematy, którymi zajmuje się lub które naprawia behawiorysta psi:

    • Lęk separacyjny np. gdy pies wyje w trakcie nieobecności opiekuna.
    • Reaktywność - pies nadpobudliwy zbyt ruchliwy, mający problemy z odpoczynkiem.
    • Pies lękliwy i wyrobienie w nim pewności siebie.
    • Zachowania psa wobec innych czworonogów, komunikacja międzygatunkowa.
    • Zachowania niepożądane — jak oduczyć psa spania w łóżku, wchodzenia na kanapę i wiele innych.
    • Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy tak, żeby czuł się na niej zrelaksowany.
    • Jak nauczyć psa przywołania, a raczej nieuciekania i dlaczego nie przychodzi na wołanie.
    • Jak oduczyć psa gryzienia, skakania, kradzenia ze stołu, niszczenia przedmiotów
    • Jak nauczyć psa wyciszać się i odpoczywania.
    • Jak komunikować się z psem, tak by rozumiał, o co nam chodzi.
    • Jak wzmocnić pewność siebie u psa.
    • Spacery socjalizacyjne, w mieście, z innymi psami, z obcymi ludźmi.

    Właściwe przygotowanie psa na konsultację behawioralną może znacznie poprawić jakość sesji i skuteczność zastosowanych metod terapeutycznych.

    Dr. Jennifer Scarlett (USA) behawiorystka zwierząt specjalizująca się w psach

    Jak wygląda konsultacja behawioralna z psem?

    Pierwsza konsultacja behawioralna powinna trwać od 1,5 do 3 godzin i odbywać się w naturalnym otoczeniu. Jeśli wymaga tego zgłaszany problem behawioralny, to spacer z psem można przeprowadzić na ulicy, w parku, ale też na placu treningowym. Najczęściej łączy się różne miejsca, a zaczyna w domu, by obserwować psa w życiu codziennym. Psi behawiorysta analizuje zachowanie czworonoga i słucha tego, co mają na jego temat do powiedzenia opiekunowie, robi z nimi dokładny wywiad.

    Jak przygotować psa na konsultację z behawiorystą?

    Najlepiej pokazać zachowanie psa takim, jakie jest na co dzień. Dlatego też opiekunowie nie powinni się wstydzić ani udawać przed behawiorystą, że jest lepiej, tylko dokładnie opowiedzieć o swoim problemie i obserwacjach. Behawioryści przekazują klientom przed pierwszą lekcją, co mają na nią zabrać.

    Ile kosztuje konsultacja behawioralna?

    Koszty związane ze szkoleniem psa są bardzo różne, ale zwykle pierwsza konsultacja z behawiorystą psów kosztuje od 120 do 350 zł.

    Jak szybko behawiorysta rozwiąże problem mojego psa?

    Niestety, rozwiązanie problemów behawioralnych nie jest kwestią jednego spotkania. Bardzo rzadko zdarza się, że tak szybko udaje się naprawić wszystkie problemy, chyba że nie są one duże i nie narosły w czasie. Zwykle z psim behawiorystą będziemy musieli spotkać się od 5 do nawet 15 razy, chociaż jest to bardzo indywidualna kwestia i na pewno poinformuje on po konsultacji, ile lekcji przewiduje.

    Jak zostać psim behawiorystą?

    Praca behawiorysty jest bardzo trudna, wymaga zdobycia podobnej ilości wiedzy, co w przypadku zawodu psychoterapeuty. Do pracy z psami wymagana jest wiedza zarówno praktyczna, jak i teoretyczna, a behawiorysta z prawdziwego zdarzenia może pochwalić się jednakowo nimi, a także latami doświadczenia.

    Psi behawiorysta- wiedza teoretyczna i praktyczna

    Warto zacząć od kursów na behawiorystę, które w swojej ofercie ma wiele profesjonalnych szkół dla psów, niektóre z nich wydają certyfikat od MEN. Zwracajmy uwagę na renomę szkoły i opinie kursantów, a także ich doświadczenie. Trzeba być ostrożnym, gdyż zawód ten nie jest prawnie regulowany w Polsce i każdy może założyć szkołę i nazwać się psim behawiorystą. Po ukończeniu kursu należy pracować zarówno ze swoim psem, jak i psami innych opiekunów, by nabrać doświadczenia. Wiedzę teoretyczną można nabywać na seminariach i webinarach z innymi trenerami i behawiorystami, ale równie ważna jest obserwacja psa i przerobienie jak największej ilości przypadków. Szkolenie psów to pomoc nie tylko czworonogom, ale też ich opiekunom. Dlatego specjalista od behawioryzmu zwierząt musi umieć dogadać się z ludźmi i mieć umiejętności interpersonalne, a także charakteryzować się taktem i empatią.

    Czy rzeczywiście psi behawiorysta pomaga?

    Behawiorysta psów ma za zadanie pomóc opiekunowi w pracy z czworonogiem, ale możliwe, że również zmienić jego sposób myślenia, czy postrzegania rzeczywistości, w jakiej żyje jego ukochany pies. Często problemy zwierzęcia wynikają z braku spełnienia potrzeb gatunkowych, a opiekunowie mimo dobrych chęci nie są w stanie im sprostać np. przez brak czasu. Bywa, że trening psa wymaga więcej poświęcenia i zaangażowania, na które opiekunowie nie mają czasu i siły. Dlatego też nie zawsze behawiorysta jest w stanie pomóc, bo zaangażowanie musi wychodzić z obu stron.

    Może stać się tak, że opiekunowie nie są zadowoleni z pracy behawiorysty. Wtedy należy, kierując się opiniami innych właścicieli psów, udać się do innego specjalisty. Behawiorystów jest dużo, tak samo, jak metod ich pracy z psami problemowi i nie zawsze opiekunowie zgrają się z danym specjalistą. Dokładnie tak samo jest w przypadku psychologów ludzkich — aby znaleźć tego, który nam odpowiada, czasem musimy udać się do kilku z nich.

    Daria Porębiak psia behawiorystka, ekspertka zoocial.pl
    Bibliografia
    1. "Zaburzenia zachowania psów", Joel Dehasse Sabine Schroll

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci