Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Pies w pociągu — o czym trzeba pamiętać?

Opublikowane: 10:44 Przeczytasz w: 4 min

Podróż pociągiem z psem nie zawsze należy do przyjemnych, głównie dlatego, że nie przygotowaliśmy się na nią dostatecznie. Czy pies musi mieć kaganiec, czy mogę zabrać dwa psy do pociągu, gdzie kupić bilet i ile to wszystko kosztuje? By oszczędzić wam i psu późniejszego stresu odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

Spis treści

    Wybierając się z psem w podróż pociągiem należy pamiętać o:

    1. Kupnie biletu dla siebie i dla psa.
    2. Zabraniu kagańca dla psa dopasowanego do jego pyska, tak by wygodnie mógł spędzić w nim kilka godzin, otwierając go i dysząc.
    3. Zabraniu miski i wody dla psa.
    4. Szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie (weź ze sobą książeczkę zdrowia lub paszport psa).
    5. Wcześniejszym przyzwyczajaniu psa do ruchu ulicznego, komunikacji miejskiej np. jazdy w autobusie. Wszystko po to, by pies w pociągu nie panikował i lepiej się czuł.

    Czy można jechać z psem w pociągu? Przewóz zwierząt w PKP

    Tak, można jechać z psem w pociągu PKP Intercity i Kolejach Miejskich, czyli pociągach podmiejskich. Przewóz zwierząt (przynajmniej małe zwierzęta domowe) jest dozwolony. Szczegółowe reguły przewozu zwierząt znajdują się w regulaminie Polskich Kolei Państwowych. Pies w pociągu musi być zaszczepiony, mieć książeczkę zdrowia, smycz. Przewożone zwierzęta muszą być pod całkowitą kontrolą opiekuna. Obecność psa nie może przeszkadzać w podróży pociągiem innym pasażerom.

    Przewóz psa w pociągu bez kagańca

    Według regulaminu PKP każdy pies powinien mieć w pociągu kaganiec. Dlatego najlepiej wybrać kaganiec wygodny, w którym pies może oddychać i wcześniej przyzwyczaić go do jego noszenia. W praktyce jednak opiekunowie małych i nieagresywnych czworonogów nie zakładają im kagańca a konduktor często pozwala na to lub przymyka oko. Trzeba go jednak mieć ze sobą w każdym transporcie publicznym w Polsce.

    Psów asystujących obowiązek noszenia kagańca w transporcie publicznym nie dotyczy.

    Źródło: 123rf.com

    Ile kosztuje bilet dla psa w pociągu?

    Pies w pociągu PKP Intercity musi mieć zakupiony dodatkowy bilet, który kosztuje 15,20 zł. W KM, czyli pociągach Kolei Miejskich psy nie muszą mieć dodatkowego biletu.

    Pamiętajmy, że w pociągach Intercity na jeden bilet opiekuna przypada jeden pies. Jadąc zatem z dwoma psiakami, ktoś inny musi kupić bilet czworonogowi. Możemy przewozić go również w klatce, której nadajemy bilet nadbagażu. Wtedy musimy ulokować się w bardziej przestronnym miejscu pociągu np. przedziale dla rowerów.

    Jak kupić bilet dla psa w Intercity?

    Aby obecność psa w pociągu PKP Intercity była legalna, musi on mieć bilet. Można kupić go przez internet, a także w kasie biletowej na dworcu lub u konduktora w pociągu. Kupując bilet dla siebie, od razu powiedzmy o chęci przewiezienia psa.

    Jak przygotować się do podróży z psem pociągiem?

    Musimy zadbać o komfort podróży naszego czworonożnego przyjaciela. Pies podróżujący pociągiem musi być przyzwyczajony do hałasów, obecności obcych ludzi, czy zgiełku miasta. Dlatego wcześniejszy trening np. poprzez jeżdżenie komunikacją miejską kilku przystanków będzie konieczny, by pies nie doznał w pociągu szoku. Dodatkowo przewóz psa pociągiem jest możliwy tylko, gdy ma kaganiec. Dlatego też musimy psa przyzwyczaić najlepiej poprzez trening kooperacyjny i metody pozytywne do noszenia kagańca.

    Jeśli pies cierpi na chorobę lokomocyjną, możemy dostać od lekarza weterynarii odpowiednie leki przed podróżą. Zachowanie psa nie powinno sprawiać problemu współpasażerom, ale też on sam musi dobrze czuć się w pociągu.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.