Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Ile kosztuje shih tzu — cena rasowego psa

Opublikowane: 14:30 Przeczytasz w: 4 min

Shih tzu to piesek o  bujnej okrywie włosowej, należący do grupy psów do towarzystwa. Jest to czworonóg zrównoważony, przyjazny i ufny, który uwielbia towarzystwo człowieka. Dużą jego zaletą jest też długowieczność, albowiem mogą żyć one nawet 20 lat. Ile kosztuje rasowy shih tzu i gdzie go najlepiej znaleźć?

Spis treści

    Ile mierzy dorosłe shih tzu i co je charakteryzuje?

    Masa ciała shih tzu powinna wynosić 4,5–7,5 kg, a ich wysokość w kłębie nie może być wyższa niż 27 cm. Należą one do ras brachycefalicznych. Oczy psa tej rasy są szeroko rozstawione, głowa okrągła a uszy długie.

    Shih tzu posiadają gęstą sierść, na głowie grzywkę i bokobrody. Występują w różnorodnym umaszczeniu. Najbardziej popularne są białe i brązowe.

    Ile kosztuje szczeniak shih tzu?

    Cena shih tzu zależy od wielu czynników. Szczeniaki rasy shih tzu bez rodowodu zwykle kosztują od 1500 do 3500 zł, a te z rodowodem mogą kosztować do 10000 zł lub nawet więcej. Na cenę psa wpływa przede wszystkim:

    • renoma hodowli,
    • jakość linii hodowlanych,
    • sukcesy hodowli w wystawach psów,
    • zdrowie rodziców i szczeniąt,
    • płeć.

    Ile kosztuje dorosły pies rasy shih tzu?

    Shih tzu rzadko sprzedawane są jako dorosłe psy. Częściej trafiają się pojedyncze psiaki do adopcji z różnych powodów oddawane przez innych właścicieli.

    Źródło:123rf.com

    Ile kosztuje wyżywienie shih tzu?

    Jednym z podstawowych kosztów utrzymania shih tzu jest koszt jego karmienia. W zależności od tego, jaka karma przypadła do gustu naszemu psiakowi, jej koszt może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Niezwykle istotne jest jednak, aby wybierać dla shih tzu karmę wysokiej jakości zapewniającą czworonogowi odpowiednie składniki odżywcze.

    Czy żywienie shih tzu wyróżnia się czymś szczególnym?

    Karmy przeznaczone dla shih tzu mają nieco odmienny skład od pokarmów przeznaczonych dla innych czworonogów. Mają one bowiem za zadanie utrzymać dobrą kondycję ich sierści. Cechują się zwiększoną zawartością witaminy E, biotyny, cynku i miedzi oraz kwasów tłuszczowych omega-6.

    Ile kosztuje utrzymanie psa rasy shih tzu?

    Psy rasy shih tzu wymagają niestety ponoszenia różnych kosztów. Zależą one oczywiście od wieku psa, jego diety, stylu życia czy potrzeb weterynaryjnych.
    Shih tzu bywają podatne na choroby serca, problemy ze skórą oczami i zębami.

    Oczywiście podobnie jak innym psom, czy to malutkim maltańczykom, czy olbrzymim dogom niemieckim, niezbędne są różnorakie akcesoria takie jak miski, smycze i obroże, posłania, zabawki. Ich koszt zależy od marki i jakości, ale zwiększają one wydatki związane z utrzymaniem zwierząt Istotny stać się może również koszt strzyżenia shih tzu, który może wynosić od 80 do 200 złotych.

    Gdzie najlepiej kupić shih tzu?

    Pieska shih tzu powinniśmy kupić z renomowanej hodowli, która znana jest z właściwego traktowania zwierząt. Hodowca, który nie ma nic do ukrycia, powinien bez problemu zaprezentować Ci swoje zwierzaki i przedstawić referencje od osób, którzy zakupiły od niego psa.

    Podsumowanie

    Shih Tzu to wspaniałe czworonogi dla osób starszych Nie wymagają zbyt wiele aktywności fizycznej i łatwo dostosują się do każdego stylu życia. Nie potrzebują też one zbyt wiele miejsca i mogą żyć w mieszkaniu. Psy te wymagają jednak regularnego trymowania i czesania.

    Rasowy shih tzu może być dość drogi, jednakże skuszenie się na tańszą ofertę może spowodować zakup zwierzęcia obciążonego licznymi wadami i chorobami oraz przyczynienie się do zwiększania popytu na psy z pseudohodowli, które często trzymane są w fatalnych warunkach.

     

    Bibliografia
    1. J. Monkiewicz, J. Wajdzik, K. Rogowska-Sobota Kynologia wiedza o psie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu 2020

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci