Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Ciąża u owczarka niemieckiego — ile trwa ciąża owczarka niemieckiego?

Opublikowane: 17:12 Przeczytasz w: 4 min

Ciąża i poród suki, zwłaszcza po raz pierwszy, to silne przeżycie dla właściciela. Podpowiadamy, jakie są pierwsze objawy ciąży, ile miesięcy trwa ciąża psa, jak obliczyć termin porodu, a także czym jest ciąża urojona i jakie zaburzenia funkcjonowania układu rodnego występują u niekastrowanych suk.

Spis treści

    Ciąża u owczarka niemieckiego

    Ciąża u każdego psa, w tym u owczarka niemieckiego, trwa od 57 do 65 dni. Zależy to od wielkości suki, liczebności miotu, czy jest to pierwsza czy kolejna ciąża, a niekiedy także od rasy. Poza tym długość ciąży często zależy również od temperatury otoczenia.

    Lekarz weterynarii może potwierdzić ciążę u suki mniej więcej w trzy tygodnie od implantacji zarodków w macicy, a więc w czwartym tygodniu od krycia. Lepiej jednak wykonać badanie USG po upływie 30 dni od krycia, aby oddalić ryzyko zresorbowania zarodków przez organizm suki pod wpływem stresu. Z tego samego powodu suka szczenna nie powinna wykonywać w pierwszej połowie ciąży intensywnego wysiłku. Natomiast w drugiej połowie należy uważać, aby nie doszło do przedwczesnego porodu.

    W drugiej połowie ciąży suka zaczyna częściej oddawać mocz, ponieważ ciężarna macica uciska pęcherz moczowy. Widoczne są zewnętrzne objawy ciąży – zaokrąglają się boki i brzuch. Od drugiej połowy należy zastosować wprowadzanie zmian w diecie psa. Stopniowo zmienia się karmę na specjalną dla suk szczennych i karmiących. U wielu producentów ma ona ten sam skład, co karma dla szczeniąt w okresie odsadzania od matki. Można przyrządzać jedzenie dla psa w domu, ale musi ono być odpowiednio uzupełnione suplementami w dawce uzgodnionej z lekarzem weterynarii. Trzeba też odpowiednio zwiększyć dzienną dawkę żywieniową.

    Pod koniec ciąży można przez powłoki brzuszne wyczuć ruchy płodów, układających się do wyjścia. Na tydzień przed terminem porodu należy przygotować kojec porodowy, aby suka zdążyła się do niego przyzwyczaić. Na około 24 godziny przed porodem temperatura ciała suki spada do około 37 stopni i zwykle powraca do normy, kiedy pierwsze nowo narodzone szczenię pojawi się na świecie. Objawy zbliżającego się porodu to także niespokojne kręcenie się suki co kilka minut, świadczące o rozwieraniu się szyjki macicy. Napinanie się w pozycji półsiedzącej świadczy, że rozpoczęły się bóle parte. Czas porodu zależy od liczby szczeniąt i częstotliwości ich wypierania. W razie komplikacji należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który wykona cesarskie cięcie.

    Ciąża u owczarka niemieckiego — ile trwa ciąża owczarka niemieckiego? Żródło: 123rf.com

    Ciąża urojona u owczarka niemieckiego

    Ciąża urojona, inaczej ciąża rzekoma, może zdarzyć się po każdej cieczce u niepokrytej suki. Najprawdopodobniej ma ono podłoże hormonalne. Suka podczas ciąży urojonej, w czasie, kiedy teoretycznie miałaby rodzić, zaczyna budować gniazdo, znosi do niego zabawki, następuje powiększenie sutków, a z gruczołów mlekowych wydobywa się pokarm. Na ogół wystarcza ograniczenie jedzenia i picia, zabranie zabawek i unikanie pieszczot. Niekiedy potrzebne są okłady z altacetu lub silnie rozcieńczonego octu na sutki, aby gruczoły mlekowe zaprzestały produkcji.

    Bywa, że ciąży urojonej towarzyszy ropomacicze; stan ten zagraża życiu suczki. Jeżeli ropa uchodzi z dróg rodnych, można próbować leczenia zachowawczego. Zwykle jednak ropomacicze u suki kończy się usunięciem macicy wraz z przydatkami.

    Cieczka u owczarka niemieckiego

    Pierwsza cieczka u suki owczarka niemieckiego pojawia się w wieku od 8 nawet do 24 miesięcy, a następnie występuje średnio dwa razy w roku. Trwa przeciętnie około 3-4 tygodni. Dzieli się na trzy fazy: proestrus, estrus i diestrus. Suka wykazuje odruch tolerancji dla samca w okresie estrus, zwanym też rują właściwą, w którym pojawia się stopniowo rozjaśniające się krwawienie. Okres spoczynku płciowego to anaestrus (jeżeli nie doszło do zapłodnienia) i trwa do kolejnej cieczki.

    Bibliografia
    1. Kazimierz Ściesiński. Hodowla psów. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2003

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.