Podobno ludzie dzielą się na tych pozwalających spać psu w swoim łóżku i na tych, którzy się do tego nie przyznają. 😉 Sprawdźmy, dlaczego psy lubią spać w nogach? Znajdziesz w tym artykule również odpowiedzi na inne pytania związane ze spaniem i leżeniem czworonogów.
Spis treści
Dlaczego psy lubią spać w łóżku?
Psy to zwierzęta społeczne, dlatego lubią odpoczywać będąc blisko siebie, w grupie. Śpiąc blisko Ciebie, czują się pewnie. Wiedzą, że są bezpieczne i mogą spokojnie się zrelaksować. Dzięki temu bez problemu wchodzą w fazę głębokiego snu i porządnie wypoczywają. Pies lubi spać w łóżku, bo jest tam ciepło i wygodnie. Pupil, który śpi w łóżku ze swoim właścicielem, wykazuje mniejszy poziom stresu. Decydując się na spanie ze zwierzakiem w jednym łóżku, należy jednak wyjątkowo dbać o higienę czworonoga. Psy na spacerach chodzą na gołych łapkach, lubią obwąchiwać, a nawet skubnąć sobie coś, co dla nas jest nieco obrzydliwe. Trzeba pamiętać ponadto, że psy razem z zapachami mogą wnieść do łóżka bakterie. Biorąc to wszystko pod uwagę, zalecane jest dbanie o to, aby pies przed wejściem do łóżka był zawsze czysty.
Dlaczego psy lubią spać w nogach?
Psy w nogach swojej Pani lub Pana czują się najzwyczajniej bezpiecznie. Powodem jest również to, że czworonóg, leżąc w nogach, może się o Ciebie oprzeć, nie przeszkadzając Ci w spaniu. Śpiące w nogach zwierzę po prostu lubi się do Ciebie przytulać i wykorzystuje okazję, aby być blisko Ciebie.
“Oczywiście nie zawsze pies potrafi zająć dogodne miejsce dla obu stron 🙂 Niekiedy opiekun budzi się z nogą poza łóżkiem lub wygiętym w pałąk – wiem to z własnego doświadczenia :)” – dodaje ekspert Pethomer, Marta Trzaska.
Innym powodem może być to, że pies boi się samotności i obawia się, że jak Cię zostawi na noc, to wyjedziesz. Gdy zauważysz u swojego psa inne oznaki lęku separacyjnego pilnie, skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże Twojemu pupilowi.
Dlaczego pies kładzie się w przejściu i dlaczego pies śpi pod drzwiami wejściowymi?
To również często oznaka ogromnej tęsknoty za właścicielem. Wiele czworonogów potrafi spędzić w przedsionku domu cały dzień, dopóki ich opiekun nie wróci z pracy. Gdy regularnie dochodzi do takich sytuacji, warto położyć niedaleko drzwi legowisko, by pupil mógł spokojnie czekać w komfortowych warunkach. Podobnie dziać się może, gdy zabroni się wejścia czworonoga do pomieszczenia, w którym przebywał będzie przez dłuższy czas jego rodzic.
Jak psy wybierają, z kim spać?
Wiele osób zadaje sobie pytanie: “dlaczego pies ciągle przy mnie leży?“. To jednak dobry znak i oznaka przywiązania. Czworonogi wypoczywają najchętniej blisko osób, którym ufają. Dokładnie tak samo wygląda kwestia zasypiania. Pupile lubią relaksować się u boku opiekuna, którego nie muszą się obawiać. Wiedzą, że nie grozi im podczas drzemki ciągłe zaczepianie, szturchanie czy przeszkadzanie.
W jaki sposób pies okazuje miłość? Wspólne spanie jest właśnie jednym z takich zachowań. To dowód na to, że pupil chce spędzać z daną osobą każdą chwilę i być jak najbliżej niej. Często też czworonogi wybierają do spania rodzica, który regularnie je karmi. Widzą w nim bowiem “przewodnika stada”, czyli tego, który dba o pożywienie i dobrostan całej watahy. Nigdy jednak nie można zapomnieć też o najłatwiejszym z czynników- komforcie. Zwierzęta kładą się po prostu w miejscach, które są dla nich najwygodniejsze. Mając duże, miękkie łóżko i ciepłą pościel, trudno się dziwić, że często za kompana do spania ma się psa.
Dlaczego pies kładzie się na moim miejscu?– pytają psi rodzice. Rzeczywiście wiele czworonogów z ubrań opiekunów tworzy swoje legowiska. Nie jest to jednak ich złośliwość i chęć pokrycia naszej odzieży sierścią. W ten sposób po prostu wyrażają swoją miłość. Gdy są sam, potrzebują poczuć się “bliżej” osoby, którą znają.
Dlaczego pies chce spać z właścicielem?
Psi rodzic pełni wiele funkcji w jednym czasie. Jest kompanem do zabawy, opiekunem, żywicielem, a jednocześnie obrońcą i gospodarzem domu. Kompleksowo zajmuję się czworonogiem, za co ten jest mu wdzięczny. Chętnie z nim przebywa, bawi się, okazuje miłość i przywiązanie.
Jednym z zachowań, które są dowodem na silną więź rodzica z czworonogiem, jest wspólny sen. Co oznacza, jak pies się przytula w środku nocy? To dowód na pełne zaufanie i chęć przebywania blisko. Ponadto pupile lubią ciepło, a to bijące z ludzkiego ciała jest wręcz idealne i zapewnia komfortowy sen.
Dlaczego pies kładzie się tyłem? Gdy mowa tu po prostu o spaniu na plecach, to jest to najwyższa możliwa forma zaufania. Odsłonięte są wtedy wszystkie jego najwrażliwsze części ciała, co pokazuje, że czuję się przy rodzicu bezpieczny i zrelaksowany. Wie, że nic mu nie grozi i może cieszyć się wypoczynkiem w spokoju.
Drugi typ to leżenie na brzuchu, ogonem do właściciela. Często taka pozycja nie niesie ze sobą większego przesłania- ot, czworonóg stwierdził, że właśnie tak będzie mu wygodnie. Może natomiast być to zaplanowane działanie. Wiele pupili bowiem uwielbia głaskanie po grzbiecie, zaraz nad ogonem. Kładąc tę część ciała blisko opiekuna czy tuż obok jego ręki, mogą subtelnie domagać się tego rodzaju pieszczot.
Dlaczego pies śpi przy głowie?
Kiedyś znana była pogłoska, zgodnie z którą spanie psa przy głowie człowieka miało być oznaką dominacji. Rzekomo czworonóg, leżąc “wyżej”, chciał pokazać, że rządzi w domu. Jest to jednak nieprawdziwy wniosek, a psiakom kładącym się na poduszce rodzica chodzi o coś zupełnie innego. Obecnie takie zachowanie ocenia się jako zwiększające i podtrzymujące więź między człowiekiem a czworonogiem. W ten sposób pies chce być tuż przy osobie, któą kocha. Jednocześnie zapewnia ochronę, czuwając nad jej spokojnym snem przez całą noc. Przy okazji sam czuje się bezpiecznie i osiąga najważniejszy ze swoich celów- może być bardzo blisko niej.
Źródło: Canva.com
Dlaczego pies tarza się po kanapie?
Psy tarzają się i ocierają po całej kanapie lub po łóżku, aby rozprowadzić swój zapach, przez co komunikują wszystkim, że to właśnie Ty należysz do niego. Czasem takie zachowanie przybiera kompulsywną formę i ma na celu zwrócenie na siebie uwagi, wówczas Opiekun psa powinien poświęcać więcej uwagi swojemu zwierzakowi i dawać mu poczucie, że jest bardzo kochany. Jeżeli Twój pies robi to po odwiedzinach innego psa lub zwierzaka w Waszym domu, również może oznaczać, że potrzebuje trochę więcej uwagi, aby nie miał wątpliwości, że jest w Twoim sercu numerem jeden i nie musi konkurować z innym zwierzakiem.
“Tarzanie na kanapie to może być również objaw stresowy lub problem zdrowotny, a niekiedy może czuć się niekomfortowo bo ma założone szelki/obrożę.” – dodaje ekspert Pethomer, Marta Trzaska.
Źródło: Canva.com
Jak psy okazują zaufanie?
Pies okazuje zaufanie, gdy podchodzi do Ciebie i chce być głaskanym i drapanym za uszkiem lub po brzuchu. Gdy pies kładzie się na grzbiet i odsłania przy Tobie swój brzuch oznacza to, że darzy Cię ogromnym zaufaniem, ponieważ brzuch to jedna z najbardziej wrażliwych i chronionych przez niego miejsc na psim ciele. Pies ufa Ci również wtedy, gdy chodzi za Tobą krok w krok i jest trochę „jak Twój cień”. Gdy pies kładzie się i zasypia obok Ciebie oznacza to, że czuje się przy Tobie bezpiecznie i może się w pełni zrelaksować. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule -> Jak psy okazują zaufanie? …a jeżeli zastanawiasz się, jak pokazać psu, że go kochasz?
Czy psy lubią, jak się do nich mówi? Zdecydowanie tak i jest to również sposób na doskonalenie wzajemnych relacji. Rozmawiając z czworonogiem, budowane jest u niego poczucie własnej wartości. Pupil czuje się doceniany i ważny, bo zwracana jest wtedy na niego uwaga. Jest w centrum zainteresowania, a to przekłada się na silniejsze przywiązanie i zaufanie do opiekuna.
Dlaczego pies na mnie siada?
Marta Trzaska, ekspert Pethomer, wyjaśnia, że jest to kwestia zabiegania o uwagę, szukania wsparcia lub zachęcania do wspólnej interakcji. Czasem psy kładą się na swoich rodzicach, by maksymalnie wykorzystać czas spędzony razem. To sposób na umocnienie łączącej ich więzi i pokazanie, że jest ona bardzo ważna.
Przeczytaj nasze inne artykuły:
-
Jaki pies dla alergika?
-
W jakich kolorach widzi pies?
-
Czy pies się uśmiecha?
-
Dlaczego psy jedzą trawę?
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.