Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Szczeniak w domu

Drugi pies w domu – jak oswoić ze sobą psy?

Opublikowane: 12:26 Przeczytasz w: 7 min

Przyjęcie drugiego czworonoga do domu może mieć różne przyczyny. Czasem jest to przemyślana decyzja o wzięciu kolejnego psa, a czasem konieczność - np. gdy zwierzę należy do nowego domownika. Zawsze warto się do tego dobrze przygotować, aby uniknąć konfliktów i zapewnić psom komfort w tej sytuacji.

Spis treści

    Czy drugi pies w domu to dobra decyzja? 

    Przed przyjęciem nowego psa do domu warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. Na pierwszym miejscu powinno się ustawić komfort psa rezydenta. Jeśli pupil wykazuje zachowania agresywne w stosunku do innych zwierząt, ma tendencję do obrony zasobów, jest reaktywny lub lękliwy, wprowadzenie do domu nowego czworonoga może być dla niego zbyt trudne. W takim przypadku zawsze zalecana jest konsultacja z behawiorystą, który oceni realne szanse na socjalizację z nowym psem. Trudności mogą się pojawić także w przypadku choroby któregoś psa. Cierpiące zwierzę zwykle potrzebuje dużo spokoju i nie będzie chętne do kontaktu z innymi czworonogami. 

    Warto też obiektywnie przemyśleć własne możliwości finansowe i czasowe. Dwa psy to nie tylko podwójne szczęście, lecz także koszty i obowiązki. Każdy z czworonogów potrzebuje czasu z opiekunem, w tym indywidualnych spacerów i zabawy. 

    Wprowadzenie drugiego psa do domu może być korzystne, jeśli rezydent dobrze toleruje inne zwierzęta, jednak zawsze warto skonsultować się z behawiorystą, zwłaszcza w przypadku psa lękliwego lub reaktywnego.

    Dr. Emily K. Thompson lekarka weterynarii z Kanady, specjalizująca się w behawiorystyce psów

    Wybór nowego psa 

    Niestety nie ma idealnej recepty na dobranie psów, tak, by zostały wspaniałymi przyjaciółmi i spały na jednym posłaniu. Odpowiednie zestawienie charakterów wcale nie jest łatwe i może wymagać czasu. 

    Wprowadzenie szczeniaka do domu z psim seniorem nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Aktywne i skore do zabawy psie dziecko może okazać się zbyt nachalne w takiej sytuacji. Szczeniak dodatkowo bardzo absorbuje czas opiekunów - trzeba uważać, by nie skupiać całej swojej uwagi na nowym domowniku. Z drugiej strony czasem starszy pies dobrze sprawdza się w roli wychowawcy i pomaga szczeniakowi poznawać świat. 

    Płeć zwierząt jest szczególnie ważna w przypadku, gdy są one niekastrowane. Okres cieczki może się okazać koszmarem zarówno dla zwierząt, jak i opiekunów zmuszonych do izolacji pupili od siebie. Niekastrowane samce mogą częściej wykazywać chęć rywalizacji, nawet jeśli wcześniej zaakceptowały swoje towarzystwo. 

    Istotna jest także wielkość nowego czworonoga. Psy znacznie różniące się masą ciała mogą się ze sobą dobrze dogadywać, lecz niektóre wspólne zabawy będą zbyt obciążające dla jednej ze stron. Istnieje też większe ryzyko obrażeń w przypadku poważnego konfliktu między psami. 

    Warto starać się dobrać charaktery jeszcze przed zapoznaniem ze sobą psów. Jednak reakcję czworonogów czasem bardzo trudno przewidzieć. 

    Źródło: Freepik

    Poznanie drugiego psa 

    Zapoznanie należy zorganizować tak, aby oba psy znajdowały się na neutralnym terenie. Wprowadzenie drugiego psa od razu do domu może wywołać chęć obrony przestrzeni ze strony rezydenta. 

    Wspólny spacer 

    Dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie czworonogów na spacerze równoległym. Najlepiej wybrać spokojne miejsce, aby oba psy czuły się bezpiecznie i miały sporo przestrzeni dla siebie. Na początku znajomości warto zachować dystans i nie zachęcać zwierząt do aktywnego kontaktu i wspólnej zabawy. Najlepiej, by na takim spacerze swobodnie węszyły i mogły odejść dalej od drugiego psa, jeśli będzie taka potrzeba. Czasem pomocne mogą być zabawki i psie przysmaki - jednak oba psy muszą mieć je zapewnione, by nie doszło do rywalizacji. Wspólne spacery warto powtarzać, aby czworonogi oswoiły się ze sobą. 

    Poznanie "przez płot" 

    Inna opcją jest zapoznawanie psów spuszczonych ze smyczy, oddzielonych od siebie płotem uniemożliwiającym bezpośredni kontakt. Plusem tego rozwiązania są większe możliwości komunikacji między psami, na które podczas spaceru może wpływać smycz. Teren musi być jednak na tyle duży, by każde zwierzę mogło oddalić się i zająć swoim sprawami - np. węszeniem lub pysznym gryzakiem. Czworonogi muszą czuć się bezpiecznie i znajdować wsparcie w człowieku. 

    Przygotowanie mieszkania 

    Zanim w domu pojawi się drugi pies przestrzeń trzeba odpowiednio zaaranżować, aby ułatwić akceptację nowego członka rodziny. 

    Podzielenie przestrzeni 

    W pierwszym etapie konieczne może być oddzielenie zwierząt od siebie w innych pomieszczeniach. Każdy powinien mieć spokój podczas jedzenia, własne zabawki, posłanie i zapewniony kontakt z opiekunami. Wskazane są wspólne spacery i stopniowe zwiększanie czasu, który czworonogi spędzają razem. Warto zwracać uwagę na mowę ciała psów, aby nie dopuścić do nadmiernej eskalacji ewentualnych konfliktów. 

    Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Źródło: Freepik

    Łączenie psów w domu 

    Następnie można złączyć zwierzęta, pozostawiając oddzielone strefy jedzenia i odpoczynku, aby każdy miał w domowej przestrzeni własny kąt. Stopniowo należy wydłużać czas zostawiania psów samych w domu, pilnie obserwując ich reakcje i nastawienie wobec siebie. Warto wprowadzić jasne zasady dla psa rezydenta i drugiego pupila. Faworyzowanie starego lub nowego członka rodziny czy nierówne zasoby mogą utrudniać relację między zwierzętami. 

    Gdy w domu pojawia się nowy zwierzak, należy się spodziewać, że między psami będzie dochodzić do spięć. Nieporozumienia, a nawet sygnały agresywne są częścią normalnej komunikacji psa z psem, ale ich eskalacja może być niebezpieczna. 

    Psi behawiorysta 

    W razie jakichkolwiek wątpliwości lub problemów warto skonsultować się ze specjalistą, który szczegółowo oceni relację między psami. Dobrze poprowadzona praca pozwala bezpieczniej wprowadzić drugiego psa i sprawia, że oba czworonogi szybciej odnajdują się w nowej sytuacji. Behawiorysta może pomóc też naprawić błędy popełnione np. przy zbyt szybkim wprowadzeniu nowego domownika. 

    Drugi pies w domu to nie zawsze dobry pomysł. Może się okazać, że sytuacja jest zbyt trudna dla obu zwierząt i najlepszym rozwiązaniem jest poszukanie innego domu dla nowego psa. To trudna decyzja, dlatego zawsze warto poprosić specjalistę o konsultację. 

    Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Wsparcie farmakologiczne 

    W niektórych sytuacjach wskazane jest zastosowanie preparatów łagodzących stres u psa. Do najczęściej używanych należą suplementy na bazie tryptofanu, peptydów mleka i kozłka lekarskiego. Mogą pomóc pupilowi w zaakceptowaniu nowego psa w domu, nie powinny jednak stanowić zamiennika pracy behawioralnej. 

    Drugi pies w domu 

    Nowy pies w domu to wielka zmiana dla wszystkich — psa rezydenta, opiekunów i drugiego pupila. Przed przyjęciem pod swój dach kolejnego czworonoga warto wszystko dokładnie przemyśleć i zaplanować. Ważne jest spełnienie potrzeb obu psów i pomoc we wzajemnym poznawaniu się. Mądrze i spokojnie przeprowadzony proces daje większe szanse na udane powiększenie rodziny

    Źródło: Freepik

    Bibliografia
    1. Patricia B. McConnell, Karen B. London, Feeling Outnumbered?: How to Manage and Enjoy Your Multi-Dog Household, McConnell Publishing Ltd, 2008, ISBN 978-1-891-76700-3

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci