Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Żywienie
  • Porady żywieniowe

Kot nie chce jeść — sposoby na wybredne koty

Opublikowane: 10:15 Przeczytasz w: 7 min

Prawie każdy opiekun kota przyzna, że czasami przekonanie mruczka do zjedzenia nowej karmy potrafi być wyzwaniem. Istnieje wiele możliwości, aby zachęcić kota do jedzenia. Niekiedy potrzebne jest wypróbowanie wszystkich metod, aby pupil zjadł przygotowany dla niego posiłek. Najważniejsze jest rozróżnienie braku apetytu spowodowanego wybrednością od tego, że kot nie chce jeść z powodu choroby.

Spis treści

    Kot nie chce jeść — sposoby na wybredne koty. Źródło: 123rf.com

    Dlaczego kot odmawia jedzenia?

    Zdrowy kot bardzo rzadko całkowicie odmawia przyjmowania pokarmu. Jeśli kocia głodówka trwa dłużej niż jeden dzień, to musisz poszukać źródła problemu.

    Brak apetytu z powodu choroby

    Najczęstszą przyczyną zupełnego braku apetytu u czworonoga jest choroba, która powoduje, że zwierzak źle się czuje i nie ma ochoty jeść. Schorzenia, których objawem może być utrata łaknienia, to m.in.

    • choroby zakaźne np. panleukopenia, kocia białaczka, koci katar,
    • niewydolność nerek,
    • zapalenie dziąseł,
    • choroby nowotworowe,
    • niewydolność i stłuszczenie wątroby,
    • zapalenie trzustki.

    Rozmaite choroby zakaźne mogą powodować gorączkę i ogólne osłabienie. Wirusy kociego kataru atakują głównie kocięta i wywołują powstawanie nadżerek (głębokie rany) w obrębie jamy ustnej. W takim przypadku kot nie chce jeść ze względu na to, że odczuwa ogromny dyskomfort podczas pobierania jedzenia. Przy katarze kociak nie czuje również zapachu pokarmu, więc nie jest on dla niego atrakcyjny. Karmienie małego kotka chorującego na koci katar wymaga dosmaczania jedzenia, podgrzewania karmy a czasami dokarmiania na siłę.

    Schorzenia nerek często doprowadzają do mocznicy (wysokiego poziomu mocznika we krwi). Z tego powodu koty mają mdłości i dochodzi do owrzodzeń jamy ustnej oraz dalszych odcinków układu pokarmowego. U takich pacjentów apatyt należy pobudzać farmakologicznie.

    Problemy stomatologiczne są powszechne wśród kotów. Nawet młode osobniki często borykają się z zapaleniem dziąseł i kamieniem nazębnym. Nieleczone choroby przyzębia mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji w postaci utraty zębów, ropni i zapalenia kości. Jeśli opiekun zauważy nieprzyjemny zapach z pyszczka kota oraz zaczerwienione dziąsła, to powinien z pupilem zgłosić się do lekarza weterynarii.

    Nowotwory prowadzą do wyniszczenia organizmu. Obecność zmian rozrostowych powoduje szereg dolegliwości, które wpływają na samopoczucie i apetyt kota. Skutkiem ubocznym chemioterapii są zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym i nudności. Pupil, który jest w ten sposób leczony, będzie miał zmniejszony apetyt.

    Karolina Ściubisz lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Pasożyty układu pokarmowego

    Inwazje pasożytów wewnętrznych mogą objawiać się utratą apetytu. Szczególnie w przypadku kotów wychodzących istnieje duże ryzyko zarażenia. Pasożyty wywołują biegunki, wymioty oraz bóle brzucha. U kotów, które mają tasiemce, nicienie lub pierwotniaki kał jest luźny o intensywnym zapachu.

    Wysoka temperatura otoczenia

    Podczas upałów zwierzęta jedzą zdecydowanie mniej. Wysokie temperatury mogą powodować, że koty będą bardziej ospałe i mniej chętne do jedzenia. Jeśli nie pojawiają się inne niepokojące objawy, to niewielka zmiana apetytu nie powinna martwić opiekuna. Oczywiście w przypadku całkowitego braku łaknienia należy szukać innej przyczyny takiego stanu rzeczy.

    Jak długo kot może nie jeść?

    Koty mają bardzo wrażliwy organizm, który nie radzi sobie nawet z krótkotrwałym brakiem apetytu. Już po dobie bez spożywania pokarmu może dochodzić do niebezpiecznego stłuszczenia wątroby oraz ostrego zapalenia trzustki. Pupil powinien jeść kilka razy w ciągu dnia małe porcje karmy. Jeśli przez cały dzień kot nie chce jeść, to jest to powód, aby udać się z nim do lekarza weterynarii. Specjalista z pewnością zaleci badanie krwi u kota, które może nakierować na diagnozę.

    Co zrobić gdy kot nie chce jeść?

    Kiedy czworonożny przyjaciel wybrzydza i nie chce jeść dotychczasowego pożywienia, to warto spróbować zamienić suchą karmę na wilgotną. Mokra karma dla kota jest bardziej atrakcyjna pod względem smakowym niż suche chrupki.

    Jeśli kot nie chce jeść, to należy też sprawdzić, czy nie dostaje zbyt dużo kalorii. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mniejszy apetyt jest spowodowany przekarmianiem smaczkami. Kiedy pupil dostaje za dużo przekąsek, to nie ma ochoty na pełnoporcjową karmę. Wtedy należy zmniejszyć ilość przysmaków.

    Nuda również może być przyczyną zmniejszenia łaknienia u kotów. Mruczki co prawda bardzo dużo czasu w ciągu dnia spędzają na spaniu, ale kiedy są aktywne, to chcą realizować swoje naturalne potrzeby. Warto urozmaicić kocie jedzenie o element polowania. Dobrym przykładem jest zabawa kocią wędką zakończoną nagrodą w postaci miseczki z jedzeniem. Inne sposoby na przełamanie kociej nudy może podpowiedzieć koci behawiorysta, z którym warto się skonsultować.

    Koty nie powinny pozostawać bez jedzenia dłużej niż 24 godziny. Ich organizm szybko reaguje na brak pokarmu, co może prowadzić do stłuszczenia wątroby, szczególnie u kotów z nadwagą. Jeśli kot odmawia jedzenia przez cały dzień, konieczna jest pilna konsultacja z weterynarzem.

    Dr. Emma Johnson (US) lekarka weterynarii, specjalistka chorób wewnętrznych

    Czego nie robić, gdy kot nie chce jeść?

    Absolutnie zakazane jest głodzenie kota. Może nieść to ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie dla starszych kotów. Wiele osób powtarza mit o tym, że jak kot zgłodnieje, to na pewno zje i sam nie będzie się głodzić, ale w rzeczywistości należy bardzo ostrożnie podchodzić do głodówek u zwierząt.

    Nie można karmić dorosłych pupili pożywieniem, które nie jest dla nich przeznaczone. Wykluczone jest podawanie wędlin, czekolad i wszystkich trujących składników diety. Karma dla kociąt !!! też nie powinna być stosowana u osobników dojrzałych ze względu na zupełnie inny skład, choć czasami koty bardziej ją lubią.

    5 domowych sposobów jak pobudzić koci apetyt

    Bez względu na to czym spowodowany jest brak apetytu u kota, istnieje kilka metod na uatrakcyjnienie pokarmu, aby zachęcić czworonoga do jedzenia.

    1. Posypka z suchej karmy

      Wiele kotów nie zna innego rodzaju pokarmu niż sucha karma. Jeśli właściciel chce zachęcić mruczka, aby jadł mokrą karmę, to może zmielić suche jedzenie i zrobić z niego posypkę.

    2. Zmiana tekstury pokarmu

      Jeśli czworonożny przyjaciel nie chce jeść karmy mokrej w postaci mielonki, to istnieją dobrej jakości produkty w formie musów, past czy kawałków mięsa z sosem. W przypadku kotów tekstura jedzenia jest nierzadko ważniejsza niż jego smak czy zapach.

    3. Dosmaczanie

      Koty lubią niektóre składniki pokarmu bardziej niż inne. Szczególnie dobrze do dosmaczania sprawdzają się żółtka, drożdże browarnicze, olej z dorsza, smaczki liofilizowane.

    4. Wzmocnienie smaku

      Zintensyfikowanie wrażeń organoleptycznych jest niezwykle ważne zwłaszcza u kotów, które są chore. Takie czworonogi chętniej jedzą pokarm zalany niewielką ilością ciepłej wody. Ta metoda powoduje, że zapach jedzenia jest bardziej intensywny.

    5. Zmiana położenia miski

      Nierzadko tak prozaiczna kwestia, jak lokalizacja spożywania posiłków może mieć wpływ na apetyt kota. Miejsce, gdzie pupil je powinno być ciche i spokojne. Koty najlepiej czują się na podwyższeniu, więc warto usytuować miski np. na blacie lub szerokim parapecie.

    Farmakologiczne pobudzanie apetytu kota

    Wizyta u lekarza weterynarii jest niezbędna, kiedy kot nie chce jeść ze względów zdrowotnych. Oprócz domowych sposobów na pobudzenie apetytu należy w takich przypadkach wspomóc organizm farmakologicznie.

    Na szczęście istnieją skuteczne leki, które w przypadku braku apetytu mobilizują mruczki do pobierania pokarmu. Produkty te są dostępne w postaci maści na ucho, tabletek oraz zawiesin. Lekarz weterynarii z pewnością dobierze odpowiedni lek, który powinien pomóc na brak apetytu u twojego pupila.

    Karolina Ściubisz lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl
    Bibliografia
    1. Audrey K. Cook; "Jak poradzić sobie z zaburzeniami łaknienia?"; Magwet.pl; 2019
    2. dr nauk wet. Jagna Kudła, prof. dr hab. Roman Lechowski; "Brak apetytu u psów i kotów - objaw somatyczny czy behawioralny? Cz. I; Magwet.pl; 2018

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci