REKLAMA
Źródło: 123RF
 • Kot
 • Żywienie
 • Porady żywieniowe

Czy kot może jeść lody? Czy to właściwa przekąska dla niego?

Opublikowane: 10:27 Przeczytasz w: 5 min

Kiedy z nieba leje się żar, chętnie jesz lody. Podczas, kiedy ty się nimi delektujesz, twój pupil swoim błagającym wzrokiem prosi, abyś się z nim podzielił. W takiej sytuacji zamiast dać ponieść się emocjom, rozsądniej będzie wyszukać informacji, czy kot może jeść lody? A może istnieją alternatywne rozwiązania, aby pomóc zwierzakowi przetrwać upały? O tym w poniższym artykule.

Spis treści

  Czy kot może jeść lody? 

  Już na wstępie należy zaznaczyć, że lody nie są dla kota najlepszym wyborem. Takie zimne przekąski mogą mu tylko zaszkodzić ze względu na zawarte w nim mleko krowie. Małe koty przez pierwszy okres swojego życia są karmione mlekiem matki, w którym znajdują się niezbędne składniki odżywcze. Zaś mleko pochodzenia krowiego jest dla nich niewłaściwie zbilansowane. Co więcej, z biegiem czasu organizm kociąt traci zdolność do produkcji enzymów odpowiedzialnych za trawienie laktozy. W związku z tym, karmienie kota produktami mlekopodobnymi, może narazić mruczka na problemy ze strony układu pokarmowego.  

  Czy kot może jeść lody na bazie wody? 

  Taki rodzaj lodów także jest dla mruczka niezdrowy. Chociaż nie jest na bazie mleka, to wysoka zawartość cukrów, stanowiąca źródło zbędnych kalorii, źle wpływa na organizm zwierzaka. Nie należy się jednak przejmować, że pozbawia się pupila przyjemności, bowiem koty nie posiadają zdolności odczuwania słodkiego smaku, w związku z czym cukier nie jest dla nich takim smakołykiem, jak dla ludzi. Należy mieć na uwadze, że lody mogą zawierać składniki wręcz trujące dla zwierzaka. Lody czekoladowe, kawowe czy z rodzynkami, to nienajlepszy wybór dla twojego czworonożnego przyjaciela. Nie tylko mleko jest powodem, przez który kot nie powinien jeść lodów. Ich niska temperatura, także wpływa niekorzystnie dla zwierzęcia. Układ pokarmowy źle reaguje na zimne pożywienie. Z reguły koty unikają kontaktu z chłodnymi przekąskami, jednak latem instynktownie po nie sięgają. Lody czy stały pokarm wyjęty prosto z lodówki nie są dobrym pomysłem na karmienie mruczka. Dla kotów najlepszy jest pokarm o temperaturze pokojowej.

  Lody nie są odpowiednią nagrodą dla kota.

  Jak ochłodzić kota w upalne dni? 

  Zanim zaczniemy się przejmować, że pupile nie poradzą sobie w upały, warto wiedzieć, że nasze koty pochodzą od pustynnego przodka. Drapieżnik ten nie musiał wiele pić, aby przetrwać. Zapotrzebowanie na płyny zaspokajał zjadając upolowaną zwierzynę, co w zupełności wystarczało do przeżycia. Koty żyjące obecnie odziedziczyły wiele cech swoich przodków. Mimo, że mają mniej gruczołów potowych niż my, lepiej znoszą upały. Warto jednak pomóc naszemu pupilowi przetrwać lato, a jest na to kilka sposobów, i to znacznie lepszych niż podawanie lodów. Dobrym pomysłem jest rozstawienie kilku naczyń z wodą w różnych miejscach domu. Pomóc może także wentylator, gdyż koty chętnie z niego korzystają w upalne dni. Pamiętaj, aby taki sprzęt porządnie zabezpieczyć przed zwierzakiem. Specjalne maty chłodzące także pomogą pupilowi w znoszeniu wysokiej temperatury. Kupisz ją w sklepach zoologicznych lub internecie. Nie zapominaj o zasłonięciu okien, dzięki temu ograniczysz nagrzewanie się mieszkania. Wówczas kot chętniej będzie wylegiwał się na chłodnych kafelkach i odpoczywał od upałów. U tych zwierzaków, w przeciwieństwie do psów, nie zdarza się „ziajanie”. Jeżeli jednak twój pupil wykonuje tę czynność, warto skonsultować to z lekarzem weterynarii. Bywa, że czworonogi lubią lizać kostki lodu. Warto wrzucić mu do miski z wodą kilka takich kostek, aby mógł się nimi pobawić. Przy okazji chętniej napije się płynu. Jeżeli zdarzy się, że twój pupil podczas upałów niechętnie będzie sięgał po jedzenie, nie martw się, to zupełnie naturalne. Warto jednak zadbać o jego regularne posiłki, a najlepiej sprawdzi się tutaj mokra karma. Jak widać istnieje wiele rozwiązań na ochłodzenie zwierzaka nawet w największe upały, a wątpliwości czy kot może jeść lody, nie powinny mieć już miejsca.  

  Czy kot może jeść lody? Podsumowanie 

  Nic dziwnego, że w upalne dni chcemy pomóc naszym podopiecznym. Sądząc jednak, że zimnym pożywieniem rozwiążemy problem, jesteśmy w błędzie. O tym, czy kot może jeść lody decydujemy sami. Należy jednak przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Koty preferują pokojową temperaturę pokarmu, odczuwanie słodkiego smaku także nie jest dla nich zbyt atrakcyjne, dlatego lody nie są dla nich ani dobre, ani bezpieczne. Jest wiele innych smakołyków do podania zwierzakom, które nie wyrządzą krzywdy ich brzuszkom. Pomóc zwierzętom w przetrwaniu wysokich temperatur możemy na wiele innych sposobów. Jedzenie lodów w czasie upałów może skończyć się dla kota zapaleniem gardła oraz innymi problemami. Aby twój pupil nie miał ochoty na lody, najlepiej ich przy nim nie jeść.  

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.