Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Żywienie
  • Porady żywieniowe

Jakie warzywa będą odpowiednie dla kota?

Opublikowane: 11:18 Przeczytasz w: 6 min

Czy koty mogą jeść owoce i warzywa? Które z nich są dla nich szkodliwe? Jeśli jesteś właścicielem kota, to z pewnością zadawałeś sobie to pytanie. Warzywa i owoce stanowią bogate źródło witamin oraz makro- i mikroelementów dla nas, ludzi. Czy to samo tyczy się kotów?

Spis treści

    Czy koty mogą jeść warzywa? 

    Zastanówmy się najpierw, czy warzywa i owoce to odpowiednie pożywienie dla kota? Jak powszechnie wiadomo, dla ludzi są one bardzo cennym źródłem błonnika i innych wartościowych substancji odżywczych. Organizm kota różni się jednak od naszego i przekłada się to na jego dietę

    Koty to zwierzęta mięsożerne. Produkty roślinne nie powinny stanowić więc znaczącej części wyżywienia czworonoga. W dużych ilościach ich spożycie może wręcz zaszkodzić twojemu pupilowi! Jeśli więc chcesz podawać kotu warzywa - niech stanowią one jedynie dodatek do jego codziennej diety. W dużych ilościach mogą być one przyczyną nieprzyjemnych wzdęć lub biegunki prowadzącej do odwodnienia.

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Warto także zaznaczyć, że koty to nie wegetarianie. Wszelkiego rodzaju innowacyjne diety oparte głównie o rośliny i warzywa strączkowe nie są dla nich dobre. Koty powinny być karmione głównie pokarmami pochodzenia zwierzęcego. 

    Jeśli jednak już zdecydujesz się na podawanie kotu warzyw jako dodatku, musisz mieć świadomość, których z nich twój pupil bezwzględnie nie powinien spożywać. 

    Które warzywa są szkodliwe dla kota? 

    Istnieje szereg warzyw szkodliwych dla kotów. Pod żadnym pozorem nie powinieneś im ich podawać

    Cebula  

    Cebula to warzywo bardzo toksyczne dla kotów. Naruszenie ciągłości jej tkanki poprzez np. ugryzienie lub zadrapanie zębem powoduje uwolnienie substancji, które w organizmie zwierzaka są metabolizowane do dwusiarczku N-propylowego. Jest to substancja o działaniu utleniającym. Powoduje uszkodzenie erytrocytów, co wiąże się z niedotlenieniem organizmu. Warto zaznaczyć, że obróbka termiczna taka jak gotowanie, pieczenie, smażenie czy suszenie nie zmniejszają działania toksycznego tego warzywa. Cebula jest więc zakazana w kociej diecie. 

    Por 

    Podobnie jak cebula, por stanowi duże zagrożenie dla kotów. Podanie go pupilowi może wiązać się z uszkodzeniem oksydacyjnym krwinek czerwonych oraz zaburzeniami pracy wątroby i nerek. Obróbka termiczna również nie zmniejsza jego toksycznego działania. Jeśli więc ugotujesz niedzielny rosół, wrzucisz do niego por, a celem nadania mu złocistego koloru dodasz także cebuli - nigdy nie podawaj takiej zupy kotu. 

    Czosnek, szczypiorek i inne rośliny z rodzaju Allium 

    Rośliny te należą do tego samego rodzaju co cebula i por. Co do zasady, koty nie powinny spożywać żadnych jego przedstawicieli, w tym także czosnku i szczypiorku. Warto uważać także na potrawy, które zawierają dodatki tych warzyw lub są nimi przyprawione. Ich zjedzenie może mieć fatalne skutki dla kota. 

    Objawy zatrucia pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilku dni od spożycia zakazanego warzywa i obejmują: wymioty, biegunkę, apatię, bolesność brzucha, utratę apetytu i odwodnienie. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów u swojego kota - koniecznie udaj się do lekarza weterynarii i poinformuj go o podejrzeniu spożycia np. cebuli. 

    Jakie warzywa mogą jeść koty? 

    Koty mogą jeść w nieznacznych ilościach wszystkie warzywa, które nie są dla nich trujące. Posiadają one cenne składniki odżywcze, więc ich pojawienie się od czasu do czasu w kocim jadłospisie może przynieść pozytywne skutki. 

    Przed podaniem kotu warzyw pamiętaj o tym, aby je umyć. Mogą znajdować się na nich środki ochrony roślin, które są trujące dla zwierząt

    Surowe warzywa stanowią nie lada wyzwanie w przewodzie pokarmowym kota. Aby zapobiec ewentualnej niestrawności, możesz delikatnie je podgotować. W ten sposób sprawisz, że zwierzakowi łatwiej będzie pobierać pokarm i go gryźć (w szczególności, jeśli twój pupil nie jest przyzwyczajony do suchej karmy). Pamiętaj też o tym, aby nie używać przypraw, w szczególności soli kuchennej. Kot może jeść gotowane warzywa, tylko jeśli nie są one doprawione! 

    Musisz mieć świadomość tego, że każda zmiana diety może poskutkować zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego u twojego zwierzaka, niezależnie od tego, czy podałeś mu pokarm teoretycznie szkodliwy dla niego, czy nie.

    Organizm kota potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego rodzaju pokarmu. Dlatego każda zmiana albo próba wprowadzenia nowych karm lub składników powinna zostać przeprowadzona stopniowo, począwszy od niedużych ilości. Jeśli w wyniku zmiany lub modyfikacji diety dojdzie do biegunki - udaj się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii. 

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Czy warzywa to niezbędny element diety kota? 

    Warzywa powinny stanowić jedynie urozmaicenie i dodatek do codziennej diety twojego kota. Pamiętaj o tym, że nie wszystkie z nich są obojętne dla jego zdrowia. Warzywa takie jak cebula, por, czosnek czy szczypiorek mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń, takich jak anemia oraz uszkodzenia wątroby i nerek. Za wszelką cenę unikaj ich w kociej diecie. 

    Warzywa gotowane będą łatwiejsze w strawieniu niż te w postaci surowej. Pamiętaj też o tym, że pod żadnym pozorem nie powinny być one solone lub w jakikolwiek inny sposób doprawione! 

    Jeśli po podaniu warzyw zauważysz u swojego kota niepokojące objawy - udaj się do lekarza weterynarii. Miej świadomość tego, że każda zmiana diety może być przyczyną nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego, dlatego jeśli zostaniesz zapytany o sposób żywienia swojego pupila, spróbuj przypomnieć sobie wszystkie, nawet pozornie nieistotne szczegóły. 

    Nie wstydź się, jeśli podałeś kotu coś, co mogło mu zaszkodzić. Najważniejsze w tej sytuacji jest poznanie przyczyny i wdrożenie odpowiedniego leczenia, a informacje uzyskane od ciebie sią kluczowe w postawieniu prawidłowej diagnozy

    Jeśli masz wątpliwości, czy dany pokarm można podawać kotu - zapytaj o to lekarza weterynarii. Z pewnością wspólnie dojdziecie do konstruktywnych wniosków i ustalicie najbardziej optymalny sposób żywienia twojego pupila. 

    Kot jest mięsożercą, więc warzywa nie są podstawowym elementem jego diety. Jeśli decydujemy się na ich podawanie, powinny być gotowane i niesolone, aby były łatwiejsze do strawienia i nie stanowiły obciążenia dla układu pokarmowego.

    Dr. Amelie Dubois (FR) Lekarka weterynarii, specjalistka ds. żywienia
    Bibliografia
    1. "Ostre zatrucie cebulą u kota" - E. Freed, Weterynaria po Dyplomie, 12.03.2018 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci