Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Żywienie
  • Porady żywieniowe

Domowe jedzenie dla kota - czym zastąpić sklepową karmę?

Opublikowane: 15:03 Przeczytasz w: 7 min

Podczas gdy sklepowe półki uginają się od różnych propozycji karm dla kotów, opiekunowie czworonogów coraz chętniej skłaniają się do naturalnego karmienia pupili. Niektórzy właściciele wybierają żywienie kota metodą BARF, a inni gotują dla swoich mruczków. Najważniejsze jest, aby zapewnić pupilowi zdrowe, pożywne i zbilansowane posiłki. Domowe jedzenie dla kota musi uwzględniać jego potrzeby żywieniowe. Początkowo opiekun powinien zasięgnąć porady u dietetyka zwierzęcego i zbadać czworonoga u lekarza weterynarii.

Spis treści

    Jakie potrzeby żywieniowe ma kot? 

    Koty są bezwzględnymi mięsożercami. W związku z tym posiłek dla mruczka musi zawierać składniki odżywcze dostępne tylko w tkankach zwierzęcych. Karmy wegetariańskie zupełnie nie nadają się jako pożywienie dla kotów. Średnie zapotrzebowanie na energię kota dorosłego to 60-80 kalorii na kilogram masy ciała na dzień. Oczywiście ilość potrzebnych kalorii jest zależna od wielu czynników między innymi wieku, stanu zdrowia kota oraz jego aktywności. Zawartość białka w diecie mruczków to minimum 26% suchej masy pożywienia. Tłuszcz w diecie musi być na poziomie co najmniej 5%, ale zwykle jest to około 25% suchej masy. Włókno to istotny element kocich posiłków. Przyspiesza perystaltykę, a jego duża ilość w karmie pozwala szybko osiągnąć uczucie sytości. Większa zawartość włókna polecana jest w dietach dla kotów otyłych i mało aktywnych. Posiłki przeznaczone dla kociąt nie powinny zawierać więcej niż 5% włókna w suchej masie karmy. 

    Jak przygotować domowe jedzenie dla kota? 

    Istnieje kilka metod przygotowywania domowych posiłków dla mruczków. Najważniejsza zasada to zapewnienie zwierzęciu odpowiednio zbilansowanego pożywienia, które dostarczy mu właściwą ilość energii, a także będzie dla niego smakowite i bezpieczne. 

    Dieta BARF (biologicznie właściwy pokarm surowy) 

    Ten sposób karmienia opiera się na surowym mięsie. Dodatkiem są kości, warzywa, owoce, oleje, jaja i ziarna. Uzupełnieniem diety są też witaminy oraz składniki mineralne. Plan żywieniowy układa się na tydzień. W jadłospisie kota źródła białka zwierzęcego powinny się zmieniać. Przykładowo w poniedziałek mruczek może jeść mięso drobiowe, w innym dniu jagnięcinę lub wołowinę. Największą trudność w karmieniu metodą BARF sprawia zbilansowanie posiłków i uzupełnienie ich odpowiednią ilością witamin oraz składników mineralnych, pochodzących z dodatków żywieniowych. Najlepiej pierwsze jadłospisy ułożyć we współpracy z dietetykiem zwierzęcym, a później spróbować pod nadzorem specjalisty stworzyć własne przepisy na domowe jedzenie dla kota. 

    Dieta gotowana 

    Różni się od metody BARF tym, że mięso przed podaniem zwierzęciu jest poddawane obróbce termicznej. Dzięki temu eliminujemy zagrożenia biologiczne. Jednak podczas układania jadłospisu, należy wziąć pod uwagę, że niektóre składniki mogą tracić swoje wartości odżywcze w wysokich temperaturach. Gotowanie wpływa też na strawność, czyli przyswajanie pokarmu. 

    Dieta mieszana 

    Jest połączeniem dwóch poprzednich, a często opiekunowie dodają karmy gotowe: suche lub mokre. Taki sposób żywienia jest najtrudniejszy do zbilansowania. Jeśli właściciele karmią zwierzę bez konsultacji ze specjalistą, to w wyniku żywienia mieszanego może dochodzić do rozwinięcia się znacznych niedoborów witamin i składników mineralnych. 

    Ile zajmuje przygotowanie domowej diety dla kota? 

    Domowe jedzenie wymaga poświęcenia znacznie więcej czasu niż kupowanie gotowej karmy. Jednak proces tworzenia posiłków można usprawnić. Osoby, które karmią koty metodą BARF, przygotowują mieszanki na cały tydzień i większą część z nich mrożą. Dzięki temu w weekend poświęcają kilka godzin na zrobienie karmy, ale w tygodniu, kiedy mają mniej czasu, mogą tylko rozmrozić gotową mieszankę. Należy ją jednak uzupełnić o odpowiednie dodatki, które nie powinny być poddawane działaniu niskich temperatur. 

    W przypadku diety gotowanej trudniej jest przygotować posiłki dla kota z wyprzedzeniem. W związki z tym ta metoda jest bardziej czasochłonna, co należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o karmieniu pupila w ten sposób. 

    Ile kosztuje domowe jedzenie dla kota? 

    Wiele osób zakłada, że domowa karma jest droższa niż pożywienie kupione dla kota w sklepie. Jednak okazuje się, że nabywając mięso ze stałego, sprawdzonego źródła i wybierając dodatki żywieniowe w promocyjnych cenach, można sporo zaoszczędzić. Dieta BARF czy gotowana zwykle są przygotowywan z łatwo dostępnych składników. Koszt zależy od wagi kota i ilości kalorii, jakich należy mu dostarczyć w ciągu dnia. Autorzy jednego z blogów o tematyce zwierzęcej porównali koszty żywienia zwierzaka dietą BARF, w stosunku do podawania pupilowi dobrej karmy mokrej. Wynik pokazał, że domowe jedzenie dla kota może być o połowę tańsze niż kupowanie gotowej karmy

    Przykładowy przepis na domowy posiłek dla kota 

    Jadłospis dla swojego kota najlepiej ustalić z dietetykiem zwierzęcym, ponieważ każde zwierzę ma inne potrzeby żywieniowe. Poniżej zaprezentujemy przykładowy przepis na posiłek dla zdrowego, aktywnego kota. 

    Kot o wadze 3 kg, wartość kaloryczna posiłku 160 kalorii. 

    • pierś z kurczaka: 40 g, 
    • śledziona wołowa: 50 g, 
    • 1 łyżeczka oleju, 
    • 10 gram dyni. 

    Do tak przygotowanego posiłku należy dodać suplementy. Można kupić gotowe mieszanki np. Completa Q Diet. 

    Czy domowe jedzenie jest lepsze od sklepowej karmy? 

    Karmienie kota suchą karmą jest wygodniejsze dla opiekuna. Jednak nie zawsze taki sposób żywienia ma pozytywny wpływ na zdrowie pupila. Domowy posiłek można odpowiednio zbilansować, uwzględniając potrzeby danego organizmu. Inna dieta będzie właściwa dla kota chorego na niewydolność nerek, a jeszcze inaczej należy karmić mruczka zmagającego się z cukrzycą. Zwolennicy diety BARF podkreślają, że surowe mięso jest najbardziej zbliżone do diety nieudomowionych przodków kotów. Jednak należy pamiętać, że ten sposób żywienia nie jest odpowiedni dla wszystkich pupili. Koty chore na nowotwór nie mogą otrzymywać surowego jedzenia ze względu na duże ryzyko zarażenia się bakteriami lub pasożytami. Mając takiego kota w domu, można wypróbować dietę gotowaną. 

    Minusem przygotowywania posiłków w domowych warunkach może być niedostateczna wiedza opiekunów na temat zbilansowanej diety czworonogów. W związku z tym warto najpierw udać się do dietetyka zwierzęcego, który ułoży jadłospis np. na miesiąc, a później właściciele mogą sami lub z małą pomocą specjalisty komponować posiłki. 

    Bibliografia
    1. D.Guidi, Żywienie i dietetyka psów i kotów. Przewodnik dla lekarza weterynarii, Edra Urban&Partner, s.142, 2021 
    2. M.Ceregrzyn, R.Lechowski, B.Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Edra Urban&Partner, s. 241-262, 2019 
    3. Koszty kociej diety BARF - Blog FURTASTIC.PL - Ile kosztuje BARF?, 20.00, 08.01.2023 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.