Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Żywienie
  • Karma

Karma dla kota — na co zwrócić uwagę przy wyborze pokarmu dla mruczka?

Opublikowane: 08:50 Przeczytasz w: 9 min

"Jesteś tym, czym jesz" - popularne przysłowie odnosi się zarówno do ludzi, jak i do zwierząt. Tę świadomość mają właściciele mruczków stojący przed wyborem kamy dla kota. Na co zwrócić uwagę i na który produkt się zdecydować? Jak interpretować nazwy i składy karm? Podpowiadamy!

Spis treści

    Jaki skład powinna mieć karma dla kota?

    Kupując karmę dla kota przede wszystkim należy kierować się jej składem. Czytając etykiety produktów pamiętaj, że składniki wymienione są na nich od największej do najmniejszej zawartości.

    Zwróć uwagę na nazwę karmy — jej sformułowanie może powiedzieć ci bardzo wiele na temat składu bez czytania etykiety. Przykładowo: jeśli produkt nazywa się "karma dla kota z rybą", to prawdopodobnie ryba będzie stanowiła jedynie dodatek do niego. Natomiast nazwa "karma dla kota z ryby" sugeruje, że to właśnie ryba stanowi większość zawartości opakowania. Wybierając pożywienie dla mruczka bądź wyczulony na chwyty marketingowe producentów.

    Pamiętaj o tym, że dieta twojego pupila musi być zbilansowana. Dobrzy producenci karm dla kotów z reguły dbają o odpowiednie zestawienie składników pokarmowych w swoich produktach, Niestety, bardzo często współgra to z wyższą ceną. Pomimo zaufania do danego producenta warto jednak sprawdzić w składzie karmy dla kota:

    • zawartość tauryny — powinna wynosić w karmie suchej dla kota 0,1-0,13 g/100 g suchej masy (s.m.), a w karmie mokrej 0,2-0,27/100 g suchej masy,

    • zawartość argininy.

    Zapotrzebowanie na argininę zwiększa się wraz ze zwiększeniem ilości białka w diecie. Wynika to z jej roli jako substratu w cyklu mocznikowym, który odbywa się w wątrobie. Jego celem jest zneutralizowanie toksycznego amoniaku do mocznika. Zbyt niski poziom argininy doprowadza do zahamowania cyklu, co skutkuje wzrostem stężenia amoniaku we krwi i wystąpieniem objawów zatrucia.

    Zawartość białka w karmie dla zdrowego kota dorosłego powinno wynosić minimum 25 g/100 g suchej masy (przy założeniu, że kot jest aktywny; dla kotów dorosłych niewychodzących i/lub sterylizowanych minimum to wynosi 33 g/100 g s.m.). Warto jednak zaznaczyć, że ilość tego składnika pokarmowego może ulegać wahaniom w zależności od przeznaczenia produktu. Przykładowo, w karmach dla kotów z niewydolnością nerek zawartość białka jest obniżona, a co za tym idzie niższa jest również zawartość argininy.

    Poziom argininy powinien wynosić minimum 1 g/kg s.m. Na każdy gram surowego białka powyżej wartości zalecanych wymagane jest dodatkowo 0,01 g tego aminokwasu.

    Należy mieć również świadomość, że zapotrzebowanie na białko jest większe podczas wczesnego wzrostu (poniżej 14 tygodni) i w trakcie reprodukcji - wynosi wówczas minimum 28 g/100 g s.m.

    Zawartość tłuszczu zarówno w karmie mokrej, jak i suchej powinna wynosić minimum 9 g/100g s.m.

    Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z tym czym i jak karmić kota, skontaktuj się z kocim dietetykiem.

    Karma dla kota powinna przede wszystkim zawierać wysokiej jakości źródła białka zwierzęcego oraz odpowiedni poziom tauryny, aby wspierać zdrowie serca i oczu. Zwracaj uwagę, by białko było na pierwszym miejscu w składzie i pochodziło z mięsa, a nie produktów ubocznych.

    Dr. Sarah Williams (UK) lekarka weterynarii, specjalistka dietetyki zwierzęcej

    Niedobór tauryny

    Tauryna jest wykorzystana przez psy i koty do sprzęgania kwasów żółciowych Niestety, mruczki mają ograniczoną możliwość syntetyzowania tego aminokwasu, w związku z czym jest on niezbędnym składnikiem ich diety.

    Niedobór tauryny u kota może powodować:

    • zwyrodnienie siatkówki,

    • kardiomiopatię rozstrzeniową,

    • zaburzenia rozrodu.

    Biodostępność tego aminokwasu jest niższa, gdy karma otrzymywana jest z wykorzystaniem intensywnej obróbki cieplnej, dlatego poddawana działaniu wysokiej temperatury karma mokra musi zawierać od 2-2,5 razy więcej tauryny niż ekstrudowana karma sucha.

    Sucha czy mokra karma dla kota?

    Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak mieć świadomość, że koty są zwierzętami pijącymi bardzo małe ilości wody. Prowadzi to do spadku perfuzji nerek, co w dalszej perspektywie może wywołać ich przewlekłą niewydolność.

    Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby kot spożywał dziennie odpowiednią ilość płynów. Wzór pozwalający na oszacowanie dziennego zapotrzebowania kota na wodę to 30 x masa ciała (kg) + 70. Otrzymujemy wówczas wynik w ml. Przykładowo, kot ważący 5 kg powinien dziennie wypić około 220 ml wody (30 x 5 + 70).

    Jeśli twój kot nie chce pić wody rozważ wprowadzenie mokrej karmy do jego diety. Zwiększy to ilość spożywanych przez niego płynów, co może częściowo ograniczyć spadek perfuzji nerek.

    Pamiętaj o tym, że sucha karma dla kota nie czyści jego zębów. Jest to mit. Aby utrzymać dobry stan uzębienia swojego pupila udaj się z nim na wizytę u lekarza weterynarii w celu doboru odpowiedniego preparatu do higieny jamy ustnej. Podawanie kotu suchej karmy nie rozwiąże problemu.

    Rodzaje karm dla kotów

    Karma karmie nie równa. Na rynku obecnych jest wiele produktów przeznaczonych dla różnych grup zwierząt. Podstawowym czynnikiem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest wiek zwierzaka. Karmy dla kociąt różnią się swoim składem od tych dla dorosłych mruczków. Zawierają one więcej białka i są bardziej kaloryczne. Stosowanie ich u dorosłych kotów może doprowadzić do otyłości. Ponadto zbyt duża ilość spożywanego białka w znacznym stopniu obciąży nerki twojego pupila.

    Istnieją również pokarmy typu "neutered" przeznaczone dla kotów sterylizowanych. Ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienia nadwagi i otyłości u tych zwierząt zaleca się, aby spożywane przez nie karmy suche lub mokre były niskokaloryczne.

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Diety weterynaryjne dla dorosłych kotów

    Nie dla każdego kota karma bytowa będzie dobrym rozwiązaniem. Diety weterynaryjne to specjalne produkty zalecane przez lekarzy weterynarii i będące nieodzownym elementem terapii chorób. Należy pamiętać, że kot zdrowy nie powinien jeść takiej karmy.

    Oto przykłady popularnych diet weterynaryjnych:

    • karma typu "renal", nerkowa — posiada obniżoną zawartość białka i fosforu; stosowania w leczeniu przewlekłej niewydolności nerek,

    • "urinary" - posiada właściwości zakwaszające mocz, zapobiega wytrącaniu się kamieni struwitowych; stosowana w leczeniu syndromu urologicznego kotów,

    • "gastrointestinal" - lekkostrawna, wykorzystywana w walce z zaburzeniami ze strony żołądka i jelit;

    • "low fat" - o obniżonej zawartości tłuszczu; zalecana przy problemach z trzustką;

    • "hepatic" - wysokoenergetyczna, o obniżonej zawartości miedzi; stosowana w walce z przewlekłą niewydolnością wątroby;

    • "thyroid" - zawiera ograniczoną ilość jodu; przeznaczona dla kotów z nadczynnością tarczycy,

    • karmy z białkiem hydrolizowanym — wykorzystywane są do diagnostyki alergii pokarmowych u psów i kotów.

    Karmy dla kocich alergików

    Diagnostyka alergii pokarmowej (FFA - ang. feline food allergy) u kota to długi i monotonny proces wymagający ścisłej współpracy między lekarzem weterynarii a właścicielem. Do jej objawów należą:

    • biegunki,

    • wyłysienia,

    • świąd i zmiany zapalne okolicy głowy i szyi.

    Diety weterynaryjne przeznaczone do diagnozowania kocich alergii zawierają w swoim składzie białko hydrolizowane, czyli "pocięte" na mniejsze kawałki. W większości przypadków nie powoduje ono reakcji alergicznej. Hydrolizaty służą do diagnostyki alergii pokarmowej u kota. Polega ona na przeprowadzeniu diety eliminacyjnej. Na pierwszym jej etapie pacjent przez 12 tygodni musi jeść tylko i wyłącznie karmę hydrolizowaną.

    Następnie wykonuje się tzw. "próby prowokacyjne". Właściciel zaczyna podawać pupilowi dietę monobiałkową. Na zasadzie prób i błędów dochodzi się wówczas do wniosku jaki charakter ma alergia u kota i na co jest on uczulony. Wadą hydrolizatów jest fakt, że dla wielu kotów nie są one smakowite.

    Czy kot może jeść karmę dla psa?

    Koty nie powinny jeść karmy dla psa. Produkty te posiadają odmienne zawartości składników odżywczych, co może przyczynić się do wystąpienia niedoborów witamin oraz makro- i mikroelementów, a także otyłości i niewydolności nerek. Niezależnie od tego, z jakim rodzajem produktu masz do czynienia (karma niskozbożowa dla psa), nie powinieneś podawać jej mruczkowi.

    Karma dla kota — podsumowanie

    Dobór dobrej karmy dla kota to bardzo ważna decyzja dla właściciela mruczka. Obecnie rynek zoologiczny oferuje ogromny wybór produktów, przez co bez odpowiedniej wiedzy łatwo się pogubić.

    Odpowiednia karma dla kota powinna zawierać minimum 25 g białka w 100 g suchej masy. Większość produktów spełnia jednak to kryterium. Należy również zwrócić uwagę na poziom argininy i tauryny, czyli aminokwasów niezbędnych w diecie mruczków. Ich niedobór może doprowadzać do problemów z sercem, narządem wzroku i rozrodem. Nagromadzenie się amoniaku wynikające z niedoboru argininy może doprowadzić do wystąpienia objawów nerwowych.

    Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na objętość wody, którą wypija twój kot. Rekomenduje się by mruczki spożywające niewielka ilość płynów jadły mokrą karmę. Pamiętaj, że zwierzak musi mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody.

    Karmy przeznaczone dla młodych kotów nie powinny być podawane osobnikom dorosłym i seniorom. Posiadają one zwiększona ilość białka i kalorii, co jest pożądane w okresie wzrostu. U dojrzałych kotów w znacznym stopniu obciąża to nerki i może doprowadzić do nadwagi, a nawet otyłości. Ta zaś predysponuje do występowania chorób metabolicznych, czyli np. cukrzycy u kota.

    Na rynku obecnych jest wiele diet weterynaryjnych. Pamiętaj, że za ich dobór odpowiada lekarz weterynarii. Nie podawaj kotu karm specjalistycznych na własną rękę. To samo dotyczy produktów przeznaczonych dla psów.

    Dobra karma dla kota powinna mu smakować. Mruczki muszą jeść. Głodówka bardzo szybko doprowadza u nich do stłuszczenia wątroby. Pupil powinien brać czynny udział w wyborze swojej własnej karmy. Jego akceptacja jest najważniejsza.

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl
    Bibliografia
    1. "Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla kotów i psów" - The European Pet Food Industry FEDIAF, marzec 2019
    2. "Specyfika świądu u kotów" - H. Lewellen; Weterynaria po Dyplomie; 02/2017

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci