Kot wychodzący — jak dbać o kota wychodzącego? Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Życie z kotem

Kot wychodzący — jak dbać o kota wychodzącego?

Opublikowane: 17:41 Przeczytasz w: 6 min

Zagadnienie, czy kot niewychodzący może być szczęśliwy, budzi wiele kontrowersji. Jest to problem dość złożony, gdyż wiele zależy od miejsca zamieszkania i od temperamentu samego mruczka. Na wychodzącego kota czyha jednak poza domem wiele niebezpieczeństw. Czy wobec tego należy wypuszczać go na zewnątrz?

Spis treści

    Co to znaczy kot wychodzący?

    Wychodzące koty mają dostęp do wolności, podczas gdy kot niewychodzący nie przekracza progu domu. Typowy miejski kot wychodzący może stać się zarówno szczęściarzem, jak i ofiarą ludzkiej bezmyślności. Choć na wsi wypuszczanie kota wygląda inaczej, wiejskie środowisko nie jest również dla naszego pupila całkowicie bezpieczne.

    Czy kot powinien być wychodzący?

    Koty domowe nie odbiegają zbytnio od swoich dzikich krewnych. Są łowcami, nie lubią nudy i potrzebują wyzwań. Bez względu na płeć kota, jeśli może on spacerować po okolicy, jest zwykle w swoim żywiole. Zachowania takie jak zakradanie się, czyhanie, polowanie, i nawiązywanie kontaktu z przedstawicielami swojego gatunku, a także poznawanie nowych bodźców i zapachów stanowią bowiem dla niego prawdziwą przygodę. Sprawia to, że koty wychodzące są zazwyczaj bardziej zrównoważone i odporne niż te, które nie opuszczają mieszkania.

    Jednak nie wszystkie mruczki skłonne są do częstego opuszczania domu. Koty rasy ragdooll, europejskie, oraz maine coony, a także rasy brachycefaliczne kotów takie jak brytyjskie krótkowłose czy persy nie lubią wędrówek i wolą spokój w domowym zaciszu.

    Renata Kurcil Trenerka psów, ekspertka zoocial.pl

    Po co wypuszczać kota?

    Nieograniczona przestrzeń daje kotu znacznie więcej możliwości i rozrywek. Może on bowiem polować, patrolować swój teren czy bawić się z innymi kotami. Zażywa też więcej ruchu, ma więc zazwyczaj lepszą kondycję i nie jest zagrożony nadwagą ani cukrzycą.

    Wiele osób sądzi, że stałe przetrzymywanie zwierzaka w mieszkaniu i ograniczanie jego przestrzeni życiowej to przejaw okrucieństwa i uważa wychodzenie na dwór za niezbędne w życiu kota. Jednakże organizacje pro zwierzęce bardzo często w umowie adopcyjnej zobowiązują właścicieli do niewypuszczania pupila na zewnątrz z uwagi na czyhające na niego różne niebezpieczeństwa.

    Jakie zagrożenia czyhają na koty wychodzące?

    Tereny rzadko uczęszczane przez auta będą zdecydowanie bezpieczniejsze dla kota niż znajdujące się przy ruchliwych ulicach. Jednak nawet na obszarach wiejskich może paść on ofiarą myśliwych lub innych większych zwierząt, psów, mieszkańców lasu, łownych ptaków czy dzikich kotów bezdomnych. Również inni ludzie niekiedy stosują często odstraszacze na zwierzęta, które mogą różnie podziałać na naszego pupila.

    Ponadto wychodzącym kotom zagrażają choroby zakaźne: takie jak FIV, FELV, FIP czy FPV, czyli panleukopenia kotów. Na większość z nich nie ma szczepień ochronnych.

    Inne częste problemy to ropnie świerzbowiec pchły czy kleszcze u kota. Naszym ulubieńcom zagrażają też urazy lub podduszenia, związane z zawiśnięciem na obróżce. Również trutki na myszy i szczury stanowią niebezpieczeństwo dla wychodzących mruczków, podobnie jak różne rośliny trujące dla kotów znajdujące się w wielu ogrodach.

    Zdarza się także, że nasz ulubieniec, który w przerażeniu ucieknie zbyt wysoko, nie umie stamtąd zejść. Siedzi wówczas na drzewie, głodując, a czasem przymarzając, i bez pomocy straży pożarnej nie może wrócić do domu.

    Renata Kurcil Trenerka psów, ekspertka zoocial.pl

    Czy kot wychodzący jest szczęśliwy?

    Zdaniem niektórych osób prawdziwie szczęśliwy może być tylko kot wychodzący. Inni twierdzą, że kotu wystarcza o wiele bezpieczniejsze terytorium mieszkania. Obecnie większość weterynarzy i kocich behawiorystów uważa jednak, że trzymanie kota w domu jest najlepszym wyjściem. Statystycznie potwierdzono bowiem, że te niewychodzące żyją dłużej.

    Większość kotów można przyzwyczaić do życia w mieszkaniu. Trzeba jednak pamiętać o temperamencie i instynktownych potrzebach łowieckich zwierzaka. Bez możliwości ich realizacji nasz pupil faktycznie może czuć się nieszczęśliwy. Dlatego, jeśli mamy w domu kota, powinniśmy zapewnić mu odpowiednie warunki i atrakcje niezbędne do spełniania naturalnych potrzeb.

    Jak dbać o kota wychodzącego?

    Jeśli mieszkamy w bezpiecznej okolicy i chcemy, aby nasz kot był wychodzący, warto zadbać, by noce spędzał on w domu. Niezależnie od tego, jak daleko wychodzi nasz pupil, zawsze należy zastosować wszystkie możliwe środki ochrony i pielęgnacji oraz podawać mu specjalną dietę, bogatą w tłuszcze i białka. Nasz kot powinien otrzymać też pakiet szczepień ochronnych oraz regularną profilaktykę przeciwpasożytniczą. Zakładając mu obrożę, należy wybrać samorozpinającą się, by zahaczając nią o przeszkodę, mógł łatwo się uwolnić.

    Kotek siedzi na skale i patrzy w portret kociaka z aparatu 123rf.com

    Zabezpieczenia, jakie należy wykonać w przypadku kotów wychodzących

    Posiadając wychodzącego kota, należy pamiętać o zabezpieczeniach takich jak:

    • Szczepienie kota: przeciwko kaliciwirusowi i herpeswirusowi, panleukopenii, wściekliźnie, chlamydii czy białaczce.
    • Ochrona przeciw pasożytom takim jak pchły czy kleszcze oraz regularne odrobaczanie.

    • Właściwa pielęgnacja sierści.

    • Kastracja: aby zapobiec niechcianemu potomstwu, a w przypadku kocurów, aby zmniejszyć u nich skłonność do bójek.

    • Chip ułatwiający odnalezienie właścicieli, jeśli zwierzę się zgubi.

    • Niewypuszczanie pupila w okresie lęgowym ptaków, gdyż pisklęta stanowią dla niego wówczas łatwą zdobycz.

    Kot wychodzący czy też trzymany w domu — podsumowanie

    Najważniejszym aspektem, który należy uwzględnić przed decyzją, czy kot wychodzi na dwór, czy nie, jest oczywiście bezpieczeństwo okolicy. Choć z reguły rekomenduje się niewypuszczanie, bywają sytuacje, w których utrzymanie zwierzaka w domu bywa bardzo trudne. Kota, który zasmakował przyjemności samodzielnego wychodzenia, może być bowiem trudno od tego odzwyczaić.

    Jednak to opiekun powinien rozważyć wszystkie za i przeciw oraz mieć świadomość, co do konsekwencji swoich decyzji. Zanim więc zdecydujemy czy nasz pupil ma być kotem domowym, czy wychodzącym, musimy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo miejsca, w którym mieszkamy oraz charakter samego mruczka.

    Decyzja o tym, czy kot ma być wychodzący, czy pozostawać w domu, zależy od indywidualnych okoliczności. Koty wychodzące mają większe możliwości eksploracji i zaspokajania swoich instynktów, ale są też narażone na wypadki, choroby zakaźne i ataki drapieżników. Koty trzymane w domu z kolei wymagają odpowiedniego wzbogacenia środowiska, aby zaspokoić ich potrzeby fizyczne i psychiczne.

    Dr. Emily Carter (US) lekarka weterynarii, specjalistka ds. zachowań zwierząt
    Bibliografia
    1. Katarzyna Lorens-Padzik Kot domowy czyli dachowiec Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Egros, 2017

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci