Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Życie z kotem

Kociarze i psiarze - skąd się biorą ich preferencje?

Opublikowane: 15:45 Przeczytasz w: 6 min

Psy i koty to od wielu lat najchętniej przygarniane zwierzęta domowe. Chociaż egzotyczne zwierzaki są niezwykle atrakcyjne, to ich popularność nie przebija tradycyjnych czworonogów. Zdaniem naukowców człowiek intuicyjnie wybiera zwierzę opierając się na swoich cechach charakteru. Nasuwa się jednak pytanie, czy ta zależność działa w obie strony i z biegiem czasu, to opiekun przyswaja osobowość swojego pupila? Skąd dokładnie biorą się preferencje psiarzy i kociarzy? Zapraszamy do lektury.

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Cechy charakteru człowieka, a jego pupila 

     Kociarze i psiarze, to skrajnie różne typy osobowości - potwierdza badanie zaprezentowane podczas dorocznego spotkania amerykańskiego Stowarzyszenia Nauk Psychologicznych. Według badaczy z Carroll University w Waukesha osoby deklarujące zamiłowanie do psów są pełne energii witalnej i entuzjazmu, mają także pozytywne nastawienie do życia i są bardziej otwarte. Z kolei miłośnicy kotów bywają bardzo wrażliwi, introwertyczni, a właściwy im nonkonformizm daje wysoki poziom poczucia własnej wartości. Istnieje też przekonanie, że ludzie, wybierając zwierzęta, opierają się na swojej własnej osobowości, i, co może wywołać duże konflikty między dwiema grupami, miłośnicy kotów odznaczają się wyższą inteligencją niż amatorzy psów. Jak tłumaczy psycholog Denise Guastello, rozbieżności te mogą mieć podłoże w środowiskach, jakie preferują przedstawiciele obu grup. "To, że amatorzy psów są pełni życia, jest zrozumiałe.

    Chcą być na zewnątrz, rozmawiać z ludźmi, wyprowadzać psa. Tymczasem, jeśli ktoś jest introwertyczny i wrażliwy, może woli w domu czytać książkę, a jego kot nie wymaga wyprowadzania go na spacer". Badacze zwrócili się do grupy chętnych osób z zapytaniem, czy utożsamiają się jako amatorzy kotów czy psów, oraz jakie cechy charakteru preferują u swoich pupili. Uczestnicy odpowiadali także na pytania na temat swoich osobowości. Większość studentów zdeklarowała się jako miłośnicy psów, mniejszość opowiedziała się za kotami, zaś reszta identyfikowała się i z psami, i kotami. Badani preferujący psy, stwierdzili, że najbardziej cenią u swoich zwierząt ich przyjaźń, zaś sympatycy drugiej grupy preferowały kocie okazywanie czułości. Co ważne, analizowanie przyczyn, dla których ludzie deklarują przynależność z jedną lub drugą grupą pozwoli usprawnić terapię z udziałem zwierząt. Badanie objęło studentów, nie wiadomo więc, czy wnioski można przełożyć na inne grupy wiekowe. Istotny jest fakt, że wcześniejsze badania przedstawiły podobne wyniki. W 2010 roku prace badawcze wykonane na 4,5 tys. osób wykazało, że miłośnicy psów są bardziej ekstrawertyczni i mają skłonności do przestrzegania zasad. 

    Miłośnicy psów, a ich charakter 

    Miłośnicy szczekających czworonogów odbierani są jako godni zaufania i altruistyczni. Co więcej, szybciej nawiązują kontakty międzyludzkie i wzbudzają większe zaufanie niż kociarze. Ciekawostką jest fakt, że psiarze uchodzą za osoby obowiązkowe oraz z większą tendencją do planowania niż właściciele kotów. Ponadto, postrzegane są jako osoby aktywne i pozytywnie nastawione do życia. Nuda jest dla nich męcząca, zaś towarzystwo drugiego człowieka niezbędne. Osoby, które wolą psy uchodzą za bardziej przyjacielskie i niezależne. 

    Kobieta bawiąca się z psem na polanie

    Kto woli koty?

    Cechy charakteru przypisywane kociarzom nie są dalekie od cech samych czworonogów. Jednych i drugich określa przede wszystkim indywidualizm. Jak powszechnie wiadomo, koty chadzają swoimi własnymi drogami, a ich właściciele nierzadko też. Koty z reguły kojarzą się z czymś tajemniczym, ekscentrycznym, zmysłowym. Podobnie właściciele tych czworonogów odbierani są jako istoty lubiące własne towarzystwo. Ich introwertyczne dusze bywają powodem zmiennych nastrojów, ale i bramą do lepszego poznania siebie i drugiego człowieka. Opieka i adopcja kota jest łatwiejsza, nie wymaga wyprowadzania zwierzaka na spacer, a tym samym konieczności spotykania się z innymi opiekunami czworonogów. Bywa, że kociarze patrzą z góry na osoby o wąskich horyzontach. Chętniej sięgają po książkę i koncentrują się na swojej karierze, a kociak w tym zupełnie im nie przeszkadza. Co jest również istotne, miłośnicy kotów, tak jak ich zwierzęta, odnoszą wrażenie, że wyróżnianie się z tłumu jest czymś wyjątkowym.  

     

    Czy introwertycy wolą koty?

    Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ preferencje dotyczące zwierząt mogą się różnić wśród osób o różnych osobowościach. Niektórzy introwertycy mogą preferować towarzystwo kotów ze względu na ich ciche i niezależne zachowanie, które może odpowiadać ich potrzebom osobistym i przestrzeni.

    Dlaczego wolę koty?

    Preferowanie kotów nad innymi zwierzętami może wynikać z kilku powodów. Koty są często postrzegane jako niezależne i wymagające mniej uwagi niż psy, co może pasować osobom ceniącym samotność i spokój. Ponadto koty charakteryzują się delikatnymi, ale zazwyczaj niezależnymi osobowościami, co może przyciągać osoby preferujące subtelniejsze interakcje zwierzęce.

    Czy różnica między miłośnikami kotów a psów jest duża? 

    Czy będąc powściągliwym i wrażliwym wolisz koty? A może uchodzisz za duszę towarzystwa i lojalną osobę, przez co bardziej cenisz towarzystwo psów? Czy sztywne poglądy na temat powiązania charakteru człowieka z jego czworonożnym przyjacielem mają realne odbicie w rzeczywistości? Jedno jest pewne.  Amatorzy psów i kotów chociaż odznaczają się odmiennymi typami osobowości, to łączy ich jedno - zamiłowanie i szacunek do zwierząt. Miłośniczka psów czy fan kotów - każdy z nich bezinteresownie oddaje się opiece nad zwierzęciem. A to, że dobiera sobie przyjaciela pod kątem swoich cech charakteru, to tylko korzystnie wpływa na obie strony.  

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci