Domowe koty potrzebują kontaktu fizycznego ze swoim opiekunem, by prawidłowo rozwijać się emocjonalnie i społecznie. Koty uwielbiają być głaskane, ale… wtedy kiedy one tego chcą 😉 Zwierzaki mają swoje własne upodobania i każdy dobry opiekun powinien je uszanować. Sprawdź więcej informacji o tym, jak głaskać kota, aby był szczęśliwy?
Spis treści
Dlaczego kot lubi głaskanie?
Przede wszystkim sprawia mu to po prostu przyjemność i czuje się kochany. Na skórze kota znajduje się wiele komórek czuciowych, które pobudzone dotykiem, przekazują sygnał do sfery w mózgu odpowiedzialnej za odczuwanie przyjemności. Do tego dotyk ludzkiej ręki kojarzy się kotu z okresem dzieciństwa, kiedy to jego mama wylizywała mu futro w celu higienicznym. Czynność ta była bardzo intymna i zacieśniała więzy pomiędzy kotem a jego matką. W związku z tym, gdy teraz głaskamy Mruczka czuje się on bezpiecznie i miło – tak jak u mamy 🙂
Jak głaskać kota?
Przed rozpoczęciem głaskania, zejdź do poziomu kota, powoli wyciągnij w kierunku kota zaciśniętą pięść i wystawiony jeden palec. Daj kotu swoją dłoń do powąchania, jest to gest przywitania. Wtedy dowiesz się też, czy kot da Ci się pogłaskać, czy jednak będzie wolał iść w inną stronę. Kota głaszcz zawsze z włosem, nigdy pod włos. Gdy głaskasz pod włos, jego sierść zaczyna się elektryzować i głaskanie staje się bardzo nieprzyjemne dla kota. Podstawową zasadą w głaskaniu kota jest – głaszcz tylko wtedy, gdy kot ma na to ochotę.
Jak rozpoznać kiedy kot chce być głaskany?
Po prostu przyjdzie sam do Ciebie i zacznie się „przymilać” 😉 Głaszcz kota powoli i pieszczotliwie, Mruczki najbardziej lubią być głaskane po główce i policzkach, za uszami lub pod brodą. Od głowy przesuwaj dłoń po całym grzbiecie, możesz dodać do tego paznokcie, żeby kot poczuł delikatne drapanie. Niektóre koty lubią energiczne klepanie przy nasadzie ogona.
Źródło: Canva.com
Jak nie głaskać kota?
Nie głaszcz kota z zaskoczenia, może się on wtedy przestraszyć, a zaufanie do Ciebie zostanie naruszone. Koty zazwyczaj nie lubią, gdy się je przytula, całuje i podnosi, czują się wtedy bardzo niekomfortowo i nie są w stanie czerpać przyjemności z pieszczot. Pamiętaj, że koci brzuch jest jego najbardziej wrażliwym miejscem i musisz „zapracować”, aby móc to miejsce dotykać. 😉 Kot odsłoni swój brzuch dopiero, gdy będzie czuł się w 100% bezpiecznie w Twoim towarzystwie.
Po czym poznać, że kot ma dosyć głaskania?
Przestań głaskać kota, gdy zwierzak zaczyna się wiercić i odchodzić, przestaje mruczeć, nerwowo macha ogonem lub zaczyna miauczeć (lub syczeć w skrajnym przypadku). Gdy zauważysz, że kot siedząc obok Ciebie lub na Twoich kolanach zaczyna ruszać końcówką ogona to oznacza, że już wystarczy tych pieszczot 😉 Obserwuj kota i ucz się jego komunikatów, Mruczek będzie Ci bardzo wdzięczny i w efekcie częściej będzie przychodził do Ciebie na głaskanie.
Przeczytaj nasze inne artykuły:
-
Czy kot może pić mleko?
-
Jak koty okazują miłość?
-
Koty brytyjskie opis rasy
-
Dlaczego koty lubią kartony?
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.