Przy okazji odwiedzin w klinice weterynaryjnej właściciel kota napotyka wiele trudności. Jak mam przyzwyczaić kota do transportera!!!? Ile będę musiał zapłacić za badania? Czy uda mi się utrzymać zwierzę podczas wizyty? Jednak jednym z największych wyznań może okazać się praca domowa zadana nam przez lekarza weterynarii — podanie kotu tabletki. Nic dziwnego, w końcu nikogo nie uczą tego w szkole. W poniższym artykule podajemy 6 rozwiązań, aby kot przyjął tabletkę.
Spis treści
Jak podać kotu tabletkę — po pierwsze — odpowiednie podejście
Najważniejszym krokiem przed podjęciem próby podania tabletki kotu jest pogodzenie się z faktem, iż mimo że nie jest to nic przyjemnego, zwykle jest konieczne. Oczywiście, czasem podajemy opcjonalne substancje, takie jak suplementy witaminowe lub tabletki uspokajające dla kota. Najczęściej jednak przed takim zadaniem stajemy przy niezbędnej terapii zaleconej przez lekarza. W takim wypadku — niezależnie od tego jak bardzo zwierzak nie będzie chciał współpracować, trzeba doprowadzić do przyjęcia przez niego leku. Można to zrobić wielokrotnie, stanowczo próbując i wypróbowując różne sposoby. Nie jest też żadnym wstydem zrezygnowanie z takiej formy leczenia i zabieranie kota do kliniki na zastrzyki. Kluczowe jest jedynie, by zwierzę otrzymało zapisaną kurację. Przerywanie terapii lub pomijanie zaleconych dawek obniża skuteczność leczenia, wystawiając zdrowie i rozwój kota na niebezpieczeństwo, a nasz portfel na bezsensowne straty.
Podawanie kotu tabletki — jak się przygotować?
Jeszcze podczas wizyty w gabinecie warto poprosić lekarza o pokazanie sposobów na przytrzymanie kota lub techniki podawania kotu tabletki bezpośrednio do pyszczka. W domu, przed podawaniem tabletki należy przygotować wszystkie niezbędne materiały, w zależności od wybranego sposobu. Kluczowe jest też odpowiednie wybranie miejsca, na przykład spokojnego, zamkniętego pokoju, z którego kot nie ucieknie nam łatwo i nie będzie się dodatkowo stresował. Jeśli wiemy, że chcemy użyć nieco siły, a nasz pupil należy do tych charakternych — nieoceniony stanie się grubszy ręcznik lub koc, a w ostateczności specjalny worek pacyfikujący koty, dzięki którym unikniemy podrapań i ucieczki. Jeśli zachodzi potrzeba — spytajmy drugą osobę o pomoc, na przykład w przytrzymaniu zwierzęcia.
Dlaczego tak ciężko jest dać kotu tabletkę?
Każde zwierzę ma swoją unikalną osobowość, cechy, upodobania i lęki. Nie każdy kot będzie źle reagował na podawanie tabletek. Takie przypadki to radość, jednak z większością kotów nie ma tyle szczęścia. Wynika to z tego, że zwierzęta naturalnie unikają gorzkich smaków, które często są ostrzeżeniem przed trucizną. Co więcej, koty to raczej wybredne stworzenia, które z podejrzliwością podchodzą do każdego kęsa pożywienia i dokładnie go sprawdzają. Nie mają w nawyku łapczywie łykać niezachęcających tabletek, w dodatku pełnych nieprzyjemnego smaku. Koty, jak na te charakterne zwierzęta przystało — nie znoszą także być do czegoś zmuszane, więc zawsze w takim wypadku będą się bronić. Najgorzej sprawa wygląda, jeśli zwierzę jest półdzikie, bądź zaznało wielu nieprzyjemnych doświadczeń związanych z podawaniem leków. W takich sytuacjach nieciężko sobie wyobrazić niechęć i opór podopiecznego, który będzie wymagał albo drobnej walki i stanowczej pacyfikacji, albo — użycia podstępu.
6 sposobów, aby podać kotu tabletkę
-
Ukryj tabletkę w ulubionym jedzeniu.
-
Wymieszanie tabletki z mokrą karmą może pomóc oszukać zwierzę. W przypadku kotów ta metoda często się nie sprawdza, bo zwierzęta te dokładnie sprawdzają każdy kęs przed spożyciem i raczej wylizują go, niż łapczywie łykają, więc tabletka zostaje w misce. Dodatkowo często lek musimy podać zwierzęciu, które jest chore i ma obniżony apetyt, co jest piętą achillesową wszystkich metod zakładających wspomaganie się jedzeniem.
-
-
Rozproszkuj tabletkę i wymieszaj z ulubioną karmą.
-
Można spróbować wymieszać z karmą rozproszkowaną tabletkę, ale wtedy istnieje ryzyko, że cały posiłek zmieni smak i kot nie będzie chciał go w ogóle tknąć. Poza tym, przy takim rozwiązaniu cała porcja karmy musi zostać zjedzona. Nie każdy lek można też rozproszkować.
-
-
Podaj tabletkę zawiniętą lub wciśniętą w smakołyk.
-
Do tej metody możesz użyć jakiegokolwiek przysmaku, któremu koty nie mogą się oprzeć. Może być to kawałek szynki, sera, masła, parówki, gotowanego kurczaka, czy jakiegoś komercyjnego smakołyku. Ważne, żeby było wystarczająco małe i atrakcyjne, by kot zjadł to razem z lekiem. Minusem tej metody jest znacznie mniejsza łakomość kotów w porównaniu do psów. Pupil może nie skusić się na przysmak lub wypluć tabletkę po czasie, czego nie zauważymy. Ponadto, jeśli wykryto na przykład nowotwór u kota i wymaga on długotrwałej terapii, nie najlepszym wyborem dietetycznym jest serwowanie mu codziennie takiego frykasa.
-
-
Rozetrzyj tabletkę na proszek i rozpuść w płynie, który wstrzykniesz do pyszczka.
-
Za pomocą strzykawki możemy podać kotu przygotowaną zawiesinę bezpośrednio do gardła. Podawanie leku w ten sposób nie różni się jednak znacznie od podawania tabletki bezpośrednio do gardła w całości — w końcu i tak trzeba przytrzymać kota i zmusić go do połknięcia substancji — a jest gorszym wyborem. Część dawki stracimy podczas miażdżenia tabletek (a nie wszystkie leki można rozdrabniać) i część pozostanie w strzykawce, a podczas szarpania się zwierzęcia niecały płyn może trafić do gardła. Poza tym wstrzykiwanie roztworu trwa dłużej niż włożenie tabletki. Niemniej jednak można spróbować tej metody.
-
-
Włóż tabletkę do kociego pyszczka palcami/aplikatorem do tabletek i przytrzymaj do połknięcia preparatu.
-
Podanie kotu leku bezpośrednio do pyszczka to najlepszy sposób, bo dzięki niemu masz pewność, że kot przyjął całą dawkę. Wymaga trochę sprytu, odwagi i determinacji właściciela, ale jeśli kot nie chce współpracować, to bez lekkiego przymusu podanie tabletki nam się nie uda. Tabletkę należy wprowadzić zwierzęciu sprawnym ruchem blisko gardła — tak, by zadziałał odruch przełykania — zamknąć pyszczek i odchylić głowę kota lekko do tyłu. Można lekko pomasować gardło, użyć pasty poślizgowej lub odrobinę wody, aby wymusić połykanie. Istotne jest, by dostatecznie długo trzymać pyszczek zamknięty. Oblizanie nosa zwykle jest sygnałem o połknięciu lekarstwa. W zależności od odwagi i poziomu agresji kota tabletkę wkładamy palcami lub specjalnym aplikatorem.
-
-
Zabierz kota do lekarza weterynarii
-
Jeśli podawanie tabletki kotu z jakiegoś powodu Cię przerasta, nie wstydź się pytać i prosić. Lekarz weterynarii może zaaplikować kotu tabletkę za Ciebie lub zaproponować jakieś alternatywne rozwiązanie.
-
Podawanie kotu tabletki – o czym trzeba pamiętać?
Przy wybieraniu sposobu, aby podać tabletkę kotu, warto porozmawiać z lekarzem weterynarii. Nie wszystkie metody będą bowiem skuteczne lub dozwolone przy danym leku. Niektóre substancje są tak wstrętne w smaku, że próby przemycenia ich w jedzeniu po prostu nie mają prawa się udać. Inne leki z kolei przygotowane są w konkretnej formule nie bez powodu. Na przykład nie można ich rozdrabniać lub przedzielać, bo zaczną uwalniać substancje aktywne w żołądku, kiedy docelowo powinny zrobić to dopiero w jelicie. Przy decydowaniu się na podawanie leków w domu, warto uwzględnić swoje umiejętności w tym zakresie, temperament kota i zwrócić uwagę na długość leczenia. Może się bowiem okazać, że chcąc zaoszczędzić czasu i wysiłku na wizytach kontrolnych w gabinecie, dołożymy sobie dużo więcej frustracji w domu. Dlatego w tym temacie warto kierować się według dwóch uniwersalnych zasad: "kto pyta nie błądzi" oraz "warto mierzyć siły na zamiary".
Bibliografia
- Zarys farmakoterapii weterynaryjnej, Prof.dr hab.Zbigniew Roliński
- Johnson-Bennett, Pam. Think Like a Cat: How to Raise a Well-adjusted Cat--not a Sour Puss. Penguin, 2011.
- Medycyna behawioralna psów i kotów, Debra F.Horowitz, Daniel S.Milis, Wydawnictwo Galaktyka
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.