Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Zrozumieć kota

Wymiana zębów u kota — kiedy ma miejsce i jak przebiega?

Opublikowane: 10:23 Przeczytasz w: 7 min

Wymiana zębów u kota często wiąże się z dyskomfortem. Podczas tego procesu warto regularnie kontrolować stan jamy ustnej, aby w odpowiednim czasie wychwycić ewentualne nieprawidłowości.

Spis treści

    Podobnie jak ludzie, koty posiadają w swoim życiu dwa zestawy zębów. Jako kocięta mają 26 zębów mlecznych, a jako dorosłe koty - 30 stałych zębów. Pod zębami mlecznymi obecne są zawiązki zębów stałych. W miarę ich rozwoju zaczynają się one przemieszczać i wyrzynać przez dziąsła. Często można znaleźć zęby pupila na podłodze lub jego posłaniu, ale najczęściej wypadają one podczas jedzenia, a następnie są połykane. Wymiana zębów mlecznych to czas dyskomfortu. Zwierzę może się ślinić, czasami niechętnie jeść lub być rozdrażnione z powodu nadwrażliwości jamy ustnej. Opiekunowie często zadają pytanie: dlaczego kot gryzie? Prawie wszystkie kocięta będą miały skłonność do intensywnego gryzienia w tym okresie. Ważne jest, aby skierować to zachowanie w kierunku akceptowalnych przedmiotów. Nie należy mu podawać twardych zabawek, które mogłyby uszkodzić jego zęby.

    W jakim wieku następuje wymiana zębów u kota?

    Kocięta rodzą się bez widocznych zębów. Pierwsze mleczaki zaczynają wyrzynać się przez dziąsła w wieku około 2-3 tygodni. Proces wymiany zębów natomiast kończy się w momencie, kiedy osiągają one 6-8 miesięcy. Na zdrowie jamy ustnej składa się wiele czynników. Bardzo istotne jest w tym czasie przyzwyczajanie kocięcia do zabiegów profilaktycznych w jej obrębie. Dzięki temu po osiągnięciu dorosłości będzie to dla niego naturalna czynność. Pielęgnacja zębów u kota jest niezwykle istotna. Zwierzęta mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, który może powodować wiele poważnych chorób dotyczących nie tylko jamy ustnej, ale i całego organizmu.

    Jak wygląda wymiana zębów u kota?

    Koty, jak i psy mają uzębienie difiodontyczne, czyli zęby mleczne, a następnie stałe. Podobnie jak w przypadku wyrzynania się, wypadanie uzębienia mlecznego jest w pewnym stopniu niezbadanym procesem, a jego przebieg związany jest z resorpcją korzeni. Zazwyczaj zęby mleczne zaczynają opuszczać zębodół, zanim zastępujące je zęby stałe zaczną wyrzynać się przez dziąsła. Ząb mleczny obecny w jamie ustnej kota w czasie, gdy wyrzyna się zastępujący go ząb stały, określa się jako "przetrwały". Mimo to pojawienie się stałych kłów szczęki przed wypadnięciem odpowiadających im kłów mlecznych uważa się za zjawisko prawidłowe, jeśli pozostają na swoim miejscu przez kilka dni. Wyrzynanie i wzrost korzeni zębów stałych zwykle poprzedza resorpcja korzeni zębów mlecznych, chociaż korzeń zęba mlecznego może zanikać nawet w przypadku, gdy brakuje zawiązka zastępującego go zęba stałego. Ponadto w przypadku braku następcy mleczaka możliwe jest, że pierwszy ząb pozostanie w jamie ustnej o wiele dłużej niż zazwyczaj, nawet przez całe życie zwierzęcia.

    Wyrzynanie się uzębienia mlecznego u kotów rozpoczyna się 11-15 dni po urodzeniu i kończy między 1 a 2 miesiącem życia. Stałe zęby trzonowe natomiast zaczynają wyrastać tuż przed zębami przedtrzonowymi. Zęby szczęki mogą wyrzynać się nieznacznie szybciej niż zęby żuchwy. Wymiana uzębienia na stałe kończy się w 6-8 miesiącu życia.

    Jakie są różnice w uzębieniu mlecznym i stałym?

    Uzębienie mleczne i stałe różni się liczbą zębów. Wynika to z faktu, że nie każdy ząb stały obecny w jamie ustnej ma swój odpowiednik w uzębieniu mlecznym. Różnica między zębem przedtrzonowym a trzonowym polega na tym, że pierwsze z nich mają swoje odpowiedniki wśród zębów mlecznych.

    Zęby różnią się również kształtem. Korony zębów mlecznych są prostsze i zaokrąglone (zęby sieczne i zęby przedtrzonowe) lub spiczaste (kły). Kolor uzębienia również jest odmienny. Korony zębów mlecznych są zwykle bielsze, ponieważ ich szkliwo jest mniej zmineralizowane niż w zębach stałych. Pierwsze zęby mają mniejsze korony i stosunkowo dłuższe, cieńsze korzenie.

    Co to jest przetrwały ząb?

    Ząb przetrwały występuje wtedy, gdy korzeń zęba mlecznego jest albo niecałkowicie zresorbowany, albo nie wchłonął się wcale i w rezultacie nie wypada. W tym przypadku ząb mleczny zajmuje miejsce w jamie ustnej przeznaczone dla zęba stałego, zmuszając go do ​​wyrzynania się pod nieprawidłowym kątem lub w nieprawidłowej pozycji. Efektem jest często stłoczenie lub nieprawidłowe ustawienie zęba, powodujące wadę zgryzu.

    Jakie problemy powodują przetrwałe zęby?

    Jeśli zarówno ząb mleczny, jak i stały znajdują się w tym samym zębodole, stłoczenie obu zębów zwiększy prawdopodobieństwo uwięzienia resztek pokarmowych między nimi. Może to prowadzić do problemów takich jak osadzanie się kamienia nazębnego i zapalenie dziąseł u kota. Jeśli zęby są źle ustawione, mogą ocierać się o sąsiednie, niszcząc szkliwo i osłabiając siebie nawzajem. Czasami przetrwałe zęby mleczne powodują blokadę zębową, której efektem jest zakłócenie normalnego wzrostu i rozwoju kości szczęki. Jeśli przetrwały ząb to dolny kieł, jego następca jest zmuszony rosnąć po wewnętrznej stronie żuchwy w kierunku podniebienia. Kontakt kłów z podniebieniem może spowodować znaczny uraz, ból i dyskomfort podczas jedzenia.

    Kiedy i jak leczy się zęby przetrwałe?

    Jeśli po ukończeniu 6-7 miesiąca życia u kociaka obserwuje się jednocześnie dwa zęby w tym samym zębodole, należy udać się na wizytę do lekarza weterynarii. Wczesna ekstrakcja w takich przypadkach zwykle pozwala dorosłym zębom na ustawienie ich we właściwej pozycji i zapobiega wadom zgryzu. Ekstrakcja zatrzymanego zęba będzie wymagała znieczulenia ogólnego wraz z radiogramami wewnątrzustnymi przed i po ekstrakcji. Lekarz weterynarii musi zachować szczególną ostrożność podczas ekstrakcji zęba mlecznego, aby uniknąć uszkodzenia niedojrzałych korzeni jego następcy. Jeśli przetrwały ząb mleczny nie zostanie usunięty w odpowiednim czasie, jest mało prawdopodobne, że zęby stałe będą w stanie przemieścić się na swoje właściwe miejsce bez leczenia ortodontycznego. W takiej sytuacji lub w przypadku kociąt z poważnymi wadami zgryzu może być konieczne wybiórcze usunięcie innych zębów.

    Wymiana zębów u kota — podsumowanie

    Oprócz regularnego szczotkowania zębów ważne jest, aby podczas wymiany zębów regularnie kontrolować jamę ustną kociaka. Należy upewnić się, że jego zęby rosną prawidłowo i znajdują się we właściwej pozycji. Jeśli opiekun zauważy cokolwiek niepokojącego lub podejrzewa, że kociak ma nieprawidłowy zgryz, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

    Bibliografia
    1. Stomatologia i chirurgia jamy ustnej psów i kotów - red. wyd. pol. Jerzy Gawor, Alexander M. Reiter, Margherita Gracis

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.