Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Zrozumieć kota

Kot nie chowa pazurów. Co to oznacza?

Opublikowane: 13:37 Przeczytasz w: 5 min

Jeśli kot nie chowa pazurów, może to wywołać szereg kłopotów z normalnym funkcjonowaniem zwierzęcia i dysfunkcji. Dowiedz się, co oznacza, że kocie pazury nie wsuwają się do opuszka łapy. Czy i jak powinniśmy obcinać pazury kota?

Spis treści

    Pazury kota – co trzeba wiedzieć o budowie kocich pazurów? 

    Kot posiada pięć palców u przednich łap, a cztery u tylnych. Każdy palec wyposażony jest w pazur. Paznokieć kota składa się z zewnętrznej warstwy (która jest twardsza, naskórkowa) i wewnętrznej (miękkiej, skórnej). Co charakterystyczne, koty mają zdolność do wciągania i wyciągania pazurów. Chowanie pazurów stanowi bardzo ważną i przydatną umiejętność, która szczególnie może się przydać w czasie polowania, chwytania przedmiotów, bezszelestnego skradania się do ofiary, wspinania na drzewo itp. Większość kotów manewr wciągania pazurów i wysuwania ich ma opanowany do perfekcji. Jednak zdarzają się osobniki, które pazurów nie potrafią chować. 

    Jak to się dzieje, że kot chowa pazury? 

    Mruczek potrafi momentalnie schować albo wysunąć pazury, wedle potrzeby. Jak to się dzieje? Ciężar ciała kota spoczywa na dwóch z trzech paliczków, które wchodzą w skład każdego palca. Jeden z tych paliczków unosi się za sprawą więzadeł, które są połączone z mięśniami i ścięgnami czworonoga. Ten proces prowadzi do schowania się pazura w fałdzie skórnej. 

    Świat zwierząt zna jednak aż cztery gatunki kotowatych, które nie potrafią chować pazurów. Najbardziej znanym jest gepard, lecz przy swojej niebywałej szybkości i zwinności, zdolność wysuwania pazurów nie jest mu potrzebna. Do kolejnych gatunków kotów, które nie korzystają z chowania i wystawiania pazurów, należą kot kusy, taraj oraz kot z Iriomote. 

    Dlaczego kot nie chowa pazurów? 

    Poza wspomnianymi wyżej wyjątkami koty powinny umieć swobodnie wysuwać i wsuwać pazurki. Jeśli kot nie chowa pazurów, może to wynikać z powodu niektórych chorób, dysfunkcji układu ruchowego, a także z wieku. Starsze osobniki nie mają siły samodzielnie ścierać sobie paznokci. Mniej się ruszają, więc nie ma tyle sposobności do naturalnego "skracania" pazurów. Z kolei kocięta tuż po urodzeniu mają słabe mięśnie palców, więc ta umiejętność może być dla nich zbyt trudna. Natomiast przebywając z kocią mamą i swoim rodzeństwem powinny wyrobić w sobie nawyk chowania pazurów. 

    Dlatego systematyczna kontrola pazurów jest konieczna, by ocenić, czy niezbędne jest ich obcinanie. 

    Obcinanie pazurów u kota – czy w ogóle to robić? 

    Generalna zasada brzmi, iż kotom nie należy obcinać pazurów. Obowiązuje ona nadal, ale dotyczy głównie zwierząt wychodzących, które na zewnątrz ścierają sobie paznokcie po prostu same, o różne, naturalne powierzchnie. Natomiast kotom żyjącym w domu, tzw. niewychodzącym, w pewnych przypadkach wręcz należy przyciąć paznokcie. Dotyczy to przede wszystkim zwierzaków, które mają stale wysunięte pazury, przez co zaczepiają się o różne przedmioty, mają kłopoty z normalnym poruszaniem się i wykonywaniem rozmaitych czynności. Koci seniorzy oraz schorowane czworonogi także nierzadko potrzebują wsparcia w zakresie dbałości o długość kocich pazurów. 

    Czy wszystkim kotom trzeba obcinać pazury? 

    Obcinanie pazurów u kotów, które stale przebywają w domu, nie zawsze jest obligatoryjne. Bardzo wielu mruczących podopiecznych doskonale radzi sobie z dbaniem o pazurki, ścierając je o drapaki, kartony, drewniane deski, zabawki, a także, co nie cieszy opiekunów, o meble, dywany, zasłony, a nawet ściany. 

    Jeśli pojawią się wątpliwości co do tego, czy obcinać pupilowi pazury, zwróćmy się do lekarza weterynarii

    Pazury kota – jak obciąć kotu pazury i jak często to robić? 

    Kiedy kot nie chowa pazurów i okazuje się, że trzeba obciąć mu pazury, podejdźmy do tej czynności spokojnie. 

    Jak obciąć pazury kotu? Będą potrzebne obcinaczki do pazurów, kocie przysmaki, ale także cierpliwość i delikatność z naszej strony. Najpierw zacznijmy przyzwyczajać zwierzę do dotyku jego łap, co nie każdy kot od razu zaaprobuje. Za każdą udaną próbę nagradzajmy czworonoga przekąską. Następnie chwyćmy opuszek łapki i lekko naciśnijmy ją, by wysunął się pazur, powtarzajmy ten proces, aż pupil zaakceptuje tę "zabawę". W dalszej kolejności spróbujmy użyć obcinaczki, pamiętając, że tniemy tylko białą końcówkę pazura, nie ruszając różowej części paznokcia (to tzw. rdzeń, który jest silnie unerwiony, dlatego jego obcięcie spowoduje bolesność i krwawienie). Nie zapominajmy o nagradzaniu zwierzęcia. 

    Przy opisywanej czynności warto wspomóc się jeszcze jedną osobą, która będzie przytrzymywała kota, uspakajała go itp. W razie potrzeby, na obcinanie pazurów należy udać się do kliniki weterynaryjnej. 

    To, jak często obcinać mruczkowi pazury, zależy od indywidualnego zapotrzebowania. Niektórym kotom obcina się pazury co kilka tygodni, innym zdecydowanie rzadziej. 

    Jak dbać o kocie pazury? 

    Brak troski o kocie pazury może doprowadzić do problemów z poruszaniem się, swobodnym wykonywaniem różnych czynności przez zwierzaka, a w dalszej perspektywie również do apatii, wycofania się, agresji czy nawet chorób, wywołanych przez stres. Regularnie przyglądajmy się pazurom kocim, sprawdzajmy, czy nasi podopieczni dobrze sobie radzą z samodzielnym ścieraniem pazurów, a w razie konieczności, pomóżmy im, zapewniając bezpieczne i komfortowe funkcjonowanie. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci