Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Zrozumieć kota

Jak oduczyć kota sikania na łóżko? Praktyczne wskazówki

Opublikowane: 09:41 Przeczytasz w: 4 min

Oddawanie moczu poza kuwetą to problem bardzo wielu mruczków. Warto mieć świadomość tego, że sikanie na łóżko lub pościel może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych lub behawioralnych. Jeśli zauważysz takie symptomy u swojego kota, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii!

Spis treści

    Dlaczego kot sika na łóżko?

    Sikanie na łóżko to bardzo frustrujący i wyjątkowo nieprzyjemny problem kotów i ich właścicieli. Wielu opiekunów mruczków odbiera ten akt bardzo personalnie uznając go jednocześnie za złośliwość ze strony swojego pupila. Należy mieć świadomość tego, że jest to powszechny mit.

    Co oznacza, gdy kot sika na łóżko?

    Za głównie przyczyny oddawania moczu poza kuwetą można uznać:

    • znaczenie terenu (w szczególności dotyczy to młodych, niekastrowanych kocurów),
    • problemy z dolnymi drogami moczowymi,
    • zaburzenia behawioralne.

    Znaczenie terenu to naturalne zachowanie młodych mruczków. Najczęściej obserwowane jest u niekastrowanych kocurów. Zazwyczaj towarzyszy mu bardzo intensywny i nieprzyjemny zapach kociego moczu. Niestety, jedynym wyjściem z tej sytuacji jest kastracja. W większości przypadków rozwiązuje ona problem.

    Kot sika na łóżko i do kuwety — co w takiej sytuacji?

    Warto wiedzieć, że koty sikają poza kuwetą, gdy odczuwają ból podczas oddawania moczu. Dzieje się tak, ponieważ miejsce, w którym robiły to do tej pory zaczyna kojarzyć im się z cierpieniem. Niektórzy koci behawioryści uważają, że jest to również sposób na zwrócenie na siebie uwagi i swego rodzaju prośba o pomoc.

    Mruczki to gatunek predysponowany do problemów z dolnymi drogami moczowymi. Bardzo często cierpią na syndrom urologiczny kotów (FLUTD — ang. feline lower urinary tract disease). Wiąże się on z kamicą pęcherza moczowego, niedrożnością cewki moczowej, infekcjami układu wydalniczego i problemami behawioralnymi. Szczególnie predysponowane do FLUTD są koty perskie.

    Problemem specyficznym dla kotów jest śródmiąższowe idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego. Jego diagnostyka jest bardzo trudna i polega na wykluczeniu wszystkich innych chorób poprzez zabiegi urologiczne, takie jak:

    • cystocenteza (nakłucie pęcherza moczowego)
    • badanie moczu,
    • USG pęcherza moczowego,
    • RTG pęcherza moczowego.

    Za główne przyczyny idiopatycznego zapalenia pęcherza uznaje się tło behawioralne i problemy z innymi narządami w organizmie. Z tego powodu zawsze warto wykonać podstawowe badanie krwi u swojego pupila.

    Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, zabierz kota do lekarza weterynarii!

    Źródło: 123rf.com

    Co zrobić, żeby kot nie sikał na łóżko?

    Diagnostyka behawioralnego oddawania moczu poza kuwetą jest bardzo trudna. Koty to zwierzęta niezwykle delikatnej psychice. Objawia się to wysoką podatnością na stres. Jego przyczyną może być np.:

    • przeprowadzka,
    • przemeblowanie,
    • pojawienie się w domu nowego kota,
    • narodziny dziecka,
    • głośna impreza lub kłótnia,
    • zmiana rodzaju żwirku.

    Pamiętaj o tym, że przed stwierdzeniem behawioralnego podłoża oddawania moczu poza kuwetą powinieneś najpierw wykluczyć wszystkie potencjalne przyczyny zdrowotne.

    Warto mieć świadomość tego, że liczba kuwet w domu powinna być równa liczbie kotów + 1. Oznacza to, że jeśli masz jednego kota, to w twoim domu powinny być dwie kuwety.

    Jaki zapach odstrasza koty od sikania?

    Kot załatwia się na łóżko w wyniku złego samopoczucia towarzyszącego chorobie lub zaburzeniom behawioralnym. Próby odstraszenia go od miejsc, w których oddaje mocz przy pomocy nieprzyjemnych zapachów mogą jedynie pogłębić jego problemy. Nie da się w ten sposób oduczyć kota załatwiania się na łóżko.

    Jak oduczyć kota sikania na łóżko — podsumowanie

    Kot sika na łóżko nie bez przyczyny. Powodem jego zachowania nie jest chęć zrobienia na złość swojemu właścicielowi. Oddawanie moczu poza kuwetą najczęściej oznacza, że kot cierpi psychicznie lub fizycznie. Powinieneś wówczas jak najszybciej udać się z nim na wizytę do lekarza weterynarii.

    Młody wiek kota może częściowo stanowić wytłumaczenie takiego zachowania. Niekastrowane kocury z reguły znaczą teren (w tym przypadku — pościel) moczem o intensywnym, nieprzyjemnym i trudnym do pozbycia się zapachu. Rozwiązaniem tej sytuacji jest kastracja zwierzaka.

    Jeśli kot załatwił się w miejscu do tego nieprzeznaczonym — nie karć go za to. Najprawdopodobniej zrobił to, bo odczuwa ból lub dyskomfort emocjonalny. Zamiast tego jak najszybciej udaj się ze swoim pupilem do weterynarza.

    Bibliografia
    1. "Rozpoznawanie i leczenie choroby dolnych dróg moczowych kotów" - J. Heseltine; Weterynaria po Dyplomie; 03/2021 "Kamica szczawianowo-wapniowa u psów i kotów" - D. Wyłupek, J. Madany; Życie Weterynaryjne; 87(4)/2012 "Postępowanie w idiopatycznym lub śródmiąższowym zapaleniu pęcherza moczowego kotów" - J. Kyffin; Magazyn Weterynaryjny; 01/2013

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.