Kot okazuje miłość w różny sposób. Jego zachowania, nierzadko dla nas niezrozumiałe, są w rzeczywistości komunikatem, który mruczek chce nam przekazać. Zwierzęta nieustannie szukają sposobu, aby się z nami skomunikować. Kocia natura owiana jest tajemnicą, dlatego czasem trudno nam odczytać gest mruczka. Jednym z takich sygnałów jest to, że kot dotyka łapką twarzy. Ale co to właściwie oznacza?
Spis treści
Jeśli kot dotyka łapką twarzy, ufa ci
Zastanawiasz się, dlaczego twój kot kładzie łapkę na twarzy? To absolutny dowód na to, że czuje się w twojej obecności bezpiecznie i komfortowo. Taka reakcja kota w naszą stronę jest dużym komplementem, gdyż zwierzęta te słyną ze swej czujności i nieufności. Jeśli jednak w twoim towarzystwie ich ciało staje się wiotkie, a łapka subtelnie gładzi twój policzek, to wiedz, że twój pupil czuje się pewnie i bezpiecznie.
Poczucie bezpieczeństwa
Koty zostały obdarowane przez naturę łapkami i pazurami, aby w razie ataku mogły się bronić przed intruzem. Dotykając ich, sprawiasz, że zwierzę poczuje się niepewnie i bezbronnie. W chwili, gdy kot kładzie na nas łapki, zyskuje poczucie kontroli nad sytuacją. Poza ostrymi zębami to właśnie łapki stanowią dla kota mechanizm obronny, dlatego nie mogą być w żaden sposób blokowane ani krępowane. W przypadku, gdy łapki pupila naprzemiennie ugniatają np. nasze kolana, to oznaka tego, że kot czuje się szczęśliwy. W ten sposób wraca myślami do dzieciństwa, gdzie karmiony mlekiem matki pobudzał łapkami gruczoły mleczne do produkcji pokarmu.
Kot przenosi na siebie twój zapach
Gruczoły zapachowe kota ulokowane są w okolicach pliczków oraz na łapkach. W sytuacji, gdy kot ociera się o człowieka, dochodzi do wymiany zapachów. Pupil pozostawia swoje feromony wszędzie tam, gdzie chce zaznaczyć swój teren. Przykładem mogą być obdrapane meble albo… człowiek. Zatem jeżeli kot dotyka łapką twarzy, pozostawia swój znak na tobie. Świadczy to o tym, że zarezerwował sobie ciebie na wypadek nieproszonego gościa.
Kot okazuje miłość i odwdzięcza się za głaskanie
Te domowe tygrysy są wyjątkowo inteligentne i spostrzegawcze. Doskonale pamiętają każdy czuły gest skierowany w ich stronę. Uwielbiają drapanie za uchem, pod brodą i na głowie. Jeżeli więc kot dotyka łapką twojej twarzy, to możliwe, że chce się odwdzięczyć za pieszczoty w podobny sposób.
Dowiedz się także, ile śpi kot.
Kot chce się bawić albo jeść
Kiedy pupil widzi, że śpisz, nie pozostaje mu nic innego, jak cię obudzić. Głaskanie łapką po twarzy lub po włosach to bardzo skuteczny sposób mruczka na poinformowanie, że jest głodny albo znudzony. Kot szybko domyślił się, że człowiek reaguje na tego typu bezpośrednie gesty. Jeżeli jednak nie zgadzasz się na to, aby kociak w ten sposób informował cię o swoich potrzebach — bądź konsekwentny. Stanowczo i delikatnie zabroń zwierzęciu na ataki łapką. Pamiętaj, to czy będziesz pozwalał kotu na takie reakcje, nie może być podyktowane twoim aktualnym samopoczuciem.
Kot dotyka łapką twarzy? Testuje cię!
Sprawdzanie cię przez mruczka jest często spotykanym zachowaniem u kotów. Zwierzę stopniowo poznaje, nabiera zaufania i śmiałości wobec ciebie. Ocenia, na ile może sobie pozwolić. Takie sytuacje zdarzają się szczególnie wtedy, gdy zabraliśmy kota ze schroniska lub z ulicy. Przygarnięte zwierzęta potrzebują więcej czasu na oswojenie z nową sytuacją i zbudowania zaufania do człowieka. Pozwól kotu, aby samodzielnie i w swoim tempie odnalazł się w nowej rzeczywistości. Nie przyśpieszaj ani nie oddalaj zdarzeń. Jeśli nowy członek rodziny zaczyna dotykać twojej twarzy, to jest to jego sposób na okazanie swoich uczuć.
Kot dotyka twojej twarzy? Zwierzak czuje się osaczony
Koty zachowują się w ten sposób, gdy jest zaburzona ich przestrzeń osobista. Być może przekroczyłeś kocie granice i mruczek subtelnie cię o tym informuje. Bywa, że kot czuje się przytłoczony od nadmiaru pieszczot i noszenia na rękach. Kładąc łapkę na twojej twarzy, a nawet delikatnie cię odpychając sygnalizuje, że potrzebuje więcej prywatności. Jeżeli kot potrzebuje posiedzieć sam na kanapie w domu, to mu na to pozwól i poczekaj, aż stęskniony wróci położyć się na twoich kolanach i zażąda ponownego głaskania.
Podsumowanie
Mówi się, że koty nie potrafią okazywać uczuć, tak bardzo, jak psy. Prawda jest taka, że koty, jako zwierzęta niezależne, komunikują się z człowiekiem w inny, swój własny sposób. Koci język jest na tyle bogaty, że czasem człowiekowi trudno jest się w nim odnaleźć. Gdy kot kładzie łapkę na twarzy, mruczy albo ociera się o ciebie głową. Takie sytuacje należy analizować pod kątem danej sytuacji. Inne towarzyszące sygnały np. ułożenie ogona, wibrysów czy sama postawa kota, powinna być całościowo przez nas odczytywana, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień z naszym pupilem. Rozpoznawanie komunikatów jest prostą drogą do zbudowania realnej więzi z kotem i zaspokajania jego potrzeb.