Dlaczego kot gryzie? Poznaj przyczyny Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Zrozumieć kota

Dlaczego kot gryzie? Poznaj przyczyny

Opublikowane: 12:09 Przeczytasz w: 7 min

Koty z natury są drapieżnikami. Polowanie na ofiarę jest częścią instynktu łowieckiego. Nie ma więc nic dziwnego, w tym, że kot gryzie zabawki albo poluje na wędkę z myszką. Natomiast gdy udomowiony kot gryzie właściciela lub innego kota, jest to istotny problem. Przyczyn takiego zachowania może być co najmniej kilka. Zawsze najpierw należy wykluczyć problemy zdrowotne kota, a następnie rozważyć zaburzenia behawioralne. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego mruczek gryzie, to przeczytaj poniży artykuł.

Spis treści

    Dlaczego mały kot gryzie właściciela i jak go tego oduczyć? 

    Młode koty poznają świat na wiele sposobów np. poprzez dotykanie przedmiotów, wąchanie czy lizanie. Istotna jest też zabawa i nawiązywanie kontaktu z opiekunem. Wielu właścicieli mruczków bawi się z nimi rękoma. Niektóre osoby pozwalają kotom na gryzienie rąk albo nóg. Jest to kardynalny błąd, ponieważ pupil uczy się wtedy, że części ciała właściciela są zabawkami, które można gryźć, drapać i polować na nie. Warto zapamiętać, że podczas zabawy między kotem a opiekunem zawsze musi być bariera np. wędka albo myszka. Dzięki temu można nawiązywać relację z pupilem w pozytywny sposób i nauczyć go, jak wygląda właściwe zachowanie w trakcie zabawy. 

    Kocięta są bardzo aktywne. Nie bez powodu mówi się, że warto przygarnąć od razu dwa młode koty, ponieważ łatwiej będzie zapanować nad ich energią. Jednak wielu opiekunów nie może sobie pozwolić na dwa czworonogi w domu, więc pupil zostaje jedynakiem. Kociak, który ma zbyt mało bodźców, będzie się nudził i zwykle zaczyna zaczepiać właściciela. Często, aby zwrócić uwagę młody kot gryzie lub drapie człowieka albo przedmioty. Kociak od początku powinien mieć jasno wytyczone granice i zakaz używania pazurów oraz zębów podczas zabawy

    Jeśli kot delikatnie podgryza w trakcie głaskania albo drapie opiekuna, to należy przerwać pieszczoty i odwrócić jego uwagę np. wychodząc do innego pomieszczenia. Trzeba też być czujnym pod względem tolerancji kota na głaskanie. Kocie zachowanie może wynikać z braku zgody na zbyt intensywny dotyk albo pieszczoty w nieodpowiednim miejscu. Wiele mruczków nie lubi głaskania okolic ogona oraz brzucha. Kiedy opiekun przekroczy granice tolerancji, początkowo kot delikatnie podgryza, a później może przejść do czynnego ataku. 

    Karolina Ściubisz lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Dlaczego dorosły kot gryzie właściciela? 

    W przypadku dorosłych kotów źródło problemu często związane jest ze zdrowiem fizycznym czworonoga. Zwierzęta bardzo długo ukrywają dolegliwości bólowe. Istnieje kilka jednostek chorobowych oraz grup chorób, w których jednym z objawów mogą być agresywne zachowania. Oto niektóre z nich: 

    • choroby zakaźne m.in. FIV (niedobór immunologiczny kotów), FeLV (kocia białaczka), FIP (zakaźne zapalenie otrzewnej), toksoplazmoza, wścieklizna, 
    • choroby nowotworowe, 
    • nadczynność tarczycy, 
    • wady genetyczne np. wodogłowie, 
    • zespolenie wrotno-oboczne, 
    • choroby wywołujące ból np. zwyrodnienia stawów. 

    Oprócz nieprawidłowości związanych ze zdrowiem fizycznym kotów należy pamiętać o chorobach psychicznych. Zaburzenia behawioralne, które mogą prowadzić do tego, że koty gryzą, to między innymi

    • fobie proste i złożone, 
    • nadaktywność, 
    • zespół deprywacji sensorycznej, 
    • zaburzenia jednobiegunowe, 
    • zaburzenia lękowe o różnych przyczynach. 

    Agresywne zachowanie zwierzęcia zawsze należy skonsultować z lekarzem weterynarii oraz zasięgnąć porady behawiorysty. Tylko współpraca między opiekunem i specjalistami pomoże odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kot gryzie, drapie i zachowuje się nietypowo. 

    Nuda - odpowiedź na pytanie, dlaczego kot gryzie 

    Oprócz zaburzeń zdrowotnych: fizycznych i psychicznych, ważnym źródłem stresu, które może wywoływać agresywne zachowania, jest nuda. W naturze mruczki spędzają wiele godzin na polowaniu, podczas którego zaspokajają instynkt łowiecki. W domu koty głównie śpią, a jedzenie otrzymują prosto do miski. W związku z tym mogą być sfrustrowane i gryzienie właściciela albo innych domowników jest próbą odreagowania oraz zwrócenia na siebie uwagi. Mruczek domaga się w ten sposób głaskania i zabawy. Pupila można zmobilizować do zdobywania pokarmu, stosując matę węchową. Kot musi wyszukiwać kawałki jedzenia wśród splątanego materiału albo próbować wyciągnąć smaczki z kieszonek maty. Dzięki temu pupil przez pewien czas jest zajęty i pozytywnie wykorzystuje swoją energię. 

    Dlaczego kot gryzie inne zwierzęta? 

    Przyczyną agresji w stosunku do innych kotów może być na przykład nieprawidłowa socjalizacja. Często zdarza się, że opiekun wprowadza zwierzę do nowego domu, w którym są już inne mruczki, bez socjalizacji z izolacją. Jest to błąd i zazwyczaj koty źle znoszą takie łączenie. Pupile najpierw muszą poznać swój zapach, a dopiero później mogą się spotkać. 

    Niektóre koty ciężko znoszą towarzystwo innych czworonogów, bo w pierwszych tygodniach życia nie miały kontaktu z rodzeństwem. Mogły też zostać osierocone i odchowane przez człowieka. Agresja wynika wtedy z nieznajomości zasad społecznych. W takim przypadku można oduczyć kota gryzienia innych osobników poprzez cierpliwą socjalizację i stopniowe oswajanie najpierw z zapachem, potem widokiem, a następnie obecnością kotów. 

    Gryzienie innych kotów może też wynikać z choroby. Kiedy mruczek odczuwa ból, nie ma ochoty na zabawy czy pieszczoty z innymi członkami stada. Jeśli kot do tej pory nie był agresywny w stosunku do pozostałych domowników, to najlepiej skonsultować to z lekarzem weterynarii. 

    Karolina Ściubisz lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Co zrobić, gdy kot gryzie przedmioty? 

    Gryzienie różnych rzeczy może wynikać z nudy i zbyt małej ilości bodźców dostarczanych kotu. Takie negatywne zachowania czasami są objawem chorób przewodu pokarmowego lub nieprawidłowości psychicznych m.in. zaburzeń lękowych lub obsesyjno-kompulsywnych. W związku z tym warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i wykonać odpowiednie badania. 

    Jak oduczyć kota gryzienia kabli? 

    Poważny problem to sytuacja, kiedy kot gryzie kable. Grozi to jego zdrowiu i życiu, dlatego w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć przewody, aby pupil nie miał do nich dostępu. Następnie trzeba znaleźć przyczynę takiego zachowania. Bardzo często kot czuje się znudzony i chce zwrócić na siebie uwagę. Zauważa, że kiedy gryzie kable, to opiekun się nim interesuje, więc powtarza negatywne zachowanie. Dobrym pomysłem są interaktywne zabawki, które zmęczą kota intelektualnie. Oprócz tego opiekun powinien spożytkować energię mruczka przez wspólną zabawę. Świetnym sposobem są kocie wędki, które pozwalają pupilowi zaspokoić silny instynkt łowiecki. 

    Podsumowując, koty są bardzo inteligentnymi zwierzętami i szybko się uczą. Zadaniem opiekunów jest wyznaczenie granic podczas zabawy i innych czynności. Dzięki temu życie z mruczkiem stanie się przyjemnością. 

    Gryzienie kabli może być związane z nudą lub poszukiwaniem uwagi. W takich przypadkach warto skupić się na zapewnieniu kotu stymulacji umysłowej i fizycznej. Interaktywne zabawki i regularne zabawy z kotem, np. z użyciem wędki, mogą znacznie zredukować takie zachowania.

    Dr. Mark Thompson (US) behawiorysta zwierzęcy, specjalista zachowań kotów
    Bibliografia
    1. S.Schroll, J.Dehasse, Zaburzenia zachowania kotów, Edra Urban&Partner, s. 30-32, 105-112, 2009 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci