Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Zrozumieć kota

Czy kot może mieć zespół Downa? Czym się objawia?

Opublikowane: 10:44 Przeczytasz w: 5 min

Genetyka to fascynująca dziedzina nauk biologicznych. Dzięki jej rozwojowi w 1959 roku badania naukowców Jeromego Lejeune, Marthe Gautier i Raymonda Turpina doprowadziły do odkrycia przyczyny zespołu Downa. Dowiedziono, że istota tej choroby leży w posiadaniu dodatkowego chromosomu w 21 parze. Czy koty mają zespół Downa? Odpowiadamy.

Spis treści

    Czy kot może mieć Downa?

    Osoby z zespołem Downa posiadają sumarycznie 47 chromosomów (w przeciwieństwie do ludzi zdrowych, który mają ich 46 - 23 pary). Wynika to z aberracji chromosomowej powodującej trisomię 21 pary. Częstość występowania opisywanego schorzenia szacuje się na 1 na 800-1000 żywych urodzeń. Można więc uznać, że obecność dodatkowego chromosomu w 21 parze to stosunkowo częste zjawisko w naszej populacji.

    Zespół Downa jest więc nieodzownie powiązany z kariotypem (kompletnym zestawem chromosomów danego gatunku) człowieka. Nie występuje więc u innych zwierząt. Każdy gatunek ma swój unikalny kariotyp, na który składa się liczba chromosomów i rozlokowanie na nich konkretnych genów. Wady genetyczne są więc swoiste dla gatunku.

    Przykładowo, Zespół Klinefeltera u człowieka charakteryzuje się obecnością dodatkowego chromosomu X u mężczyzn. Wada ta objawia się kobiecą budową ciała i bezpłodnością. Podobne zaburzenie występuje u kotów, nie jest ono jednak nazywane zespołem Klinefeltera. Koty z dodatkowym chromosomem X wykazują cechy interseksualizmu i również są z reguły bezpłodne. Nie można jednak stawiać znaku równości pomiędzy posiadaniem dodatkowego chromosomu X u człowieka i kota. Są to dwa odmienne gatunki posiadające zupełnie inny kariotyp. Opisywane schorzenie można uznać więc za podobne, ale nie takie samo.

    Ile chromosomów ma kot z zespołem downa?

    Koty posiadają 19 par chromosomów (sumarycznie 38) - 18 par autosomalnych i jedną parę chromosomów płciowych (XY u samców i XX u samic). Zespół Downa u kota nie występuje. Oczywiście, opisuje się inne różne wady wrodzone i genetyczne. Nie istnieje jednak kocia choroba będąca analogią ludzkiego zespołu Downa.

    Warto jednak nadmienić, że istnieje szereg różnych chorób mogących przypominać trisomię 21 chromosomu u mruczków. Przykładem takiego schorzenia jest wrodzona panleukopenia.

    Czy kot może mieć zespół Downa? Czym się objawia? Źródło:123rf.com

    Kot z downem — objawy

    Panleukopenia to choroba zakaźna powodowana przez koci parwowirus (FPV). W trakcie choroby dochodzi do silnego spadku odporności mruczka i intensywnej biegunki doprowadzającej do odwodnienia, co w przypadku kociąt może doprowadzić nawet do śmierci. U dorosłych mruczków zakażenie przebiega z reguły łagodnie lub subklinicznie (z wyjątkiem zwierząt cierpiących na FIV lub i FeLV, u których panleukopenia może być śmiertelna), niemniej jednak obserwuje się śródmaciczną drogę szerzenia się choroby. Oznacza to, że ciężarna kotka będąca nosicielką wirusa może zarazić płody. Doprowadza to do ich resorpcji, ronień lub rodzenia się żywych zwierząt z ciężkimi deficytami neurologicznymi.

    Mruczek z wrodzoną panleukopenią może wyglądać i zachowywać się jak "kot z zespołem Downa". Dochodzi wówczas do:

    • drżeń,

    • zmian behawioralnych,
    • szerokiego lub asekuracyjnego chodu,
    • utraty równowagi.

    Całe szczęście, szczepienia kotów obejmują tę chorobę, w związku z czym notuje się ją coraz rzadziej.

    Czy kot może mieć ADHD?

    ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, to zaburzenie psychiczne występujące u ludzi. Objawia się trudnością w utrzymywaniu skupienia, impulsywnością, brakiem wytrwałości w działaniu i zwiększoną podatnością na zmęczenie. ADHD nie występuje u kotów. Zaburzenia zachowania cechujące się nadpobudliwością u mruczków cechują się inną etiologią i powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem weterynarii i kocim behawiorystą.

    Zwierzaki mogą stanowić jednak doskonałe wsparcie dla osób z ADHD. Rasy takie jak np. koty syberyjskie uspokajają i wyciszają.

    Zespół Downa u kota — podsumowanie

    Istnieje wiele schorzeń u kota mogących wpływać na jego wygląd i tym samym przypominać zespół Downa. Warto jednak wiedzieć, że choroba ta nie występuje u mruczków. Wynika to z różnic w kariotypach ludzi i kotów.

    Panleukopenia może przypominać zespół Downa u mruczków. Jeśli kot urodził się z tą chorobą zakaźną w wyniku zakażenia śródmacicznego, z pewnością będzie wykazywał szereg deficytów neurologicznych z pozoru podobnych do trisomii 21 chromosomu u człowieka.

    Inne ludzkie schorzenia takie jak ADHD również nie występują u mruczków. Należy mieć świadomość tego, że kot to zupełnie odmienny gatunek. Nie wszystkie choroby notowane u ludzi są opisywane u kotów.

    Bibliografia
    1. "Wady wrodzone małych zwierząt - trudny temat" - W. Niżański; Magazyn Weterynaryjny; 04/2018
    2. "Panleukopenia kotów" - M. Zmarlak, 20/07/2018, Weterynarianews.pl

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.