Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Ptaki

Wróbel — wszystkie informacje i opis gatunku

Opublikowane: 17:45 Przeczytasz w: 6 min

Z całą pewnością można stwierdzić, ze wróble to najpopularniejsze polskie ptaki, ale występują też one na niemal każdym kontynencie. Osiedlają się one w pobliżu ludzkich siedzib, budując gniazda w dziuplach drzew lub otworach znajdujących się w budynkach. Oto czym charakteryzują się wróble i jakie są ich zwyczaje.

Spis treści

    Wróbel — występowanie

    Wróble są ptakami silnie związanymi z człowiekiem. Pojawiły się one w ludzkich osadach już przed kilkoma tysiącami lat. Ptaki te przywędrowały do Europy z terenów azjatyckich i afrykańskich, a przyłączyły się do ludzi prawdopodobnie w Persji Azji Mniejszej już około 10 tys. lat temu. Ich obecność odnotowano przede wszystkim na obszarze Europy i Azji, natomiast nie są one spotykane w Chinach i na Syberii. Żyją również w Afryce.

    Wróble zostały sztucznie wprowadzone do Australii, Nowej Zelandii i Ameryki. W 1851 roku w Nowym Jorku wypuszczono ich pierwszych osiem par, a obecnie wielkość populacji szacowana jest w Stanach Zjednoczonych na 75 mln par. Nie jest to bez wpływu na dobrostan 70 różnych innych żyjących tam gatunków ptaków, przede wszystkim ze względu na konkurencję o miejsca lęgowe.

    Warto wiedzieć, że od wróbla pochodzi też nazwa całego rzędu ptaków zwanych wróblowatymi, obejmującego aż 4,5 tys. gatunków. Wśród nich można wyróżnić takie podgatunki jak wróbel:

    • południowy,
    • pręgowany,
    • towarzyski,
    • samotny,
    • pustynny,
    • skalny

    oraz wiele innych. Różnią się one od siebie m.in. upierzeniem, wielkością i miejscami występowania.

    Wróble domowe — wygląd

    Wróble to ptaki o stosunkowo dużej głowie. Mają one długość ciała około 17 centymetrów, a skrzydeł – około 8,5 centymetra. Są lekkie, ważą około 30 gramów.

    Ptak ten ma jasnoszare policzki i brązowe skronie, a od jego oka do dzioba biegnie czarny pasek. Na brązowym grzbiecie wróbla możemy dostrzec czarne kreskowanie, a na skrzydłach białą przepaskę. Jego wierzch jest szary połyskujący niebieskawymi refleksami. U samców w szacie godowej występuje czarny „śliniak” na piersi, a jego wielkość i intensywność ubarwienia ma wpływ na atrakcyjność wróbla dla samic. Jednakże jesienią barwy wróblich kawalerów nie są już tak intensywne.

    Samice wróbla są brudnoszare od spodu i szarobrązowe, czarno kreskowane na grzbiecie. Nie posiadają one czarnych piór wokół oczu ani szaroniebieskiej czapeczki na głowie.

    Gdzie wróble zakładają gniazda?

    Wróble występują zazwyczaj w sąsiedztwie siedzib ludzkich zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich. Do założenia gniazd zachęca je obecność człowieka. Potrafią one schodzić za ludźmi nawet setki metrów pod ziemię, chociażby do kopalń, gdzie mogą rozmnażać się nawet przy sztucznym oświetleniu.

    Swoje kuliste domy z daszkiem i bocznym wejściem te sympatyczne ptaki budują często w szczelinach budynków oraz na niewielkich drzewach i gałęziach wysokich krzewów, a także w stodołach i budkach lęgowych, za uchwytami mocującymi rynny, w doniczkach, na gankach, parapetach i latarniach ulicznych. Ich siedziby można również znaleźć w pompach na szybach naftowych, a często nawet w gniazdach bocianów oraz innych dużych ptaków. W gorącym klimacie takie locum zapewnia im ochronę przed słońcem i upałem – a w naszym przed chłodem.

    Źródło: 123rf.com

    Wróble domowe — zwyczaje i zachowania

    Wróble to wdzięczne, bardzo ruchliwe i towarzyskie ptaszki zawsze przebywające grupie, co umożliwia im ochronę przed drapieżnikami i ułatwia znajdywanie pożywienia oraz przyswajanie nowych umiejętności.

    Ptaki te bardzo chętnie zażywają kąpieli w wodzie jak czy w piasku. Warto wiedzieć, że nie potrafią one chodzić po lądzie, a jeśli nie latają, poruszają się, przy pomocy charakterystycznych skoków. Nie boją się także żadnych wysokości – na tarasy widokowe najwyższych wieżowców potrafią dostać się windą. Natomiast są kiepskimi lotnikami, gdyż już 45 minut ciągłego latania może je doprowadzić do śmierci.

    Kiedy wróbel składa jaja?

    Wróble łączą się w stałe pary, a samce cechuje silna rywalizacja o partnerki. W okresie godowym bójki wśród nich nie należą bowiem do rzadkości, natomiast zazdrosne samice niszczą rywalkom gniazda i lęgi.
    Wróbel wyprowadza 2 – 4 lęgi w roku. Samica składa jaja już w marcu i wysiaduje je przez mniej więcej 2 tygodnie, a po wykluciu się młode, jeszcze przez 3 tygodnie pozostają w gnieździe.

    Czym żywi się wróbel?

    Wróble żywią się owocami, kwiatami, pąkami, liśćmi, nasionami, zbożami i różnymi resztkami ze stołu człowieka, a pisklęta karmione są głównie owadami.

    Gdzie wróble zimują w Polsce?

    Wróble nie odlatują do ciepłych krajów, pozostają w naszym kraju przez cały rok.

    Wróbel — passer domesticus ginący gatunek

    Obecnie ptaki, które towarzyszą człowiekowi na całym globie, zagrożone są wyginięciem. Tracą bowiem one swoje miejsca gniazdowania na skutek ocieplania budynków, remontowania elewacji czy usuwania szczelin i zakamarków. Na spadek liczby wróbli wpływa także betonowanie miast, likwidacja miejskich łąk i zanik owadów, a także usuwanie krzewów, zatrucie powierzchni ziemi pestycydami, spaliny, skażone powietrze oraz koty. Wróblom należy zatem pomagać, dokarmiając je oraz budując karmiki dla ptaków. Dokarmianie ptaków zimą jest często konieczne ale wymaga pewnej wiedzy.  NIe kazde pożywienie jest odpowiednie. Dla wróbli najlepsze pożywienie, które można podawać to:

    • nasiona słonecznika,
    • kasza: jęczmienna, gryczana, pęczak,
    • pszenica,
    • owies,
    • płatki owsiane.

    Podsumowanie

    Jak widać nasz poczciwy, pospolity wróbel to niezwykle barwna osobowość i ptak o ciekawych zwyczajach. Odznacza się on szczególnym pociągiem do przebywania w bliskości człowieka i wszędobylskością oraz seksualnym temperamentem wpływającym na niezwykłą u ptaków zaborczość w stosunku do partnera.

    Zapewne nie wszyscy wiedzą, że 20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wróbla, który wraz z sikorką bogatką i gołębiem domowym zajmuje istotne miejsce na polskiej liście najliczniejszych ptaków, gdyż jego populacja liczy aż 6 300 000 par.

    Bibliografia
    1. Dominik Marchowski Ptaki Polski SBM Renata Gmitrzak 2015

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.