Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Małe zwierzęta

Mole w domu — opis gatunków i jak się ich pozbyć?

Opublikowane: 12:53 Przeczytasz w: 6 min

Jak wyglądają mole? Czym różnią się między sobą mole spożywcze i mole ubraniowe? Jak się pozbyć moli z domu? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te zagadnienia, zapraszamy do lektury tekstu.

Spis treści

    Mole spożywcze

    Mole to owady wywodzące się z rzędu motyli. Mole spożywcze stanowią jeden z częściej pojawiających się w ludzkich domostwach gatunków moli. Wśród nich zdecydowanie najczęściej można spotkać takie owady jak:

    • mklik mączny,
    • omacnica spichrzanka,
    • mól ziarniak.

    Mole spożywcze osiedlają się w kuchni oraz spiżarni, zwykle zajmują sypkie produkty spożywcze, takie jak mąka, cukier, kasza, płatki owsiane, makaron, ryż, ziarna zbóż, nasiona roślin, orzechy, zioła, wyroby cukiernicze, bułka tarta oraz suszone owoce. Dorosłe mole, ale także larwy moli spożywczych możemy nieświadomie przynieść do domu ze sklepu, w którym zostały kupione produkty spożywcze. Obecność moli spożywczych można rozpoznać po charakterystycznych cienkich, klejących się pajęczynkach, znajdujących się w szafkach i na półkach z jedzeniem.

    Jak wygląda mol spożywczy? Te najczęściej spotykane mają długość ciała około 1 cm, ubarwienie: szaro-biało-brązowe albo srebrzysto-szare, u niektórych gatunków skrzydełka mogą być delikatnie postrzępione. Rozpiętość skrzydeł waha się od 14 do 18 mm. Ich larwy natomiast wyglądają jak malutkie około półcentymetrowe gąsienice, początkowo mają kolor jasno-beżowy, w kolejnych stadiach rozwoju mogą przybierać inne barwy, jak żółty, brązowy, czy zielony.

    Mole ubraniowe

    Mole ubraniowe to drugi rodzaj, po molach spożywczych, inwazyjnych owadów w domu. Mole odzieżowe, jak nazwa sugeruje, gnieżdżą się w szafach i szafkach z ubraniami. Do najbardziej znanych moli ubraniowych zalicza się następujące owady:

    • mól kożusznik — bytuje głównie w futrach, wełnie i pierzu,
    • mól włosienniczek — lubuje się w dywanach oraz różnych rodzajach tkanin.

    Larwy moli odzieżowych potrafią wykluć się już po 10 dniach od złożenia jaj przez dorosłego osobnika. Są jasnego koloru, długość ciała larwy wynosi około 10 mm. Larwy moli są bardzo żarłoczne, nie oszczędzają żadnych tkanin: mogą jeść bawełnę, wełnę, jedwab, skórę, futra, a także materiały sztuczne. Dorosłe mole odzieżowe nie spożywają ubrań, ponieważ nie posiadają aparatu gębowego, jednak za pośrednictwem skrzydeł mogą bez problemu przemieszczać się i składać jaja moli w różnych miejscach (samica w ciągu całego swojego życia może złożyć nawet 400 jaj). Mól odzieżowy ma wydłużone ciało i długie czułka oraz wzorzyste skrzydła.

    Pozbyć się moli odzieżowych wcale nie jest łatwo, ponieważ mają one zdolność do diapauzy, czyli zatrzymania rozwoju, jeśli warunki zewnętrzne nie są sprzyjające.

     

     

    Źródło: 123rf.com

    Stary środek na mole

    Zwalczanie moli spożywczych oraz tych, które niszczą ubrania, nie należy do prostych zadań, jednak przy konsekwentnym postępowaniu jest jak najbardziej możliwe. Domowe sposoby na mole spożywcze oraz mole odzieżowe to m.in.:

    • liście laurowe,
    • ziele angielskie,
    • woreczki, do których wkłada się suszoną lawendę, kawałki cytrusów i goździki,
    • napar z octu i olejku lawendowego, olejku z szałwii lub z rozmarynu,
    • wytrawne wino lub ocet jabłkowy.

    Jak jeszcze można pozbyć się nieproszonych gości z kuchni i garderoby? Warto pozbyć się moli używając gorącego powietrza z suszarki. Mole nie lubią też zimna (giną w niskiej temperaturze), dlatego pomóc może wietrzenie pomieszczeń.

    Należy dodać, że artykuły spożywcze oraz inne produkty żywieniowe, w których znaleźliśmy larwy moli lub mole, należy wyrzucić, a ubrania, w których bytowały owady — zutylizować. Pomieszczenia, łącznie z szafkami i wszystkimi półkami, trzeba gruntowanie wysprzątać, najlepiej przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem octu. Pozostałą odzież, która nie została zaatakowana przez mole, należy wyprać. A niezajęte przez mole produkty spożywcze — umieścić w szczelnie zamkniętych szklanych pojemnikach.

    Co na mole spożywcze?

    Aby nie dopuścić do inwazji moli spożywczych albo odzieżowych, należy działać jak najszybciej. Jeśli nie uda się zwalczyć owadów przy użyciu domowych sposobów, trzeba bezzwłocznie wprowadzić odpowiednie środki chemiczne, bądź specjalne pułapki na te szkodniki. Pozbyć się moli spożywczych oraz odzieżowych można przy wykorzystaniu specjalnych preparatów na mole, które można kupić w sklepach gospodarstwa domowego, w drogeriach, czy dyskontach.

    W przypadku zastosowania dedykowanych, kupnych produktów na mole również konieczne jest dokładne wysprzątanie zajętych przez mole powierzchni. Ubrania, dywany oraz tkaniny należy wyprać, wytrzepać. Nieodzowne jest również regularne sprawdzanie szaf, półek, w których z powrotem mogą zamieszkać owady.

    Jak wyglądają mole?

    Jeśli zauważysz w swojej kuchni lepkie pajęczynki, najpewniej oznacza to, że do twojego domu wprowadziły się niechciane insekty. Mole spożywcze są nieco większe od moli odzieżowych, mają też większą rozpiętość skrzydeł (u niektórych gatunków sięga ona nawet do 25 mm). Ubarwienie tych pierwszych jest przeważnie brązowe, natomiast mol ubraniowy zwykle przybiera szarą barwę. Skrzydełka niektórych gatunków moli ubraniowych wyglądają jakby były pokryte futerkiem, z kolei pewna odmiana moli spożywczych posiada poszarpane końcówki skrzydeł. Ich obecność sugerują także jaja znalezione np. w bułce tartej, czy suszonych owocach, albo między ciasno poukładanymi ubraniami. To niedużych rozmiarów gąsienice, zwykle jasnego koloru.

    Mole — podsumowanie

    Mole mogą zrobić duże spustoszenie w naszej kuchni, spiżarni, szafie albo garderobie. Owady spożywcze lokują się w produktach spożywczych, wybierając produkty sypkie, takie jak mąka, bułka tarta, ryż, czy cukier. Natomiast mol odzieżowy zagnieżdża się w ubraniach, tkaninach, dywanach, wykładzinach itp. wygryzając w nich dziury. W jaki sposób pozbyć się z domu moli? Przede wszystkim trzeba go starannie wysprzątać, umyć, wywietrzyć, wyprać materiały, w których mogły przebywać owady, wyrzucić wszelkie produkty zanieczyszczone przez insekty. Następnie należy użyć preparatów chemicznych ze sklepu albo spróbować domowych metod walki z tymi owadami. Profilaktycznie powinno się przesypywać żywność do szklanych pojemników, a do szaf chować tylko czyste ciuchy i luźno je układać na półkach bądź wieszać na wieszakach.

    Bibliografia
    1. Heiko Bellmann, Owady. Spotkania z przyrodą, Wydawnictwo Multico, 2015. Zbigniew Przybylak, 300 ekosposobów na szkodniki i choroby, Wydawnictwo Gaj, 2019.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.