Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Małe zwierzęta

Klatka dla chomika – jaką wybrać?

Opublikowane: 09:34 Przeczytasz w: 6 min

Chomiki są stworzeniami, które w swoim naturalnym środowisku dziennie przemierzają wiele kilometrów w poszukiwaniu pożywienia. Kopią tunele w ziemi oraz potrafią oddawać się jednej czynności przez długi czas. Jeżeli w twoim domu zagościł ten puchaty malec, to koniecznie przygotuj mu odpowiednie warunki do życia. Wszak chomik jest małym zwierzakiem o dużych potrzebach. Jedną z nich jest miejsce, w którym będzie mieszkać. Rodzi się zatem wiele pytań. Jaka klatka dla chomika będzie najlepsza? Czym się kierować przy jej wyborze? Jak ją urządzić? Odpowiedzi na nie znajdziecie w poniższym artykule.

Spis treści

    Chomik zakopany w trocinach

    Po co chomikowi klatka? 

    Tak jak w przypadku królików czy świnek morskich, chomik potrzebuje swojej przestrzeni. Ważne jest to, aby zwierzątko czuło się bezpiecznie i komfortowo, a takie poczucie może zapewnić mu klatka. W niej chomik będzie jadł, spał, zażywał aktywności fizycznej i załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne. Od czasu do czasu gryzoń może przemieszczać się po domu, jednak dla jego bezpieczeństwa potrzebny jest mu własny azyl z odpowiednim wyposażeniem. Właśnie dlatego oprócz klatki istotne znaczenie mają także dodatkowe akcesoria.  

    Jak urządzić klatkę? Akcesoria dla chomika 

    • Wyściółka/sianko - Dla gryzoni duże znaczenie ma podłoże klatki. Gruba ściółka jest istotna, ponieważ chomiki kochają kopać tunele i chować się w nich. Najlepiej nasypać do klatki trociny, które nie będą pylić, ani ranić zwierzęcia. Ważne jest także sianko będące częścią diety gryzonia. Nie może być ono zbyt twarde, aby nie wyrządzało maluchowi krzywdy.  
    • Kołowrotek – a także wszelkiego rodzaju półki, mosty, drabinki.  Jako że chomik to bardzo ruchliwe zwierzątko niezbędnym sprzętem jest kołowrotek. Zwierzę musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Wymiary sprzętu muszą być dostosowane do wielkości pupila. Kołowrotek nie może być zbyt mały, aby podczas biegania kręgosłup chomika nie wyginał się w łuk.  
    • Poidełko – dostęp do świeżej wody jest absolutnie niezbędny. Ważne jest to, aby woda była wymieniania codziennie. 
    • Karmidełko – dobrze, aby było porcelanowe lub gliniane. Często oferowane plastikowe chomik może przegryźć. Koniecznie podawaj pupilowi jedzenie dobrej jakości, aby uniknąć problemów z brzuszkiem.  
    • Domek - w nim chomiki często urządzają sobie toaletę, dlatego dobrze, aby domek nie miał dna, a trociny. Mocz swobodnie w nie wsiąknie, a tym samym nie narazi chomika na uduszenie oparami.  
    • Zabawki dla chomika - chomiki potrzebują stymulacji psychoruchowej, dlatego w ich klatce powinny znaleźć się specjalne zabawki dla chomików, takie jak tunele. 
    • Piaskownica - wbrew pozorom to bardzo ważne miejsce dla gryzonia. Zanurzając się w piasku chomik oczyszcza futerko z zanieczyszczeń.  

    Dowiedz się także, jaki transporter dla chomika wybrać

    Rodzaje klatek 

    Do wyboru mamy wiele rodzajów klatek – metalowe, ażurowe, tradycyjne czy takie, które przypominają pudełko. Największą popularnością cieszą się klatki metalowe. Są lekkie, przewiewne i łatwe w utrzymaniu czystości. Trzeba jednak uważać na rozstawienie prętów, aby chomik nie dał rady się przez nie przecisnąć. W takiej klatce chomik niestety ma możliwość wyrzucania ściółki na zewnątrz. Takiego problemu nie mamy posiadając klatkę przypominającą pudełko. Co więcej, jest ona łatwa w czyszczeniu, gdyż mamy dostęp do jej środka od góry. Mankamentem jest jednak słaba wentylacja oraz ryzyko wzrostu temperatury, jeżeli kojec będzie wystawiony na słońce. Do wyboru mamy także drewniany domek, który bardzo dobrze się prezentuje. Jest bezpieczny, zapewnia dobrą wentylację oraz duże pole widzenia. Plastikowa klatka to kolejna propozycja. Jest nieco mniej reprezentacyjna i wytrzymała. Za to jest łatwa w czyszczeniu i lekka. Zatem jej przenoszenie jest wygodne i łatwe. 

    Rodzaj klatki a rasa chomika 

    Czy rasa chomika ma znaczenie podczas zakupu klatki? Tak i to duże. Chomiki poszczególnych ras różnią się między sobą wielkością czy usposobieniem. Właśnie dlatego klatka powinna być dopasowana do zwierzęcia.  

    - Klatka dla chomika roborowskiego – to najmniejszy chomik, który jest dość trudny w oswojeniu. Mierzy około 4 cm, a zatem nie potrzebuje dużej klatki. Ze względu na swoją wielkość, pręty w jego klatce powinny znajdować się w odległości około 0,5 cm do siebie.  

    - Klatka dla chomika dżungarskiego – gryzoń tej rasy mierzy 7-10 cm, a jego waga wynosi około 30-40 g. Chomiki te są niezwykle ruchliwe, dlatego niezbędne są dla nich akcesoria umożliwiające aktywność fizyczną. Trzymanie tego zwierzaka z innymi gryzoniami nie jest dobrym pomysłem - chomiki te wolą samotność. Jeżeli więc planujemy opiekować się większą gromadką takich pupili, należy je od siebie odseparować. Najlepsza klatka dla tego gryzonia powinna posiadać pręty umiejscowione w odległości około 1 cm, aby chomik nie miał możliwości samodzielnego wydostania się na zewnątrz. 

    - Klatka dla chomika syryjskiego – to największe spośród innych ras chomików. Osiągają nawet 17 cm długości, dlatego do komfortowych warunków niezbędna jest im duża klatka oraz sporej wielkości elementy wyposażenia. Chociaż zwierzę to jest typem samotnika, to bywa żywiołowy i chętny do zabawy. Optymalna przestrzeń dla niego to 1m², gdyż pupil potrzebuje sporo miejsca. Co ważne, jego klatka powinna być wykończona trwałymi materiałami odpornymi na przegryzienia.  

    Klatki dla chomika - podsumowanie 

    Sympatycy tych małych zwierząt kładą duży nacisk na przygotowanie im odpowiednich warunków. Klatka dla chomika powinna być przestronna, wygodna i bezpieczna. Chociaż klatki różnią się od siebie, to w każdej powinny znaleźć się podstawowe sprzęty: poidełko, kuweta, miejsce na pokarm oraz przestrzeń do spania. Należy zrobić wszystko, aby stworzyć gryzoniowi ideale warunki do życia i przestrzeń do zabawy. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.