Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Małe zwierzęta

Ile żyją szynszyle? Długość życia szynszyli domowej

Opublikowane: 09:15 Przeczytasz w: 5 min

Szynszyla mała to bardzo popularny domowy pupil niewielkich rozmiarów. Ile żyją szynszyle? Co można zrobić, aby doczekały starości w dobrym zdrowiu? Sprawdź to!

Spis treści

    Szynszyle to zwierzątka, które żyją na zboczach wysokich gór w Ameryce Południowej. Chociaż ich rozmiar na to nie wskazuje, należą do dosyć długowiecznych gryzoni. Te inteligentne i ciekawskie zwierzaki są stworzone do życia w grupie. Uwielbiają zabawę, szczególnie tę związaną ze skakaniem i wspinaniem się. Szynszyle małe mają zaokrąglone ciała, krótkie kończyny, duże oczy i uszy, które charakteryzują się miękkim i gęstym futrem cenionym ze względu na swoją miękkość i delikatność. Są to zwierzęta aktywne o nocnym trybie życia, co oznacza, że są bardziej czujne i aktywne w godzinach wieczornych i nocnych.

    Ile żyją szynszyle?

    W naturze szynszyle żyją około 10 lat. Ewolucja doskonale przystosowała je do bytowania w surowym górskim środowisku. Świadczy o tym zarówno niezwykle gęste futro, jak i zdolność do pobierania dużej ilości suchego pokarmu. Mimo wszystko w naturalnym środowisku na te małe zwierzęta czeka wiele zagrożeń, przede wszystkim w postaci drapieżników.

    W niewoli życie szynszyli może być znacznie dłuższe. Niektórzy przedstawiciele tego gatunku dożywają nawet dwudziestego roku życia. Oczywiście ma na to wpływ wiele czynników, przede wszystkim zapewnienie tym zwierzętom dobrostanu. Niestety, szynszyle często hodowane są przemysłowo w celu pozyskania futer. Wówczas zwierzęta żyją bardzo krótko, ponieważ są uśmiercane, kiedy tylko osiągną pożądane przez hodowcę rozmiary.

    Co wpływa na długość życia szynszyli?

    To, jak długo żyją szynszyle jest w dużej mierze zależne od warunków, w jakich bytują. Te sympatyczne zwierzaki potrafią być naprawdę długowieczne. Bardzo dużo jednak zależy od starań opiekuna. Co wpływa na długość życia szynszyli? Przede wszystkim geny. Właśnie dlatego jeszcze przed zakupem gryzonia bardzo dobrze rozważ miejsce jego pochodzenia.

    Sprawdzona hodowla szynszyli to najlepszy wybór

    Wybór sprawdzonej hodowli ma ogromne znaczenie. Szynszyle sprzedawane w sklepach zoologicznych pochodzą z masowych hurtowni, gdzie ich rozród nie jest w żaden sposób kontrolowany. Oczywiście gryzonie w takich miejscach są tańsze niż w sprawdzonych hodowlach. Oszczędzając, wspieramy jednak nieetyczne praktyki i znacznie zwiększamy szansę na to, że nasz zwierzak będzie obciążony wadami genetycznymi.

    Odpowiednia dieta wpływa na długie życie

    To, co jedzą szynszyle ma bardzo duże znaczenie dla ich zdrowia i długości życia. Tak jak w przypadku innych małych zwierząt, mamy tu do czynienia z bardzo szybkim metabolizmem. Niewłaściwa dieta szynszyli szybko przełoży się na problemy zdrowotne, takie jak:

    • choroby stomatologiczne;

    • niewydolność nerek lub wątroby;

    • cukrzycę;

    • słabszą odporność.

    Koniecznie dowiedz się czym karmić szynszylę, jeszcze zanim zdecydujesz się na zakup lub adopcję pupila. Zwierzątko będzie potrzebowało stałego dostępu do siana, ale także właściwej kompozycji ziół oraz dobrego granulatu.

    Odpowiednie warunki mieszkaniowe

    Chociaż świadomość odnośnie potrzeb małych zwierząt z każdym rokiem rośnie, to jednak wiele gryzoni ciągle mieszka w nieodpowiednich dla siebie warunkach. Zbyt małe klatka, czy samotność to czynniki, które sprawiają, że zwierzęta żyją w ciągłym stresie a przez to częściej chorują. Wyprawka dla szynszyli powinna więc być dobrze przemyślana.

    Musisz pamiętać, że szynszyle to zwierzęta silnie stadne. Samotne życie jest dla nich bardzo trudne i zupełnie nienaturalne. Właśnie dlatego zakup tylko jednego zwierzęcia tego gatunku mija się z celem. Oczywiście nie każda samotna szynszyla poważnie zachoruje, jednak każda będzie żyła w niepotrzebnym stresie.

    Klatka dla szynszyli powinna być odpowiednio przestronna i wyposażona w piętra, po których zwierzaki będą się wspinać. Warto zadbać również o kryjówki, kołowrotki, czy dodatki – na przykład w postaci hamaków lub zabawek.

    Szynszyla mała i choroby

    Wielu lekarzy weterynarii mawia, że szynszyle dzielą się na zdrowe lub martwe. Wszystko dlatego, że te niewielkie zwierzaki naprawdę skutecznie ukrywają swój ból i dyskomfort. Zazwyczaj w momencie, w którym na pierwszy rzut oka widać, że dzieje się coś złego, na pomoc jest już za późno. Właśnie dlatego w przypadku tych zwierząt tak istotna jest profilaktyka.

    Zanim kupisz lub adoptujesz tego gryzonia sprawdź, czy w twojej okolicy przyjmuje lekarz weterynarii, który specjalizuje się w leczeniu egzotycznych zwierząt. Niestety lekarz, który na co dzień pracuje wyłącznie z psami i kotami, nie musi dysponować wiedzą i sprzętem, który w razie konieczności pomoże gryzoniowi.

    Badania profilaktyczne warto wykonywać przynajmniej raz w roku. A jakie? Zadbaj o badanie morfologiczne i biochemiczne krwi, jeżeli to możliwe rozszerzone również o profil tarczycowy. Warto również wykonać kontrolne USG, które odpowie na pytanie o stan najważniejszych narządów wewnętrznych. Szynszyle stosunkowo często ciepią na problemy stomatologiczne, dlatego niektórzy lekarze weterynarii zalecają również kontrolne RTG czaszki.

    Podsumowanie

    Szynszyle to długowieczne zwierzęta, które w warunkach domowych mogą żyć nawet dwadzieścia lat. Niestety bardzo wielu zwierzakom nie jest dane przeżyć nawet jednej dekady. Winne są temu nieodpowiednie warunki: brak właściwej diety, zbyt mała klatka, samotność czy po prostu niezrozumienie potrzeb gatunkowych. Szynszyle kupione w sklepie zoologicznym czy w pseudohodowli często obciążone są chorobami genetycznymi, przez co mogą częściej chorować. Jak widać, mamy bardzo duży wpływ na długość życia szynszyli. Zanim przygarniesz te zwierzątka pod swój dach, koniecznie poznaj ich potrzeby i wymagania!

    Bibliografia
    1. J. Kliszcz, A.Godlewska, A. Wdowiarska, „Profilaktyka chorób królików i gryzoni. Króliki i szynszyle",

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci