Kolor sierści jest jednym z przystosowań ewolucyjnych, do których należy także życie w grupie, wyczulone zmysły, a nawet to, jak śpią konie. Odpowiednie umaszczenie zapewniało kamuflaż i ochronę przed drapieżnikami, więc podlegało wpływom środowiska. Wraz z kolejnymi ewolucyjnymi zmianami u koni pojawiało się coraz więcej wariantów umaszczenia.
Spis treści
Jakie są umaszczenia koni?
Podstawowe maści koni to gniada, kara i kasztanowata. Ich powstanie zależy od wariantów dwóch genów:
-
E (Extension) - warunkuje rodzaj barwnika syntetyzowanego w skórze.
-
A (Agouti) - od niego zależy rozmieszczenie barwnika na powierzchni ciała.
Geny mają dwa allele (wersje), po jednym od każdego z rodziców. Do ujawnienia cechy warunkowanej przez wersję dominującą wystarczy jeden allel tego typu. Natomiast w przypadku cechy recesywnej trzeba odziedziczyć dwa allele w tym wariancie.
Umaszczenie gniade
W przypadku umaszczenia gniadego koń ma brązową sierść z ciemnym podpalaniem na kończynach, a grzywa i ogon są czarne. W przypadku obu genów — A i E — musi wystąpić allel dominujący. W takiej sytuacji syntetyzowany jest barwnik eumelanina (czarny), którego rozmieszczenie w skórze jest ograniczane.
Umaszczenie gniade to jeden z podstawowych typów, gdzie brązowa sierść jest połączona z czarnymi końcówkami, co wynika z dominacji alleli genów E i A. Te geny mają kluczowe znaczenie w określaniu kolorów koni.
Dr. Anna Schneider (Niemcy) lekarka weterynarii, specjalistka z zakresu genetyki zwierzątKoń gniady, 123RF
Umaszczenie kasztanowate
Konie kasztanowate mają rudo-brązową sierść, a kolor grzywy i ogona może być taki sam lub jaśniejszy. Maść kasztanowata występuje u zwierząt z recesywnymi allelami genu E, co skutkuje syntezą feomelaniny (żółto-czerwonego barwnika). Warianty genu A nie mają znaczenia.
Jak się mówi na czarnego konia?
U koni karych występuje czarna grzywa, ogon i sierść. Maść ta zależy od wystąpienia dominującego allelu genu E odpowiedzialnego za syntezę czarnego barwnika i recesywnych alleli genu A — by nie doszło do ograniczenia rozmieszczenia eumelaniny.
Rozjaśnione umaszczenia koni
Umaszczenie koni jest cechą warunkowaną przez wiele genów. Spotyka się wiele modyfikacji maści podstawowych, które często są pożądane w przypadku konkretnych ras.
Rozjaśnione kremowe
Gen kremowy wpływa na rozjaśnienie maści podstawowej. Wpływ genu zależy też od tego, czy koń dziedziczy jedną czy dwie kopie. W przypadku pojedynczej wersji wyróżnia się trzy warianty:
- Izabelowata — rozjaśnienie maści kasztanowatej, sierść jest beżowa, a grzywa i ogon zwykle jaśniejsze.
- Jelenia — rozjaśnienie maści gniadej, ciało konia jest beżowe, natomiast grzywa i ogon pozostają ciemne.
- Kara przydymiona — rozjaśnienie maści karej, u takich koni występuje czekoladowa barwa sierści.
- Jeśli koń dziedziczy dwie kopie genu mogą powstać następujące odmiany:
- Cremello — rozjaśniona kasztanowata, konie mają jasną skórę, niebieskie oczy i kremową siersć.
- Perlino — rozjaśniona gniada, podobna do cremello, lecz grzywa i ogon są zwykle ciemniejsze od ciała.
- Kremowe przydymione — rozjaśniona kara, rzadko spotykana, sierść jest kremowo-szara.
Perłowe
Perłowe umaszczenie koni jest cechą recesywną, co oznacza, że do jej pełnego ujawnienia niezbędne są dwa recesywne allele. Konie perłowe mają sierść w różnych odcieniach — różowawą, morelową lub szarą z połyskiem, co zależy od maści podstawowej. W układzie heterozygotycznym (jeden allel dominujący, a drugi recesywny) barwa sierści nie zmienia się, lecz uzyskuje charakterystyczny połysk.
Snowdrop i Sunshine
Snowdrop i Sunshine to dwa geny wpływające na maść konia podobnie jak rozjaśnienia perłowe i kremowe. Trwają szczegółowe badania na ich temat.
Bułane umaszczenie koni
Umaszczenie bułane powstaje pod wpływem dominującego genu D, który rozjaśnia kolor kłody, natomiast grzywa i ogon pozostają niezmienione. Klasyczny bułany to rozjaśnienie maści gniadej, myszaty — karej, a rzadko spotykany czerwonobułany — kasztanowatej.
Umaszczenie myszate jest typowe dla koników polskich. Cechą charakterystyczną jest też ciemna pręga wzdłuż grzbietu i pręgi na kończynach. Tylko osobniki tej maści mogą być zarejestrowane do dalszego rozrodu. Tak jak inne polskie rasy koni koniki polskie posiadają swoje księgi stadne, stanowiące podstawę pracy hodowlanej.
Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plRozjaśnione srebrne jabłkowite
Gen srebrny wpływa jedynie na eumelaninę — jego wpływ nie będzie widoczny u koni kasztanowatych. U gniadych i karych pojawiają się jasne włosy w grzywie i ogonie. Konie srebrne wykazują predyspozycje do wrodzonych schorzeń oczu.
Szampańskie umaszczenie koni
To umaszczenie konia pojawia się głównie wśród kilku ras m.in. Peruvian Paso i American Quarter Horse. Ich sierść zostaje rozjaśniona i dostaje metalicznego połysku, oczy zwykle przyjmują barwę zieloną lub bursztynową, a na skórze pojawia się wzór cętkowany, widoczny np. w okolicy pyska.
Pieczarkowe umaszczenie koni
Geny odpowiadające za tą modyfikację opisano stosunkowo niedawno. Maść pieczarkowa to rozjaśniona kasztanowata wpadająca w beże i szarości. Występuje głównie u kuców szetlandzkich.
Maść siwa — jak nazywa się biała maść konia?
Za tą maść konia odpowiada tzw. gen G. Konie siwe rodzą się w swojej maści zasadniczej, a w ciągu życia pojawiają się u nich coraz większe obszary białej sierści. Proces przebiega na różne sposoby — u koni może pojawiać się jabłkowitość ("jabłka" maści podstawowej), hreczka (ciemne plamki na białej sierści), czy krwawe odmiany będące plamami maści zasadniczej. Siwe umaszczenie konia predysponuje do rozwoju nowotworu — czerniaka. Wierzchowca należy regularnie dokładnie oglądać, zwłaszcza przy nasadzie ogona i okolicy odbytu.
Wzory białej sierści
Wśród wzorów białych włosów na sierści można wyróżnić maść srokatą, tarantowatą i dereszowatą. U koni srokatych białe włosy tworzą plamy na maści podstawowej. W zależności od ich wielkości, kształtu i ułożenia wyróżnia się kilka typów tej maści.
Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plUmaszczenie tarantowate jest cechą wielogenową, przez co opisano aż siedem możliwych wariantów (np. derka, płatki śniegu, oszroniony), różniących się rozmieszczeniem i wielkością plamek na sierści. Zdarza się, że tarant zmienia się wraz z wiekiem — zwykle powstają wzory o coraz większym udziale barwy białej. U tzw. tarantowatych lampartów szczególnie często diagnozuje się ślepotę nocną. Schorzenie zaburza działanie siatkówki i wpływa na to, jak widzi koń w ciemności. W przypadku maści dereszowatej białe włosy mieszają się z barwą podstawową na tułowiu zwierzęcia.
Maści koni — dlaczego maść końska tak się nazywa?
Umaszczenie koni jest cechą złożoną — wpływa na nią wiele genów, które mogą występować w różnych kombinacjach tworząc niepowtarzalne warianty. Dodatkowo w organizmach cały czas dochodzi do mutacji w materiale genetycznym, które mogą w przyszłości skutkować nowymi rodzajami umaszczenia koni.
Czy wiesz, jak długo żyją konie? Dowiedz się z naszego artykułu!
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.