Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów dla konia, zarówno do pielęgnacji, jak i jazdy. Czym kierować podczas kupna tych, często drogich, akcesoriów? Które z nich są niezbędne, a z których lepiej zrezygnować?
Spis treści
Jakie rzeczy są potrzebne dla konia?
Wybór akcesoriów dla konia jest kwestią indywidualną zależną od potrzeb zwierzęcia i właściciela. Zawsze należy dbać o to, by sprzęt dla konia był wykonany z wysokiej jakości materiałów i regularnie kontrolować go pod kątem ewentualnych uszkodzeń.
Produkty do pielęgnacji
Każdy koń powinien mieć własny zestaw produktów do pielęgnacji, w skład którego wchodzą szczotki, zgrzebła, gąbki, grzebień i kopystka. Nie są to drogie akcesoria, lecz ich stan ma znaczenia dla komfortu i zdrowia konia. Zanieczyszczona szczotka może stać się rezerwuarem drobnoustrojów, które z każdym czyszczeniem będą rozprowadzane po końskiej sierści.
Wybór szczotki w dużej mierze zależy od preferencji zwierzęcia. Niektóre konie wolą miękkie szczotki, inne przepadają za mocnym naciskiem zgrzebła. Warto eksperymentować i podążać za potrzebami swojego przyjaciela.
Sprzęt jeździecki
Wybór sprzętu jeździeckiego zależy od trenowanej dyscypliny, stopnia zaawansowania, a także budowy zwierzęcia i jeźdźca. W przypadku startu w zawodach konieczne jest stosowanie się do wytycznych odpowiedniej organizacji jeździeckiej np. PZJ (Polski Związek Jeździecki). Ogłowie i siodło oddziałują na głowę oraz grzbiet konia, przez co ich prawidłowe dopasowanie w ogromnym stopniu wpływa na komfort jazdy. Wybierając sprzęt jeździecki warto korzystać z porad trenera i doświadczonego saddle fittera. Należy również regularnie sprawdzać, czy siodło nadal jest wygodne. Choroby, zmiany obciążenia treningowego czy ciąża u konia wpływają na umięśnienie zwierzęcia i ułożenie sprzętu.
Równie ważnym elementem są czapraki i podkładki pod siodło — nie należy ich jednak stosować jako zamiennika wizyty saddle fittera. Warto pamiętać o jakości — tanie, słabo wyszyte podkładki szybciej ulegają odkształceniom i nie chronią prawidłowo grzbietu. Każdy koń powinien mieć swój czaprak — wymiany między zwierzętami mogą przyczyniać się do transmisji chorób.
Ochraniacze nie są niezbędnym elementem wyposażenia dla każdego konia. Mogą być przydatne w sytuacji, gdy koń wykazuje wady chodu tj. strychowanie, a także podczas zaawansowanych treningów. W przypadku częstych wyjazdów warto zaopatrzyć się w ochraniacze transportowe. Są one znacznie grubsze i wyższe, przez co koń może potrzebować czasu na oswojenie się z nimi.
Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plŹródło: 123rf.com
Derki
Nawet jeśli koń na co dzień nie używa derki, warto mieć przynajmniej jedną pod ręką. Może przydać się zimą po intensywnym treningu, w przypadku choroby lub wyjścia na wybieg przy bardzo mroźnej aurze.
Dostępne w sklepach derki różnią się właściwościami. Popularne są lekkie derki polarowe, które łatwo przenosić. Przydają się do okrycia konia po intensywnym treningu przy chłodnej aurze, aby mięśnie powoli ostygły, a pot wyparował. Grube, pokryte wodoodporną warstwą przeznaczone są dla koni, które w mroźne dni nie są w stanie same utrzymać ciepła — starszych, chorych lub golonych. Cienkie derki stanowią ochronę na lato — zalecane są dla zwierząt cierpiących z powodu lipcówki (alergii na ukąszenia owadów). Często mają wzór w paski zebry, który nie przyciąga tak komarów i meszek.
Co kupić dla pierwszego konia?
Zakup pierwszego konia to dopiero początek wydatków. Do kosztów utrzymania, lekarza, kowala czy trenera należy doliczyć także sprzęt jeździecki. W momencie przyjazdu konia do nowej stajni nie trzeba mieć szafy pełnej profesjonalnych akcesoriów, warto jednak się zaopatrzyć w podstawowe rzeczy dla konia tj.
- szczotki i kopystka,
- kantary i uwiązy,
- derka,
- akcesoria do pracy z ziemi np. kawecan i lonża,
- apteczka dla konia.
Pierwsze dni z nowym koniem zwykle spędza się na oswojeniu go ze stadem i otoczeniem stajni, a treningi wprowadza się stopniowo. W tym okresie można spokojnie dobrać kolejne akcesoria dla konia tj. siodło, ogłowie czy czapraki.
Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plJeśli boks dla konia znajduje się w stajni pensjonatowej zwykle nie trzeba martwić się o sprzęt związany z codzienną obsługą — widły, taczki, miotły. Warto zaopatrzyć się w mocną siatkę na siano i wiaderka na paszę.
Sprzęt dla konia
Wybierając akcesoria dla swojego konia warto dać sobie czas i skonsultować się z doświadczonymi osobami. Prawidłowo dobrany rząd w znacznym stopniu wpływa na komfort treningu i rozwój wierzchowca oraz jeźdźca. Nie wolno zapominać o regularnej kontroli i pielęgnacji sprzętu. Uszkodzone lub zanieczyszczone elementy mogą poważnie zaszkodzić zwierzęciu.
Prawidłowo dobrany rząd, taki jak siodło czy ogłowie, ma kluczowy wpływ na komfort zarówno konia, jak i jeźdźca. Niedopasowane elementy mogą prowadzić do urazów lub problemów zdrowotnych u konia.
Jane Smith (USA) specjalistka z zakresu zootechniki i jeździectwaBibliografia
- "Konie ujeżdżeniowe - jak skutecznie szkolić konie", Janet Foy
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.