Odpowiednia budowa stajni, wyposażenie boksu i codzienna obsługa mają ogromne znaczenie dla komfortu zwierzęcia — często jest to miejsce, w którym koń spędza większość doby. Warto poświęcić czas na dostosowanie budynku inwentarskiego dla koni — niezbędne jest m.in. odpowiednie zadaszenie boksu, antypoślizgowa podłoga i wytrzymałe ściany oraz drzwi.
Spis treści
Naturalne potrzeby koni
Konie są zwierzętami otwartych przestrzeni — sposób odżywiania, poruszania się, tworzenie stad, a nawet umaszczenie koni są przystosowaniami do takiego trybu życia. Mimo udomowienia podstawowe potrzeby tych zwierząt nie uległy zmianie — potrzebują ruchu na świeżym powietrzu, poczucia bezpieczeństwa i bliskości innych koni. Bez względu na wyposażenie i wielkość boksu, każdy kopytny powinien mieć możliwość codziennego wyjścia na wybieg!!! w stadzie. Niektóre polskie rasy koni tj. koniki polskie czy hucuły zwykle funkcjonują lepiej w chowie wolnowybiegowym niż w tradycyjnej stajni.
Rodzaje stajni
Wyróżnia się trzy typy utrzymania koni w stajni:
- Boksowy — każdy koń stoi we własnym boksie, w którym powinien móc się swobodnie poruszać.
- Stanowiskowy — konie stoją uwiązane w stanowiskach, mogą się położyć, ale nie obrócić, obecnie system rzadko stosowany.
- Biegalnie — konie utrzymywane są luzem w dużych pomieszczeniach.
Najczęściej stosuje się system boksowy w budynku zamkniętym lub tzw. stajni angielskiej, w której wejście do każdego boksu możliwe jest bezpośrednio z dworu. To rozwiązanie zapewnia zwykle optymalny dopływ świeżego powietrza do środka i prawidłową wentylację.
Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plWyposażenie stajni
Przygotowując się do budowy stajni, warto pamiętać, że potrzebne jest nie tylko miejsce dla koni. Od razu należy wyznaczyć dodatkowe pomieszczenia gospodarcze do przechowywania paszy, siana oraz maszyn i narzędzi. Niezbędne jest także miejsce na gnojownik — powinien znajdować się daleko od infrastruktury dla zwierząt i być odpowiednio zabezpieczony. W zależności od rodzaju stajni i potrzeb użytkowników konieczne może być też urządzenie siodlarni.
Boks dla konia
Pomieszczenie dla koni powinno być przede wszystkim bezpieczne, a wszystkie konstrukcje wykonane z trwałych materiałów. Zwierzętom należy zapewnić wystarczającą ilość miejsca. Niezwykle ważne jest oświetlenie i dostęp do światła dziennego, a także prawidłowa wentylacja. W stajniach niewietrzonych i zakurzonych zwierzęta częściej zapadają na choroby układu oddechowego. Ze względu na to, jak widzi koń lepiej unikać stosowania zbyt jaskrawego światła.
Wymiary boksu
Niektóre warunki utrzymania koni zostały określone w Rozporządzeniu z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej. Dotyczą m.in. minimalnych powierzchni boksów zależnych od wysokości konia w kłębie.
Powierzchnia boksu powinna wynosić:
1) dla koni dorosłych, których wysokość w kłębie wynosi do 1,47 m — co najmniej 6 m2;
2) dla koni dorosłych, których wysokość w kłębie wynosi powyżej 1,47 m — co najmniej 9 m2;
3) dla klaczy ze źrebięciem — co najmniej 12 m2.
Ściółka
Najczęściej stosowaną ściółką jest słoma. To stosunkowo tanie rozwiązanie, które zwykle dobrze się sprawdza. Zapewnia zwierzętom wygodę, chłonie wilgoć, może być też podjadana jako uzupełnienie diety. Alternatywne rozwiązanie tj. trociny, torf czy włókno kokosowe bywają konieczne w przypadku utrzymywania chorych zwierząt — cierpiących na schorzenia układu pokarmowego, oddechowego lub kopyt.
Bez względu na wybór podłoża należy pamiętać o kontroli jakości materiału i utrzymaniu czystości. Konieczne jest regularne usuwanie zużytej ściółki, dościelanie, a także okresowa dezynfekcja. Konie muszą mieć sucho, czysto i wygodnie.
Oceniając jakość ściółki w stajni, warto zaobserwować, jak śpią konie. Jeśli niechętnie się kładą, może to świadczyć o nieodpowiednim podłożu lub zaburzeniu poczucia bezpieczeństwa.
Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plPoidło
Obecnie częstym wyborem jest automatyczne poidło. Zapewnia ono koniowi stały dostęp do wody i znacznie ogranicza pracę w stajni. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie konie akceptują ten rodzaj pojenia — zawsze należy się upewnić, czy zwierzę umie korzystać z tego rozwiązania. Poidła automatyczne wymagają też regularnej kontroli, zwłaszcza zimą.
W przypadku pojenia z wiader należy kontrolować poziom wody przynajmniej 2-3 razy w ciągu dnia. Jest to rozwiązanie bardziej pracochłonne, ale wymaga mniejszych nakładów finansowych na etapie budowy stajni. Może być też konieczne w okresie zimowym, gdy temperatura w budynku spada poniżej zera. Grozi to zniszczeniem instalacji wodnej i poideł automatycznych.
Żłób
Żłób nie jest koniecznym wyposażeniem boksów w stajni. Może się okazać zbędny, jeśli konie karmione są z wiader. Bez względu na sposób zadawania paszy, narzędzia należy utrzymać w czystości. Gnijące resztki jedzenia w zakamarkach żłobu mogą prowadzić do schorzeń przewodu pokarmowego.
Konie w naturze większość pokarmu pobierają z poziomu gruntu. Należy zadbać o to, by nie musiały sięgać do zbyt wysoko zawieszonego żłobu. Taki problem może się pojawić np. w przypadku utrzymania kucyków w stajni dla dużych koni.
Jak wyposażyć stajnię?
Przygotowując boks dla konia warto pamiętać o kilku warunkach:
- konie powinny codziennie wychodzić na dwór,
- stajnia musi być jasna i przewiewna,
- wymiary boksu należy dostosować do wielkości konia,
- narzędzia i sprzęt jeździecki trzeba przechowywać w osobnym pomieszczeniu,
- należy dbać o czystość poideł, żłobów i regularnie wymieniać ściółkę.
Wyposażenie stajni ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i komfortu koni. Codzienny dostęp do świeżego powietrza i światła jest niezbędny dla ich dobrego samopoczucia.
Dr. Lisa Schneider (lNiemcy) lekarka weterynarii, specjalistka z zakresu opieki nad końmiBibliografia
- https://www.pzhk.pl/hodowla/
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.