Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Konie

Ile żyją konie? Tłumaczymy najważniejsze informacje ze świata koni

Opublikowane: 14:37 Przeczytasz w: 5 min

Najdłużej żyjący koń zapisany w Księdze Rekordów Guinnessa to Old Billy rasy Shire. Mimo ciężkiej pracy na londyńskich barkach dożył 62 lat. Współczesne konie żyją około 25 lat — wiele zależy od sposobu utrzymania, żywienia i opieki weterynaryjnej.

Spis treści

    Średnia długość życia konia dzikiego

    Dzikie konie średnio żyją krócej niż zwierzęta pod opieką człowieka. Na wolności narażone są trudne warunki pogodowe, ograniczony dostęp do pożywienia i atak drapieżników. W razie choroby muszą radzić sobie same. Ich długość życia zwykle nie przekracza 15 lat, a przyczyną śmierci są często urazy.

    Ile żyje koń udomowiony?

    Konie domowe żyją dłużej niż zwierzęta na wolności. Coraz więcej z nich dożywa 25, a nawet 30 lat. Najczęstszą przyczyną śmierci są schorzenia układu pokarmowego — kolki, spędzające sen z powiek każdemu właścicielowi koni. Życie koni skraca też choroba Cushinga, ochwat - schorzenie atakujące kopyta i nowotwory. Podeszły wiek predysponuje do rozwoju chorób oczu konia, układu ruchu i astmy, które znacznie obniżają komfort życia.

    Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Ile żyją konie? Tłumaczymy najważniejsze informacje ze świata koni. Źródło: 123 rf.com

    Jak starzeją się konie?

    Konie dojrzewają około 3-4 roku życia — przyjmuje się, że mają wtedy 20 "lat ludzkich". Należy pamiętać, że w tym czasie ich ciało nadal intensywnie się rozwija — kręgosłup zwierzęcia kostnieje dopiero około 6 roku życia. Trening powinien być dostosowany do możliwości młodego organizmu i prowadzić do rozwoju siły i elastyczności konia.

    Około 10 roku życia zwierzęta wchodzą w wiek średni — większość koni jest wtedy w szczytowym momencie rozwoju psychofizycznego.

    W wieku 20 lat konia uznaje się za seniora. Jego ciało stopniowo traci siły, a zwierzę staje się bardziej podatne na choroby. Odpowiednia opieka w tym okresie sprawia, że koń może żyć dłużej. Jeśli nie ma przeciwskazań zdrowotnych, zaleca się utrzymanie seniorów w lekkim treningu, dostosowanym do ich możliwości. Pomaga to w zachowaniu masy mięśniowej i stymuluje zwierzęta umysłowo.

    Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Co wpływa na długość życia konia?

    Długość życia koni zależy od wielu czynników. Są to m.in.:

    • rasa konia,
    • uwarunkowania genetyczne,

    • warunki utrzymania, szczególnie w okresie wzrostu i rozwoju,

    • odpowiednie żywienie,

    • opieka weterynaryjna,

    • użytkowanie i metody treningu.

    Opiekując się koniem, ma się ogromny wpływ na jego dobrostan i zdrowie. Wielu schorzeniom można skutecznie zapobiegać, co przekłada się na bardziej komfortowe i dłuższe życie konia.

    Długowieczne rasy konia

    Rasy konia różnią się między sobą wieloma cechami m.in. momentem dojrzewania i szybkością starzenia się. Długowieczność przypisuje się koniom ras prymitywnych tj. fiordy, koniki polskie i hucuły, które dojrzewają później niż konie gorącokrwiste. Znane są także z dobrego zdrowia i odporności na trudne warunki środowiskowe. Często 30 lat dożywają przedstawiciele rasy fryzyjskiej, hiszpańskie czystej krwi i araby.

    Dla końskich seniorów kluczowe jest dostosowanie diety do ich zmieniających się potrzeb. Starsze konie często mają problemy z trawieniem, dlatego należy dbać o odpowiednie rozdrobnienie i formę paszy.

    Dr. Laurie Lawrence (USA) specjalistka ds. żywienia koni

    Jak dbać o końskiego seniora?

    Starsze konie mogą wieść komfortowe pod warunkiem odpowiedniego zadbania o ich potrzeby. Zwykle wskazany jest regularny ruch i trening dostosowany do możliwości zwierzęcia. Część seniorów nadal może pracować pod siodłem, dla innych odpowiedni będzie spokojny spacer w ręku. Należy pamiętać o odpowiednim żywieniu — zapotrzebowanie na poszczególne składniki zmienia się wraz z wiekiem, a pobieranie pokarmu staje się coraz trudniejsze. Nieodpowiednie rozdrobnienie paszy predysponuje do kolek, wrzodów żołądka i utraty masy ciała. Starsze konie często muszą mieć wzbogaconą dietę o posiłki w formie papki, by pobrać odpowiednią ilość pożywienia. Boks dla konia w podeszłym zwykle nie wymaga dużych modyfikacji — niektóre zwierzęta mogą wymagać większego metrażu i głębszej ściółki, aby ułatwić kładzenie się i wstawanie. Zapewnia to komfort w czasie snu konia. Niezbędna jest opieka lekarza weterynarii i kowala — regularna kontrola stanu uzębienia (przynajmniej raz w roku), kopyt (zwykle co 6-8 tygodni), odrobaczanie i szczepienie. Zalecane są także badania krwi.

    Podsumowanie — jak długo żyją konie?

    Współcześnie konie coraz częściej dożywają 25-30 lat. Długość i komfort życia zwierząt w ogromnym stopniu zależy od opieki zapewnianej im przez właścicieli. Znaczenia ma m.in. żywienie, sposób utrzymania i treningu, a także profilaktyka zdrowotna.

    Bibliografia
    1. "Konie. Pochodzenie, rasy, cechy", Patrycja Zarawska, Walkowicz Ewa, SBM

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 5,0 | liczba ocen: 1
    0/400
    Kasia
    5
    29.12.2023

    Bardzo przydatne i konkretne informacje :)

    Nasi eksperci