Źródło: 123rf.com
 • Zoocialowe news

Dziki ryś przemierza Polskę w poszukiwaniu partnerki

Opublikowane: 21.11.202310:28 Przeczytasz w: 3 min

Ryś przemierzający kręte ulice Łodzi? To nie żart! Jak podaje Orientarium Zoo Łódź, ten wspaniały kot przywędrował do łódzkiego z północy Polski i czeka go jeszcze długa droga, bo najprawdopodobniej zmierza w stronę gór. Przekonajmy się, o co w tym wszystkim chodzi.

Spis treści

  Źróło: Orientarium Zoo Łódź, Youtube.pl

  Wielka odyseja pewnego rysia  

  Niedawno Internet obiegło nagranie, na którym majestatyczny kot przemierza ulice Łodzi w eskorcie pewnego samochodu. Jednak zanim mieszkańcy zaczęli bić na alarm, sprawę wyjaśniło Orientarium Zoo Łódź. Jak poinformowało Orientarium, nic nie wymknęło się spod kontroli – wręcz przeciwnie, wszystko idzie zgodnie z planem.  

  Film udostępniony przez Orientarium Zoo Łódź 

  Pracownicy Orientarium Zoo Łódź udostępnili nagranie z rysiem za pośrednictwem swojego kanału na platformie YouTube po to, aby ostrzec mieszkańców przed niepokojeniem zwierzęcia. Okazało się bowiem, że Ryś jest oznakowany, ma specjalną obrożę i jest cały czas śledzony przez zespół przyrodników – zwierzę nosi imię Rejent i przyjechało do Polski w listopadzie 2022 roku z austriackiego ośrodka hodowli w Mautern w ramach Projektu POIS.02.04.00-00-0143/16 „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”.  

  Orientarium Zoo Łódź wystosowało specjalny apel do wszystkich osób, których drogi mogły skrzyżować się z rzeczonym rysiem, w którym proszą, aby zapewnić temu wspaniałemu kotu spokój, ponieważ przyświeca mu wielki cel, a mianowicie, poszukuję on partnerki i w tym celu najpewniej będzie musiał pokonać drogę z północy aż na południe Polski.  

  Apel Orientarium Zoo Łódź:  

  Posłuchajcie nas dobrze! Ryś, który jest w Łodzi, idzie aż z północy Polski, jest oznakowany, śledzony przez przyrodników. Nie zbliżajcie się, dajcie mu spokój — prawdopodobnie kieruje się w góry, żeby znaleźć sobie partnerkę.  

  Jak zachować się podczas spotkania z rysiem?   

  Gdyby jednak zdarzyło ci się spotkać z rysiem, postaraj się nie zbliżać, ale i nie uciekać. Rysie są dzikimi zwierzętami i mogą być nieprzewidywalne, dlatego koniecznie zachowaj bezpieczną odległość. Jeśli zauważysz rysia, nie zaczynaj uciekać w panice. To może skłonić go do pościgu. Idź wolno w tył, unikając gwałtownych ruchów. 

  Pamiętaj także, aby unikać kontaktu wzrokowego. Patrzenie rysiowi prosto w oczy może być przez niego zinterpretowane jako wyzwanie. Staraj się unikać bezpośredniego kontaktu wzrokowego i zachowuj się spokojnie. Nie wydawaj z siebie głośnych dźwięków, które mogą zaniepokoić rysia. W razie konfrontacji staraj się sprawić wrażenie większego niż jesteś, podnosząc ręce i otwierając poły płaszcza bądź kurtki. To może zaimponować rysiowi i skłonić go do odwrotu. 

  Podsumowanie  

  Zgodnie z szacunkami przyrodników w Polsce na wolności żyje już tylko 200 rysi, a rozmnażanie się ich w naturalnych warunkach należy do rzadkości, dlatego trzymamy kciuki za tego osobnika i również apelujemy o zapewnienie mu spokoju.  

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.