Wilczak czechosłowacki
Wilczak czechosłowacki

Wilczak czechosłowacki

Wilczak czechosłowacki to rasa psa o wyjątkowym i majestatycznym wyglądzie. Mają muskularne ciała z proporcjonalnymi kończynami i gęstą sierścią, która jest zazwyczaj w odcieniach szarości lub srebrzysto-czarnej. Ich wyrazista głowa ma charakterystyczne żółte oczy i trójkątne uszy.

Pochodzą z Czechosłowacji i były wynikiem krzyżowania wilków karpackich i niemieckich owczarków. Wilczaki czechosłowackie były pierwotnie hodowane do zadań wojskowych, ale później stały się popularnymi psami stróżującymi i towarzyszami. Są to psy silne i niezależne, z zachowaniem dzikich cech wilka.

Wilczaki czechosłowackie potrzebują regularnej aktywności fizycznej i umysłowej, aby pozostać zadowolone i zrównoważone. Są wierni swoim właścicielom, ale bywają nieufne wobec obcych. To psy, które wymagają konsekwentnego szkolenia i socjalizacji od młodego wieku, aby zachować pozytywne zachowanie w różnych sytuacjach. Są też przyjazne wobec dzieci i innych zwierząt, jeśli zostaną odpowiednio wychowane.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 20-30 kg
Długość życia Długość życia: powyżej 15 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Obficie linieje

rozwiń schowaj

Wilczaki czechosłowackie linieją bardzo obficie, co nie dziwi zważając na to, że płynie w nich krew zarówno wilków, jak i owczarków niemieckich. W okresie linienia sierść będzie wypadała garściami i trzeba poświęcić sporo czasu na intensywne wyczesywanie psa np. furminatorem. Poza tymi okresami wymaga okazjonalnego czesania. 


 

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

Sierść zimowa wilczaka czechosłowackiego różni się od letniej, podszerstek jest wtedy niezwykle gęsty również na brzuchu, od wewnętrznej strony ud, na uszach, między palcami i na mosznie. Dopuszczalne umaszczenia w tej rasie to: srebrzystoszare z jasną maską, ciemnoszare z jasną maską i żółto-szare. 

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

rozwiń schowaj

Wilczak czechosłowacki jako pies czujny i stróżujący będzie z oddaniem bronił posesji i swojej rodziny. Jest do niej bowiem niezwykle przywiązany i nie może zostawać długo i często sam. Psy tej rasy często wykazują lęk separacyjny, wtedy mogą być głośne, szczekać, wyć i demolować dom. 

 

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Wilczaki czechosłowackie to psy niezwykle aktywne i wytrzymałe. Nie stanowi dla nich problemu bieganie nawet kilkadziesiąt kilometrów dziennie. Będą chętnie towarzyszyły w bieganiu przy rowerze czy biegach długodystansowych. Muszą koniecznie mieć zapewniony mądry ruch, który nie będzie polegał na rzucaniu piłki, a na codziennych bardzo długich spacerach połączonych z eksploracją terenu i treningu umysłowym.

Podatność na układanie: Wybitna

rozwiń schowaj

Wilczak czechosłowacki to pies niezwykle inteligentny, ale w nieco inny sposób niż pozostałe rasy. Swoją inteligencję odziedziczył po wilku i nie polega ona na tym, że szybko nauczy się nowych komend, które będzie wykonywał bez zastanowienia. Jego inteligencja polega na sprycie, rozwiązywaniu “łamigłówek” np. jak otworzyć drzwi na posesję, czy wydostać się z klatki. Wilczak czechosłowacki lubi się uczyć, ale nie będzie ślepo wykonywać rozkazów. Dlatego przewodnik musi być zrównoważony psychicznie i nie stosować przemocy w szkoleniu. Wilczaki bowiem są niezwykle wrażliwe na emocje opiekuna i mimo że potrzebują konsekwencji i stanowczości, to nie może być to dominacja i przemoc.

 

Predyspozycje użytkowe: Stróżujący

rozwiń schowaj

Wilczaki czechosłowackie wykorzystywane były jako psy stróżujące, obronne w straży granicznej. Są to psy niezwykle czujne i szybko reagują na bodźce, dlatego sprawdzą się jako obrońcy domu. Poza tym potrzebują ruchu, dlatego sprawdzą się w sportach wyczynowych, bieganiu na długich dystansach i chodzeniu po górach. Sportami kynologicznymi odpowiednimi dla wilczaków będzie posłuszeństwo sportowe, obrona sportowa lub nosework, w którym są bardzo dobre ze względu na swój analityczny umysł i świetny węch.

 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Toleruje

rozwiń schowaj

Wilczaki czechosłowackie dogadują się z psami, dopóki nie osiągną wieku dojrzewania 1,5-2 lat. Najczęściej przestają akceptować psy tej samej płci, a suki tej rasy będą bronić stada “profilaktycznie” atakując obce psy. Mniejsze psy mogą traktować jak zwierzynę, a ras, które noszą ogon na plecach- raczej nie polubią z góry, bo odczytują ich postawę jako dominującą. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego osobnika, ale raczej częściej niż rzadziej takie sytuacje mają miejsce i trzeba być na nie gotowym.Na ogół zwierzęta, z którymi wilczak się wychowuje, traktuje jako stado, dotyczy to również kotów i innych zwierząt. Należy pamiętać, że wszystko może się zmienić w wieku dojrzewania. Gryzonie przez wilczaka będą raczej traktowane jako zdobycz. 

 

Stosunek do dzieci: Życzliwy

rozwiń schowaj

Wilczaki czechosłowackie są niezwykle przywiązane do swojego stada, również dzieci. Niestety za młodu są bardzo niedelikatne, a swoim gryzieniem i siłą sprawiają ból dorosłym. Dla dzieci może to być bardzo niebezpieczne. Jeśli rodzic nie będzie kontrolował stosunków dziecka z wilczakiem, to młody pies tej rasy może uczyć się na dziecku polowania, co również jest niezwykle niebezpieczne. Dzieci nie będą miały posłuchu u wilczaka, więc pies, traktując je na równi, może być wobec nich bardzo niedelikatny. 

 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: tak

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.