Saarlooswolfhond

Saarlooswolfhond, znany również jako "wilczarz Saarloosa," to rasa psa, która charakteryzuje się wyjątkowym połączeniem wyglądu wilka i cech psa. Mają gęstą i gładką sierść, która jest zazwyczaj w kolorach szaro-brązowych lub srebrzysto-szarych. Ich sylwetka jest muskularna i proporcjonalna, a głowa wyraźna z trójkątnymi uszami.

Rasa ta jest nazwana po holenderskim hodowcy, Leendercie Saarloos, który próbował stworzyć rasę, która miała by cechy dzikich wilków. Saarlooswolfhond jest wynikiem krzyżowania wilka europejskiego z niemieckim owczarkiem.

To psy, które były pierwotnie hodowane do pracy w roli psów myśliwskich. Są bardzo inteligentne i mają dobrze rozwinięte instynkty łowieckie. Saarlooswolfhond są też lojalne wobec swojej rodziny, ale bywają nieco nieufne wobec obcych.

Potrzebują aktywności fizycznej i umysłowej, aby pozostać zdrowe i zadowolone. Są to psy, które doskonale nadają się do różnych rodzajów aktywności, takich jak agility czy posłuszeństwo. Właściciele tej rasy muszą być świadomi ich dzikiego dziedzictwa i zapewnić odpowiednią socjalizację i trening, aby zachować kontrolę nad ich instynktami.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 30-40 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Obficie linieje

rozwiń schowaj

Psy tej rasy linieją niezwykle obficie wiosną, kiedy zaczynają gubić gęsty podszerstek. Wymagają wtedy codziennego czesania. Poza tym nie są kłopotliwe w pielęgnacji, ale należy czesać je co kilka dni. 

Gatunek włosa: Półdługa

rozwiń schowaj

Zimą sierść psów tej rasy ma bardzo obfity podszerstek, jest gęsta i chroni przed zimnem, a na szyi tworzy kryzę. Latem zaś ich sierść jest zdecydowanie mniej obfita. Umaszczenie wilczurów saarloosa to: wilczaste w różnych odcieniach z czarnymi końcami włosów, wilczaste z czekoladowymi końcami włosów. Dodatkowo psy te mają typowe dla wilków kremowe lub białe rozjaśnienia na spodzie tułowia, kończyn, ogona oraz na portkach. 

 

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

rozwiń schowaj

Psy tej rasy nie będą dobrymi stróżami atakującymi intruza. W razie wyraźnego zagrożenia raczej uciekną, by się ratować, a nie ruszą do ataku. Na co dzień nie są szczekliwe, ale łatwo wywołać u nich lęk separacyjny. Jako że do swojego stada przywiązują się niezwykle mocno, to rozłąkę mogą przeżywać równie silnie. Będą wtedy wyć, szczekać i demolować dom ze stresu. Aby tego uniknąć trzeba je od małego stopniowo i pozytywnie przyzwyczajać do rozłąki.

 

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Psy tej rasy są bardzo aktywne, potrzebują szczególnie długich spacerów na łonie natury połączonych z eksploracją terenu. Będą dobrymi kompanami długich wycieczek szczególnie w góry, joggingu i biegania przy rowerze. Nie straszne są im długie dystanse kilkunastu kilometrów. Psy tej rasy należy trzymać w lesie na lince, gdyż mają silny instynkt łowiecki. 

Podatność na układanie: Bardzo wysoka

rozwiń schowaj

 

Wilczury saarloosa nie są podatne na układanie tak, jak owczarki niemieckie i wyraźnie widać w nich wilczy rys. Szybko się uczą, ale nie można stosować wobec nich awersji i przymusu, bo przestaną w ogóle podejmować interakcje z opiekunem. Cechuje je niezależność i nie będą wykonywać ślepo rozkazów, kiedy tego nie chcą. Dlatego szkolenie psa tej rasy powinno opierać się na pozytywnych wzmocnieniach i przede wszystkim dobrej relacji z opiekunem. 

Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny

rozwiń schowaj

Rasa ta dawniej użytkowana była jako przewodnicy niewidomych, jednak w dalszej hodowli rys wilczy zbyt mocno dał o sobie znać i psy te stały się zbyt lękliwe i niezależne. Dobrze sprawdzą się jako aktywni kompani biegów czy sportów bardziej wysiłkowych jak bikejoring i zaprzęgi. Mają świetny węch, więc można trenować z nimi nosework. Rzadko trenują posłuszeństwo sportowe czy agility.


 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

rozwiń schowaj

Psy tej rasy mogą mieszkać z innymi psami, jeśli wprowadzone są jako szczeniaki. Raczej nie dogadają się, gdy wprowadzimy je do grupy psów tej samej płci w tym samym wieku, szczególnie w okresie dojrzewania. Będą żyć z kotami, jeśli należeć będą do ich stada, jednak na obce koty mogą polować. 

 

Stosunek do dzieci: Z rezerwą

rozwiń schowaj

 

Wilczury saarloosa są bardzo sceptyczne i nieufne wobec obcych, w tym dzieci. Swoją rodzinę za to traktują jak stado, dotyczy to również pociech. Nie będą jednak mieć u nich posłuchu i to dorosły przewodnik musi zarządzać ich kontaktami. Młode psy tej rasy są bardzo niedelikatne i mogą w zabawie zrobić dziecku krzywdę albo próbować polowania. 

 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.