Puli, znany również jako "Puli Hund" lub "Węgierski pies pasterski," jest rasą psa, którą wyróżnia charakterystyczna sierść - gęsta, długa i splątana. Ich futro występuje w różnych odcieniach i kolorach, a ich okrycie włosowe nadaje im wyjątkowy wygląd.
Te psy były pierwotnie hodowane na węgierskich farmach do pracy jako pasterskie psy, które opiekowały się stadami owiec i bydła. Są bardzo inteligentne i niezależne, co czyni je doskonałymi pracownikami na farmach. Puli jest również znany ze swojej roli jako pies stróżujący i ochronny.
To psy, które potrzebują regularnej aktywności fizycznej i umysłowej, aby pozostać zadowolone i zrównoważone. Są wierni swojej rodzinie i tworzą silne więzi emocjonalne z właścicielami. Puli jest przyjazny wobec dzieci i innych zwierząt, ale odpowiednia socjalizacja od młodego wieku jest kluczowa. Są oddani, pracowici i gotowi do współpracy z ludźmi, co sprawia, że są doskonałymi partnerami na farmach i w domach rodzinnych.
Cechy fizyczne
Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)
Puli czasem gubi pojedyncze dready, jednak nie wolno go czesać, dlatego pod tym względem pielęgnacja nie jest wymagająca. Mycie puli jest jednak niezwykle kłopotliwe i należy to robić partiami, gdyż zbite pasy sierści bardzo długo schną i robią się jeszcze cięższe.
Gatunek włosa: Długa
Sierść puli składa się z włosa okrywowego i miękkiego podszerstka. Odpowiednia proporcja jednego rodzaju włosa do drugiego pozwala na tworzenie się estetycznych sznurów przypominających dready. Najdłuższe wstęgi sierści puli będzie miał na zadzie i udach (sięgają nawet 30 cm) a najkrótsze na łapach i głowie (10-12 cm). Umaszczenia w rasie to: perłowo białe, czarne, czarne z rdzawym lub szarym nalotem, płowe z czarną maską i szare. Puli może mieć również małą, białą plamkę na piersi.
Osobowość
Szczekliwość: Rzadko
Puli to pies umiarkowanie szczekliwy. Jako świetny stróż posesji na pewno głośno zaalarmuje o przyjściu intruza, a nawet nie wpuści go do środka. Poza tym w życiu codziennym ich szczekliwość jest przeciętnie intensywna, może pojawiać się w czasie dużego pobudzenia lub frustracji.
Aktywność: Wystarczy regularny spacer
Puli to pies umiarkowanie szczekliwy. Jako świetny stróż posesji na pewno głośno zaalarmuje o przyjściu intruza, a nawet nie wpuści go do środka. Poza tym w życiu codziennym ich szczekliwość jest przeciętnie intensywna, może pojawiać się w czasie dużego pobudzenia lub frustracji.
Podatność na układanie: Wybitna
Puli uwielbiają się uczyć i są bardzo bystre. Nie są lękliwe, są za to bardzo wrażliwe na emocje opiekuna. Nie mogą być szkolone z użyciem przemocy ani kar fizycznych. Najlepiej sprawdzi się w ich przypadku szkolenie pozytywne. Ich przewodnik musi być zrównoważony i konsekwentny, ale również delikatny i wyrozumiały.
Predyspozycje użytkowe: Stróżujący
Puli to pies pasterski i stróżujący, ale świetnie sprawdzi się również w sportach kynologicznych wymagających zwinności. Może trenować z przewodnikiem agility, frisbee, flyball, obedience czy dog dance.
Uspołecznienie
Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny
Puli nie jest ani agresywny, ani dominujący i dogaduje się dobrze z innymi psami. Może mieszkać w grupie innych psów, nawet tej samej płci, chociaż najlepiej wprowadzać nowych członków stada w wieku szczenięcym. Puli może mieszkać z kotami, na gryzonie i ptaki również nie będzie polował, ale opiekun musi kontrolować ściśle ich spotkania.
Stosunek do dzieci: Troskliwy
Puli może mieszkać z dziećmi i jest wobec nich cierpliwy. Potrzebuje jednak swojej bezpiecznej przestrzeni, gdzie dziecko nie będzie mu przeszkadzać. Opiekun puli nie powinien pozwalać dziecku na ciągnięcie go za sierść ani przytulanie wbrew woli psa. Z reguły puli to oddany rodzinie pies, który chętnie będzie przebywał tam, gdzie członkowie jego grupy, w tym dzieci.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.