Pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy to rasa psa o żywym i inteligentnym wyrazie twarzy. To mały pies o proporcjonalnej i zgrabnej budowie ciała, z krótką sierścią, która może być gładka i lśniąca. Jego głowa jest stosunkowo mocna w porównaniu do rozmiarów ciała, a uszy stojące, co nadaje mu charakterystyczny wygląd.

Charakterystyczną cechą pinczera miniaturowego są jasne, błyszczące oczy, które wyrażają żywiołową ciekawość. Nos jest zazwyczaj czarny, a pysk mocny. Ogon pinczera miniaturowego jest często przycinany, choć coraz częściej pozostawiany jest w naturalnej formie.

Wielkość Wielkość: Mały
Waga Waga: 0-5 kg
Długość życia Długość życia: powyżej 15 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

rozwiń schowaj

Psy tej rasy linieją bardzo mało i ich pielęgnacja może sprowadzać się do minimum. Czesanie pinczera jest bardzo łatwe i wystarczy do tego miękka szczotka. 

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

 

Pinczery miniaturowe mają krótką, gładką, lśniącą i przylegającą do ciała sierść. Występują w dwóch typach umaszczeń - czarnym z podpalaniem i jednolitym. To drugie może być jelenie, jasno- lub ciemnorude. 

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Często

rozwiń schowaj

 

Pinczery miniaturowe to psy czujne i szczekliwe, ale nie powinny być bojaźliwe. Dawniej pełniły funkcję stróży i zabijały gryzonie, są więc niezależne i pewne siebie, ale też reaktywne. Dlatego będą szczekać często i w wielu sytuacjach - gdy alarmują o zagrożeniu, dystansują źródło strachu czy gdy się pobudzają. Jeśli trafi nam się osobnik lękliwy, szczekanie na pewno będzie bardziej intensywne. Pinczery miniaturowe mogą cierpieć na lęk separacyjny, gdyż są mocno przywiązane do opiekuna, wtedy też będą szczekać lub demolować mieszkanie, gdy zaczną wpadać w panikę pod jego nieobecność. 

 

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

 

Psy tej rasy są małe, ale bardzo aktywne, zwinne i silne. Mają naturalną muskulaturę, która pozwala im na wysokie skoki i szybkie biegi. Dlatego będą nadawać się na towarzysza osób aktywnych lub umiarkowanie aktywnych. Niestety do rasy tej przyległ mit, że są pieskami dla osób starszych. Bez odpowiedniej dawki ruchu i zajęcia umysłowego pinczery zaczną sprawiać problemy behawioralne, a ich skumulowana w ciele energia da o sobie znać, gdy np. będą ze stresu odganiały psy i ludzi, albo demolowały mieszkanie. 

Podatność na układanie: Wybitna

rozwiń schowaj

Pinczery miniaturowe lubią się uczyć i są bardzo inteligentne. Mimo że cechuje je pewna niezależność i upartość, to nie są trudne w szkoleniu. Wystarczy im odpowiednia motywacja w postaci nagród, bo pinczer nie będzie pracował jedynie po to, by zadowolić przewodnika. Nie można szkolić ich z użyciem dominacji i awersji, bo szybko stracą zaufanie i przestaną współpracować. 

Predyspozycje użytkowe: Agility

rozwiń schowaj

 

Psy te są zwinne, szybkie i kochają ruch, dlatego świetnie sprawdzają się w niektórych sportach kynologicznych, szczególnie w agility. Biegają tam w klasie small i często reprezentują swoje kraje na Mistrzostwach Świata. Pinczer miniaturowy może być psem zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Sprawdza się również we flyballu, posłuszeństwie sportowym, dog dance i nosework.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Nie toleruje

rozwiń schowaj

Pinczery miniaturowe wobec obcych psów mogą być agresywne, szczególnie wobec dużych, nachalnych osobników czy czworonogów tej samej płci. Nie mogą być puszczane na zamknięte wybiegi z większą grupą obcych, dużych psów. Mogą za to żyć w stadzie, a wobec swoich domowych współtowarzyszy będą tolerancyjne. 

Stosunek do dzieci: Z rezerwą

rozwiń schowaj

Pinczery miniaturowe nie są najodpowiedniejszymi kompanami dla rodzin z dziećmi, szczególnie tymi młodszymi. Wbrew obiegowej opinii do takich pociech nie nadają się psy małe, bo są zwykle reaktywne, emocjonalne i szczekliwe, zwyczajnie obawiają się krzyków, hałasów i nagłych ruchów, a przytulanie tolerują tylko, gdy same tego chcą. Najlepszymi psami do dzieci będą molosy i duże psy pasterskie, które są cierpliwe i spokojne. Tymi cechami nie charakteryzuje się na pewno pinczer miniaturowy. Trzeba dobrze zarządzać kontaktami z dzieckiem, by nie czuł się on przytłoczony. 

 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.