Niemiecki terier myśliwski

Niemiecki terier myśliwski to rasa psów należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych w typie wilkowatych. Rasa podlega próbom pracy. 

Po I wojnie światowej kilku aktywnych myśliwych zdecydowało się opuścić Fox Terrier Club i skupić się na hodowli psów o wysokich walorach użytkowych. Rudolf Friess, Walter Zangenberg i Carl-Erich Grunewald, doświadczeni myśliwi i kynolodzy, postanowili stworzyć rasę terierów o umaszczeniu czarnym podpalanym, znanych jako norowce.

Przypadek pomógł w realizacji tego zamiaru. Lutz Heck, dyrektor ogrodu zoologicznego, podarował Walterowi Zangenbergowi cztery czarne podpalane teriery, rzekomo pochodzące z czystej linii foksterierów. Te psy stały się podstawą do hodowli niemieckich terierów myśliwskich. Do grona hodowców dołączył również dr Herbert Lackner. Po wielu latach wspólnych działań i licznych eksperymentów hodowlanych, dzięki krzyżowaniu staroangielskich szorstkowłosych terierów i terierów walijskich, udało się ustalić typ psa.

Hodowcy dążyli nie tylko do wytworzenia określonych cech fizycznych, ale również do zachowania użytkowości rasy. Zależało im na stworzeniu wszechstronnego, energicznego psa, zdolnego do gonienia zwierzyny, lubiącego wodę, łatwego do tresury i posiadającego wybitny instynkt myśliwski. W roku 1926 powołano do życia Deutsche Jagdterrier-Club (Niemiecki Klub Terierów Myśliwskich). Podobnie jak ich poprzednicy, obecni hodowcy niemieckich terierów myśliwskich nadal przywiązują dużą wagę do użytkowości tych psów podczas polowań, ich odwagi, energii oraz zrównoważonego charakteru.

Niemiecki terier myśliwski pełni różnorodne funkcje na polowaniach. Nazwa "terier" pochodzi od łacińskiego słowa "terra", które oznacza "ziemię". To związane jest z pierwotną rolą tych psów w tropieniu zwierzyny pod ziemią. Niemiecki terier myśliwski jest wykorzystywany jako norowiec, czyli pies do pracy pod ziemią. Jego zadaniem jest tropienie i rozkopywanie nor lisów, co jest często nieodłącznym elementem polowań. Są znani ze swojej zaciętości i odwagi w walce z lisem. Ponadto, niemiecki terier myśliwski pełni również funkcje psa tropiącego, czyli odnajdującego ślady zwierzyny na powierzchni ziemi. Ich wyostrzony węch i determinacja czynią je skutecznymi tropicielami. Dodatkowo, są dobrze wyszkolonymi psami aportującymi, co oznacza, że potrafią przynosić upolowaną zwierzynę swojemu właścicielowi.

Wszystkie te cechy sprawiają, że niemiecki terier myśliwski jest wszechstronnym psem myśliwskim, który skutecznie spełnia różnorodne zadania związane z polowaniami.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 0-10 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

rozwiń schowaj

Pielęgnacja psa tej rasy nie jest skomplikowana. Konieczne jest regularne szczotkowanie. Nawet w przypadku psów szorstkowłosych często nie jest potrzebne trymowanie – choć wiele zależy tutaj od konkretnego psa. Na ogół psy tej rasy nie gubią dużych ilości sierści, szczególnie jeśli opiekun pamięta o cotygodniowym wyczesywaniu.

Gatunek włosa: Szorstka

rozwiń schowaj

Niemiecki terier myśliwski, nazywany także jagdterrierem, ma prostą, dość gęstą sierść. Może ona być czarna, czarno-szara lub czekoladowa ze złotorudymi oznaczeniami. Niemiecki terier myśliwski występuje w odmianie krótkowłosej i szorstkowłosej. 

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

rozwiń schowaj

Choć jagdterrier nie został stworzony do stróżowania, z pewnością poinformuje on o nadejściu intruza. Głośne szczekanie może również pojawić się w sytuacji, gdy pies jest znudzony i brakuje mu aktywności. 

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Niemiecki terier myśliwski bardzo szybko się aktywuje i pobudza. Potrzebuje on dużej ilości ruchu. W przeciwnym wypadku może być kłopotliwy, a nawet nieznośny. Zapewnienie odpowiedniego rodzaju aktywności, i to w sporej ilości, jest w przypadku tego psa niezbędne. 

Podatność na układanie: Średnia

rozwiń schowaj

Psy rasy niemiecki terier myśliwski mają bardzo twardy charakter. Są silne i niezależne, więc z ich treningiem nie poradzi sobie niedoświadczony opiekun. Jeżeli jednak zostanie przeprowadzone odpowiednie szkolenie, pies ten jest wyjątkowo posłuszny.

Predyspozycje użytkowe: Myśliwski

rozwiń schowaj

Niemiecki terier myśliwski to – jak sama nazwa wskazuje – ma bardzo silny instynkt myśliwski. Nie bez powodu pies ten bywa określany jako maszyna do polowania. Potrafi on nie tylko wytropić zwierzynę, ale też wyciągnąć ją z nory i błyskawicznie rozszarpać. Umiejętności te sprawiają, że to świetny towarzysz dla myśliwego. Nie jest to jednak odpowiedni pies do towarzystwa.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Nie toleruje

rozwiń schowaj

Jagdterrier nie przepada za innymi psami i bywa wobec nich agresywny. Prawdopodobieństwo, że dogada się z innymi psimi domownikami, jest bardzo niskie. Jeśli chodzi o inne zwierzęta, jak koty czy króliki, mogą one wywołać w niemieckim terierze myśliwskim chęć pogoni, a nawet rozszarpania. 

Stosunek do dzieci: Ignorujący

rozwiń schowaj

Nie poleca się niemieckich terierów myśliwskich do domów, w których są małe dzieci. Psy te bywają bardzo niedelikatne, dlatego mogą stanowić zagrożenie dla bardzo małego dziecka. 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: tak

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.