Karelski pies na niedźwiedzie

Karelski pies na niedźwiedzie to rasa psów wywodząca się z krainy Karelii, położonej w Północnej Europie między Finlandią a Morzem Białym. Obecnie jest to republika należąca do Rosji. W Polsce jest także znany jako rosyjski pies na niedźwiedzie, choć ta nazwa nie jest już tak często używana.

Ten średniej wielkości szpic myśliwski charakteryzuje się niezwykłą zwinnością i świetnie sprawdza się podczas polowań na łosie i niedźwiedzie. W kraju patronackim rasy, czyli w Finlandii, jest to pies bardzo popularny.

Karelski pies na niedźwiedzie wyglądem przypomina nieco wilka, jednak różni się od niego umaszczeniem. Jest to rasa pierwotna, która bardzo ceni sobie rodzinę i stado. Z przywiązaniem odnosi się do swojego właściciela, jednak nie jest to pies, który wylewnie okazuje swoje uczucia.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 20-30 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Słabo linieje

Pies ten linieje umiarkowanie. W okresie linienia sierść ważne jest regularne szczotkowanie, aby usunąć martwy włos i utrzymać sierść w dobrej kondycji. Najlepiej wyczesywać psa codziennie. Warto również sięgnąć po specjalny preparat do sierści, który odżywi ją i zapobiegnie niszczeniu spowodowanemu częstym czesaniem.

Gatunek włosa: Krótka

Karelski pies na niedźwiedzie posiada gęstą, dwuwarstwową sierść. Psy tej rasy mają krótki, twardy włos okrywowy i miękki, gęsty podszerstek. Ta kombinacja sprawia, że są dobrze przystosowane do warunków pogodowych. Maść najczęściej jest czarna, z białymi znaczeniami na głowie, szyi, klatce piersiowej, brzuchu i łapach.

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Często

Karelski pies na niedźwiedzie jest znany ze swej szczekliwości. Predysponowany jest on do oszczekiwania dużej zwierzyny. Jego szczekanie jest donośne i intensywne, co skutecznie odstrasza intruzów. Są to psy alarmowe, które natychmiast dają znać o jakiejkolwiek nieznanej osobie lub niebezpieczeństwie.

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

Karelski pies na niedźwiedzie nie będzie szczęśliwy w niewielkim mieszkaniu w bloku. O wiele lepiej będzie czuł się w domu z dużym ogrodem. Pies ten potrzebuje dużo ruchu, dlatego konieczne jest zapewnienie mu różnorodnych aktywności. Dobrze sprawdzi się na przykład agility.

Podatność na układanie: Średnia

Psy tej rasy są niezależne i mają silną osobowość, dlatego trening wymaga zarówno wiedzy, jak i cierpliwości. Karelski pies na niedźwiedzie potrzebuje jasno wytyczonych granic i zasad – warto zadbać o to już w okresie szczenięcym. Dzięki temu wyrośnie on na ułożonego i dobrze wychowanego towarzysza.

Predyspozycje użytkowe: Myśliwski

Karelski pies na niedźwiedzie jest bardzo umięśniony, zwinny i silny, dlatego też wykorzystywany był podczas polowań na niedźwiedzie i inną dużą zwierzynę. Pies ten jest odporny na stres i łatwo przystosowuje się do różnych warunków. Jego wyjątkowe umiejętności warto wykorzystać, na przykład poprzez uczestnictwo w psich sportach.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Dominujący

Karelski pies na niedźwiedzie może wykazywać dominujące zachowania wobec innych zwierząt domowych. Ze względu na wrodzone instynkty łowieckie, psy tej rasy mogą być skłonne do gonienia mniejszych zwierząt. Dobra socjalizacja od szczenięcia w zakresie kontaktów z innymi zwierzętami ma tutaj bardzo duże znaczenie.

Stosunek do dzieci: Opiekuńczy

Pies ten jest zazwyczaj przyjazny i opiekuńczy wobec dzieci w swojej rodzinie. Są to jednak dość duże i silne psy, dlatego ważne jest nadzorowanie zabawy. Nauczanie dzieci odpowiedniego obchodzenia się z psem jest niezbędne, aby zapewnić harmonijną relację.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.