Kangal

Kangal to duża i muskularna rasa psa, z krótką, gęstą sierścią, która może mieć różne odcienie, w tym brązowy, płowy lub czarny, z charakterystycznymi maskami na twarzy. Mają mocne, szerokie głowy z szerokim nosem i dobrze rozwiniętymi szczękami. Ich uszy są średniej wielkości, trójkątne i często stojące. Charakteryzują się mocnymi, dobrze umięśnionymi kończynami, które zapewniają im szybkość, siłę i zwinność. Kangale są znane ze swojej odwagi, lojalności i zdolności do ochrony, co sprawia, że są popularnymi psami pasterskimi i stróżującymi. Mają również łagodną i cierpliwą naturę w stosunku do swojej rodziny, co czyni je doskonałymi towarzyszami.

Wielkość Wielkość: Olbrzym
Waga Waga: 40-50 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Obficie linieje

Psy tej rasy linieją dwa razy do roku i wymagają wtedy wyczesania martwego włosa. Jako czworonogi typowo pasterskie spędzające cały rok na zewnątrz, nie są kłopotliwe w pielęgnacji. Pies wystawowy musi być czysty i zadbany, bez martwego włosa. 

Gatunek włosa: Krótka

Kangal należy do największy ras psów na świecie. Charakteryzuje się krótką sierścią z twardym i grubym włosem okrywowym oraz gęstym podszerstkiem. Umaszczenie w rasie jest jednolite, od płowego do wilczasto-sobolowego, z charakterystyczną czarną maską. 

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

 

Kangale są nadzwyczaj pewne siebie, opanowane i nie szczekają z byle powodu. Musi skłonić je do tego zagrożenie, czy to ze strony intruza, czy drapieżnika, gdy pilnują stad owiec. 

 

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

Rasa ta absolutnie nie nadaje się do życia w bloku, ze względu na swój instynkt terytorialny, wielkość i potrzebę poruszania po dużym terenie. Gdy mieszkają w domu z ogrodem, muszą być wyprowadzane poza teren na spacery, są to bowiem psy lubiące ruch, ale nie nadaktywne czy reaktywne. Jeśli pracują przy wypasie zwierząt lub stróżują na dużej farmie, nie potrzebują dodatkowych spacerów poza swoją codzienną pracą. Absolutnie nie nadają się do budy z łańcuchem, gdyż szybko stracą w takich warunkach radość życia. Potrzebują terenu, po którym mogą się wolno przechadzać, doglądając go cały dzień i noc. 

 

Podatność na układanie: Wybitna

Kangale są psami bystrymi i inteligentnymi. Wobec swojego opiekuna i rodziny są oddane i absolutnie nie dominujące, wobec obcych sceptyczne, a wobec obcych psów czy drapieżników- agresywne. Są naturalnie posłuszne, jednak wymagają konsekwencji i pokazania zasad panujących w domu bez użycia dominacji i przemocy. To psy olbrzymie, silne i waleczne, ale nie mogą służyć opiekunowi do podnoszenia ego. Będą słuchać osoby zrównoważonej i łagodnej, która traktuje je z szacunkiem. Pracują samodzielnie, są zatem niezależne i nie będą nigdy ślepo poddane. 

 

Predyspozycje użytkowe: Stróżujący

Rasa ta spełniać się będzie jako stróż posesji, stad zwierząt gospodarskich i jako pies rodzinny. Sporty kynologiczne, szczególnie te wymagające skoków i biegania raczej nie są stworzone dla kangali.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Toleruje

Kangale wobec obcych psów, szczególnie na swoim terenie będą raczej agresywne i potraktują je jak zagrożenie. Mogą za to mieszkać w stadzie i również z samcami dużych ras będą współpracować przy pilnowaniu stad zwierząt. Trzeba jednak nowe psy wprowadzać w wieku szczenięcym, gdyż dodanie dorosłego psa tej samej płci może skończyć się niezgodą i rozbiciem stosunków w grupie. Wobec kotów czy gryzoni nie mają instynktu łowczego, a wobec owiec, kóz czy krów są opiekuńcze, szczególnie gdy wychowują się z nimi.

 

Stosunek do dzieci: Troskliwy

Psy tej rasy dobrze dogadują się z dziećmi, są cierpliwe i będą bronić ich tak samo, jak dorosłych członków rodziny. Nie odczują mocno, gdy dziecko niechcący nadepnie im na łapę, lub przewróci się wprost na nie. Raczej spokojnie obserwować będą życie rodzinne, bez natarczywości w stronę dzieci.

 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.