Islandzki szpic pasterski

Islandzki szpic pasterski jest raczej niezwykłym psem, co nie tylko wynika z jego wspaniałego wyglądu, ale także z jego wszechstronnego usposobienia. W zależności od poziomu standardów hodowlanych i języka, bywa określany mianem owczarka lub szpica - co z pewnością oznacza, że posiada niezwykłą elastyczność i zdolność do dostosowywania się do różnych sytuacji. Towarzyski i oddany człowiekowi zawsze buduje silne więzi z rodziną i jest idealnym partnerem dla dzieci. Jeśli tylko będziesz miał oko na nieco szalone poczynania swojego psa, to z pewnością będzie on wspaniałym towarzyszem zabawy.

Należy jednak pamiętać, że czujny i ruchliwy Islandzki szpic pasterski nie jest najlepszym wyborem do mieszkania w mieście. W takim przypadku trzeba zapewnić mu dużo ruchu poza domem, umożliwiając mu mieszkanie tylko do spania. W domu z ogrodem, psy te czują się fantastycznie, lubią spędzać czas na czuwaniu i na dworze. W młodym wieku uwielbiają przygody, co oznacza, że konieczne jest odpowiednie ogrodzenie, aby zapewnić im stabilną przestrzeń.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 10-20 kg
Długość życia Długość życia: 11-15 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Słabo linieje

Islandzki szpic pasterski wymaga regularnego szczotkowania, najlepiej kilka razy w tygodniu. W okresie linienia konieczne jest codzienne szczotkowanie. Dzięki temu pies szybciej pozbędzie się martwej sierści.

Gatunek włosa: Półdługa

Islandzki szpic pasterski występuje w odmianie krótkowłosej i długowłosej. W każdym przypadku pies ten ma gęsty, twardy włos okrywowy i miękki podszerstek. Umaszczenie ma różne barwy –  od kremowego po czarne.

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Często

Islandzki szpic pasterski może być dość szczekliwy. Psy tej rasy są czujne i gotowe dać znać o każdej podejrzanej sytuacji, ale mogą również zbyt często szczekać, jeśli nie zostaną odpowiednio wyszkolone.

Aktywność: Wystarczy regularny spacer

Są to psy, które potrzebują regularnego ruchu i aktywności, ale nie są nadmiernie energiczne. Spacery, biegi czy zabawy na świeżym powietrzu są dla nich ważne, również jeśli chodzi o zachowanie dobrego samopoczucia i formy. Pies ten jednak doceni także długą drzemkę na wygodnej kanapie.

Podatność na układanie: Bardzo wysoka

Psy tej rasy uznawane są za bardzo oddane człowiekowi. Ich szkolenie nie powinno być bardzo problematyczne, ponieważ psy te są nieco mniej niezależne niż inne szpice. Z pewnością jednak warto zadbać zarówno o odpowiednią socjalizację, jak i regularne treningi.

Predyspozycje użytkowe: Pasterski

Islandzki szpic pasterski ma predyspozycje użytkowe typowe dla psa pasterskiego. Są to psy, które od wieków były wykorzystywane przez pasterzy do prowadzenia i stróżowania stad. Ich naturalne instynkty pasterskie nadal są widoczne, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla człowieka. Pies ten zawsze będzie pilnował swojego małego, ludzkiego stada.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

Dzięki swojej łagodności islandzki pies pasterski nie powinien mieć problemów z dogadaniem się z innymi czworonogami. Pies ten jest przyjazny i dobrze dogaduje się z psami. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku niewielkich zwierząt domowych, jak królik czy chomik.

Stosunek do dzieci: Opiekuńczy

Islandzki szpic pasterski jest łagodnym psem, który dobrze sprawdzi się w przypadku rodziny z dziećmi. Pies ten ma przyjazne usposobienie, jest delikatny i opiekuńczy. To doskonały towarzysz dla każdego, kto będzie w stanie docenić jego spokojną osobowość.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.