Dog argentyński

Dog argentyński to duża i muskularna rasa psa o imponującym wyglądzie. Charakteryzuje go krótka i gładka sierść oraz charakterystyczna maska na twarzy. Jego głowa jest szeroka, z potężną szczęką, a oczy są zazwyczaj małe i ciemne. Dog argentyński ma krótkie uszy, które mogą być przycięte, a ogon jest przeważnie przycięty na krótko. Jest to pies silny, pewny siebie i pełen energii, wymagający konsekwentnego szkolenia i społeczności. Pomimo swojej imponującej budowy, dog argentyński jest zazwyczaj oddany i lojalny wobec swojej rodziny. Znany jest również ze swojej inteligencji i zdolności do nauki, co sprawia, że może być skutecznym psem stróżującym i towarzyszem.

Wielkość Wielkość: Duży
Waga Waga: 30-40 kg
Długość życia Długość życia: 11-15 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Słabo linieje

rozwiń schowaj

 

Psy tej rasy linieją niezbyt obficie, jednak ich twarde, cienkie włosy wbijają się jak szpilki w tapicerkę, dywany czy ubrania. Jeśli zamierzamy trzymać doga argentyńskiego w domu, trzeba liczyć się z takimi niedogodnościami.  

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

Ta myśliwsko- stróżująca rasa z Argentyny ma włos krótki i gładki, który długością różni się w zależności od regionu i klimatu. Umaszczenie w rasie jest jednolicie białe, choć dopuszczalne są pojedyncze, ciemne znaczenia na głowie, wokół oka i na uchu. Jednak to całkowicie białe osobniki są najbardziej pożądane na wystawach. 

 

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

rozwiń schowaj

 

Dog argentyński to pewny siebie, mało szczekliwy pies. Jego głos usłyszymy tylko wtedy, gdy uzna to za konieczne, nie szczeka na zapas np. ze strachu. Zwykle będzie działo się to w trakcie stróżowania, ale może również być oznaką pobudzenia czy frustracji, jak u każdego psa. 

 

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

 

Dogi te są ruchliwe i żwawe. Używane było do polowania na dzikie zwierzęta, które atakowały żywy inwentarz lokalnych farmerów. Tak też dogo argentino mierzył się np. z pumami, ale musiał atakować dla myśliwego również dziki i pekari. Nie dziwi więc, że pies ten nie może zostać kanapowym pupilem, szczególnie nie nadaje się dla osób starszych czy leniwych. Poza stróżowaniem musi mieć zapewniony ruch, najlepiej codziennie. Będzie aktywnym kompanem wycieczek, wędrówek i joggingu. 

 

Podatność na układanie: Wybitna

rozwiń schowaj

Psy tej rasy cenią sobie towarzystwo człowieka, swojemu opiekunowi są oddane i słuchają jego poleceń. Potrzebują jednak minimum podstawowego szkolenia oraz przewodnika pewnego siebie, silnego i stabilnego. Dog argentyński będzie chętny do nauki, chociaż potrzebuje więcej motywacji i zaangażowania niż np. zaganiające owczarki. Nie jest jednak psem niezależnym, zdanie człowieka bardzo się dla niego liczy. 

 

Predyspozycje użytkowe: Stróżujący

rozwiń schowaj

Dogi argentyńskie najlepiej sprawdzą się jako psy stróżujące, przy jednoczesnym aktywnym uczestniczeniu w życiu rodziny. Mogą spać w ocieplanym kojcu, ale chętniej wybiorą towarzystwo ludzi. Można trenować z nimi sporty kynologiczne, najlepiej odnajdą się w pracy węchowej jak nosework czy tropienie użytkowe, ale też obedience, a nawet obronie sportowej. 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Toleruje

rozwiń schowaj

Psy tej rasy powinny być neutralnie nastawione do obcych psów, są to jednak czworonogi dominujące, pewne siebie i mogą być agresywne wobec tej samej płci. Na pewno nie pozostaną dłużne na zaczepki, a atak doga argentyńskiego może skończyć się tragicznie, szczególnie dla

Stosunek do dzieci: Opiekuńczy

rozwiń schowaj

Psy tej rasy powinny być neutralnie nastawione do obcych psów, są to jednak czworonogi dominujące, pewne siebie i mogą być agresywne wobec tej samej płci. Na pewno nie pozostaną dłużne na zaczepki, a atak doga argentyńskiego może skończyć się tragicznie, szczególnie dla mniejszego psa. Dlatego też opiekun musi mieć nad nimi pełną kontrolę. Mogą mieszkać z kotami i gryzoniami, gdy tylko dobrze się je zapozna i wyznaczy granice. W lesie będą miały silny instynkt łowiecki i będą ganiać sarny czy dziki, co wynika z ich przeznaczenia użytkowego. Dlatego zawsze muszą być pod kontrolą, wyprowadzane np. na długiej lince i szkolone w kierunku przywołania. 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.