Akita to imponujący pies o harmonijnej i silnej budowie. Charakteryzuje się szeroką, zaokrągloną głową, małymi, spiczastymi uszami oraz długimi nogami. Na jego czole widać wyraźną bruzdę, a ciemne, trójkątne oczy dodają mu uroku. Gruby, długi ogon nosi z dumą wysoko i mocno gięty nad grzbietem.
Jego usposobienie jest spokojne, a kontakt i więź z człowiekiem są dla niego bardzo ważne. Wprawdzie akita bywa powściągliwa w okazywaniu uczuć i nie potrzebuje zbyt wiele pieszczot, ale uwielbia spędzać czas z opiekunem. Ważnym elementem codziennego życia tej rasy jest ruch, dlatego należy umożliwić jej aktywności fizyczne i zapewnić odpowiednią ilość uwagi.
Ze względu na silny instynkt terytorialny, akita jest doskonałym stróżem, jednak wymaga odpowiedniej socjalizacji. Nawet jeśli mieszka w domu z ogrodem, pies powinien wychodzić na spacery w celu kontaktu z innymi zwierzętami i ludźmi. W przeciwnym razie może wykazywać agresywne zachowania wobec obcych.
Cechy fizyczne
Linienie: Obficie linieje
Akita linieje wiosną i jesienią. W okresie wzmożonego linienia konieczne jest dokładne wyczesywanie – najlepiej co dwa dni. Latem i zimą wystarczy jedno szczotkowanie w tygodniu. Należy unikać zbyt częstych kąpieli. Jeśli akita ubrudzi się na spacerze, można użyć wilgotnej ściereczki.
Gatunek włosa: Krótka
Sierść akity jest dwuwarstwowa. Włos okrywowy jest twardy i prosty, a podszerstek miękki i gęsty. Maść może być rudo płowa, sezamowa, pręgowana i biała. Co ciekawe, wszystkie wspomniane wyżej umaszczenia (z wyjątkiem białego), mają "urajiro". Jest to biaława sierść między innymi po bokach kufy, na policzkach, szyi i klatce piersiowej.
Osobowość
Szczekliwość: Nie szczeka
Akita jest psem niezbyt szczekliwym. Kiedy zaczyna szczekać, to znak, że dzieje się coś poważnego. Niewielka szczekliwość sprawia, że pies doskonale sprawdzi się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i w domu z ogrodem – również przy ruchliwej ulicy.
Aktywność: Wystarczy regularny spacer
Akita wykazuje średnie zainteresowanie aktywnością ruchową. Oczywiście potrzebuje on codziennej porcji ruchu i długiego spaceru, jednak nie jest nadmiernie energiczny. Nie należy zapominać o aktywności intelektualnej.
Podatność na układanie: Średnia
Akita jest psem o bardzo silnym, zdecydowanym charakterze. Pies tej rasy przejawia dużą samodzielność i ma potrzebę ustalania hierarchii. Choć jest spokojny, bywa nieposłuszny, w związku z czym szkolenie może być problematyczne. Z akitą poradzi sobie doświadczony opiekun, wykazujący się cierpliwością, konsekwencją i znajomością złożonego charakteru psa tej rasy. Sytuację utrudnia fakt, że akita nie jest łakomczuchem, może więc pogardzić nawet najbardziej wybornym smaczkiem. Niedbałe szkolenie sprawi, że akita szybko przejmie kontrolę nad niedoświadczonym opiekunem.
Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny
Akita ma różnorodne predyspozycje. Psy tej rasy przez lata były używane jako psy stróżujące i myśliwskie. Obecnie najczęściej pełnią rolę psów rodzinnych i towarzyszących.
Uspołecznienie
Stosunek do innych zwierząt domowych: Nie toleruje
Akita źle znosi obecność innych zwierząt i może mieć bardzo duży problem z przystosowaniem się do innego psiego domownika. W związku z tym przeznaczony jest raczej dla osób, które chcą mieć tylko jednego psa. Wprowadzenie do domu kolejnego zwierzaka wiązać się będzie z koniecznością wykonania dużej pracy – i nie ma gwarancji, że proces ten zakończy się powodzeniem i akceptacją innego zwierzaka przez akitę.
Stosunek do dzieci: Życzliwy
Pies rasy akita dość dobrze dogaduje się z dziećmi i lubi przebywać w ich towarzystwie. Nie zgodzi się jednak na natarczywe zachowanie i nadmierną obcesowość. Zaczepianie akity w momencie, kiedy odpoczywa i chce mieć spokój, może wywołać gwałtowną reakcję. Właśnie dlatego osoby, które chcą wychowywać akitę razem z dziećmi, muszą poświęcić sporo czasu na nauczenie najmłodszych członków rodziny, jak odnosić się do psa.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.