REKLAMA
Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Szkolenie psów
  • Zachowanie

Obrona zasobów u psa — na czym polega i jak na nią reagować?

Opublikowane: 21:40 Przeczytasz w: 8 min

Obrona zasobów u psów to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi opiekunowie przychodzą do behawiorysty. Często zaczyna się niewinne i już kilkumiesięczne szczeniaki zaczynają warczeć przy misce z jedzeniem. Obrona zasobów jest nagminnie źle interpretowana jako próba dominacji- niestety rozwiązania siłowe pogarszają tylko sytuację. Zobacz, z czego tak naprawdę wynika bronienie zasobów przez psy, jak jej zapobiegać, jak pomóc psu poczuć się lepiej i przywrócić zaufanie do opiekuna.

Spis treści

    Obrona zasobów u psa — na czym polega i jak na nią reagować? Źródło: 123rf.com

    Czy obrona zasobów to dominacja?

    Bronienie zasobów przez psy to tylko wierzchołek góry lodowej i widoczny sygnał, który widzi opiekun, że coś jest nie tak. Zwykle podłożem takie zachowania jest stres u psa, brak spełnienia jego potrzeb, niezrozumienie wysyłanych przez niego sygnałów, ignorowanie jego granic osobistych, brak możliwości regulacji i wiele innych. Bardzo rzadko jest to zachowanie agresywne ofensywnie. Często to problemy zapętlające się miesiącami, wcześniej niezauważane. Jednak nie jest to dominacja, jak chcą widzieć ją ludzie, czyli próba przejęcia władzy w domu. Pies broniący zasobów to pies bardzo zestresowany, odczuwający silny konflikt, który nie widzi innych rozwiązań w danym momencie, to pies potrzebujący przestrzeni.

    Pies warczy przy misce z jedzeniem — co robić?

    Najczęstszym przykładem obrony zasobów, nawet widocznym już u szczeniąt jest obrona miski z jedzeniem lub gryzaka. Przede wszystkim to normalne, że pies nie chce dzielić się posiłkiem. Być może również musiał on walczyć o jedzenie z rodzeństwem, będąc najsłabszym z miotu. Nikt z nas nie byłby zadowolony z tego, że dostanie posiłek, a rodzic w jego trakcie próbuje nam go odebrać. Na pewno głośno byśmy mu o tym powiedzieli tak samo, jak nam pies pokazuje zęby. Dlatego, aby zapobiegać obronie zasobów w postaci jedzenia, nie powinniśmy zabierać psu miski ani danych raz gryzaków. Pies powinien jeść w spokojnym miejscu (nie np. w przedpokoju czy tam, gdzie wszyscy chodzą) i czuć się bezpiecznie. Jeśli mamy już szczeniaka, który broni jedzenia powinniśmy raczej dać mu zjeść i do pustej miski lub obok dokładać jedzenie. Zabieranie w trakcie i próby dominacji tylko pogorszą sytuację i całkowicie pozbawią psa zaufania do nas!

    Czasem jednak zasobem jest pusta miska, miska z wodą lub inne przedmioty o potencjalnie małej wartości. Pies często też broni zabawek. Taki problem jest trochę bardziej skomplikowany i nie chodzi tu dokładnie o to samo, co głodnemu szczeniakowi, gdy broni pysznego jedzenia w misce powodowany głodem. Zobacz poniżej, jakie mogą być głębokie przyczyny obrony zasobów.

    Dlaczego pies broni zasobów? Przyczyny

    U podstaw obrony zasobów leży prawie zawsze stres, którego opiekunowie psów często nie widzą. Samo bronienie konkretnego zasobu w danym momencie spowodowane jest konfliktem socjalnym z opiekunem.

    Słyszeliście o mechanizmach radzenia sobie ze stresem u psów, czyli próbach regulowania się? Ludzie robią to ciągle, np. obgryzając paznokcie, robiąc kompulsywne zakupy, przeglądając social media, czy też w lepszy sposób- uprawiając sport, medytując, spacerując. Psy również to robią tylko na inny sposób. Noszą w pysku zabawki, buty, patyki, pływają, biegają, szukają dystansu od bodźca, węszą, polują, kopią doły, rozszarpują rzeczy, ale też gryzą łapy, ogon czy nawet kompulsywnie szczekają. Zachowania te przynoszą psu w danej chwili ulgę i przywracają go do równowagi. Zabranianie ich natomiast może skutkować dużym niepokojem wewnętrznym i nawarstwiającym się stresem u psa!!!.

    Dodajmy do tego wszystkie zbyt małą ilość ruchu, eksploracji, węszenia, kompletny brak treningu i spełniania potrzeb gatunkowych psa i mamy w domu jeden wielki kłębek nerwów. Gdy podlejemy ten ogień brakiem zaufania do nas i złym czytaniem psich komunikatów, brakiem snu, własnej przestrzeni do odpoczynku, ciągłym pobudzaniem, lękiem- mamy wysoki potencjał na przekierowanie zachowania na obronę zasobów.

    Pies w takim stanie psychicznym, kiedy możliwość regulacji zostanie mu zabroniona, może odczuwać z nami kontakt socjalny w jakiejś konkretnej sytuacji np. dotyczący zabieranych mu rzeczy, miski, jedzenia, braku przestrzeni i dystansu- czyli rzeczy, którymi normalnie się reguluje. Wtedy obrona zasobów będzie właśnie próbą regulacji.

    Pies ucieka ze zdobyczą i zjada śmieci

    Zjadanie śmieci i zdobyczy oraz niedzielenie się nimi jest całkowicie normalne u psów. Nasz pupil, dopóki go tego nie nauczymy, nie wie, że ma przejść obojętnie nad pysznym kąskiem pojawiającym się tuż u jego stóp. Nie ma on nic złego na myśli, jednak kiedy zaczynamy go gonić i wyrywać zdobycz, zaczyna się nas obawiać, jego bezpieczeństwo jest zachwiane. Nie róbmy tego następnym razem, bo pies nauczy się, że po znalezieniu zdobyczy trzeba od razu uciekać. Niepodejmowanie jedzenia na ulicy to coś, co trzeba wyćwiczyć i są na to konkretne ćwiczenia, które pokaże Ci trener lub psi behawiorysta. Podstawą będzie również nauka przywołania, tak by pies wracał do nas chętnie, a nawet aportował zdobycz. Do czasu wypracowania tych rzeczy trzymaj psa na długiej lince lub w kagańcu.

    Pies warczy w zabawie, jak radzić sobie z obroną zasobów

    Pies może bronic również zabawki, nie chcieć jej oddać i uciekać z nią na drugi koniec domu. Wynika to zwykle z nieprawidłowej zabawy z psem, którą wypracować pomoże trener psów. Najczęstszym popełnianym błędem przez opiekuna jest niedawanie psu wygrywać zabawki, gonienie go, czy wyrywanie mu jej z pyska na siłę. Budzi to u czworonogów brak pewności siebie i niechęć do dalszej zabawy, mogą nam pokazywać zachowania takie jak warczenie.

    Obrona zasobów i zachowania agresywne wobec innego psa

    W psim języku bronienie zasobów jest całkowicie normalne. Jedynie matki dzielą się jedzeniem z potomstwem. Oczywiście oznacza to chwilowy konflikt i prośbę o dystans, ale np. zabawka może też być świetnym narzędziem do komunikowania się między czworonogami. Poprzez pozwolenie na zabranie jej innemu psu, mogą pokazać chęć dalszej interakcji. Obroną zasobów pokazują natomiast, że potrzebują przestrzeni. Gdy inny pies nie ignoruje tych komunikatów, prawdopodobnie dogadają się między sobą. Gdy spotykają się dwa psy, przez zabawkę może wywiązać się między nimi ciekawa dyskusja i interakcja.

    Zaborczość psów wobec opiekuna to również element komunikacji- pies nie chce, by w tym momencie drugi podchodził do jego właściciela, czyli bezpiecznej strefy. Trzeba to uszanować i nie zmuszać psa na siłę do dzielenia się opiekunem.

    Obrona zasobów u psa, jak sobie z nią radzić

    Przede wszystkim nie wchodzić w konfrontację! Awersja nie jest tu odpowiedzią, pamiętajmy, że pies na agresje odpowie agresją. Przede wszystkim należy udać się do behawiorysty, który zdiagnozuje nieprawidłowości i podłoża stresu u psa oraz błędy w komunikacji z nim. Osoba taka nie poda jak na tacy kilku sztuczek, których nauczymy psy, by przerwać jego warczenie w obronie zasobów. Będzie to raczej praca długofalowa, często wymagająca zmiany podejścia do psa i reorganizacji życia. Jeśli takie zachowania wynikają z przebytej przez psa traumy, urazów i złej przeszłości, być może trzeba będzie podać mu leki.

    Jak zapobiegać bronieniu zasobów przez psa?

    1. Nie wchodzić w konfrontację, dać psu to, o co prosi, czyli dystans.
    2. Próbować wymienić się czymś na daną rzecz np. smakołyk za buta oraz pochować rzeczy, których nie chcesz, by zniszczył.
    3. Zapewnić psu pudło z rzeczami, które może niszczyć i których nie będziemy mu ciągle odbierać.
    4. Nie zabierać psiakowi jedzenia z miski, a raczej dokładać, dać mu spokój w trakcie posiłku.
    5. Zapewnić psu więcej swobodnego ruchu na co dzień. Długie spacery bez napiętej smyczy, ale na długiej lince, zabranie go do lasu czy na łąki daleko od miejskich bodźców, danie dystansu i popracowanie nad jego odpoczynkiem w domu będzie tu mocną podstawą do odstresowania.
    6. Nie nakręcać w domu sytuacji stresowych przez np. dzieci. Nie pobudzanie psa do zabaw, nierzucanie piłeczki w domu.
    7. Wyznaczyć w domu bezpiecznego miejsca dla psa np. bramką, gdzie nie wchodzą dzieci, nikt nie biega i nie przeszkadza. Tam może dostać jedzenie, gryzaka i mieć swoje posłanie lub klatkę.
    8. Pracować na dworze nad przywołaniem.
    9. Pracować nad zabawą, nie wyrywać psu rzeczy, dawać często wygrywać zabawkę.
    Materiał promocyjny przygotowany przy współpracy z WORLDWIDEDOGZ

    Chcesz jeszcze bardziej zgłębić temat obrony zasobów? Dowiedzieć się czemu Twój pies broni zabawki, jedzenia? Przeczytaj książkę w formie e-booka autorki tego artykułu, w której wyjaśnia temat obrony zasobów u psów i pokazuje jak bawić się z psem, jak uczyć go aportowania czy niezjadania śmieci. Wszystko na ponad 60 stronach rzetelnego poradnika z ponad 80 minutami filmików instruktażowych.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.